Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy III
Temat ośrodka integralnego: W świecie baśni
Temat dnia zajęć zintegrowanych: H. CH. Andersen - najsławniejszy bajkopisarz świata
Zapis w dziennik:
Rozmowa na temat życia i twórczości pisarza na podstawie fragmentów z „Dziejów z życia J. CH. Andersena”. Układanie opowiadania na temat „Dziewczynka z zapałkami” na podstawie baśni Andersena. Przedstawianie środkami malarskimi pragnień bohaterki baśni pt. „Dziewczynka z zapałkami”.
Cele ogólne:
przybliżenie uczniom sylwetki wielkiego bajkopisarza,
zapoznanie z baśnią „Dziewczynka z zapałkami”,
kształcenie umiejętności zamykania myśli w logiczną całość,
doskonalenie opowiadania w formie ustnej i pisemnej,
słuchanie utworów muzycznych,
Cele szczegółowe:
Uczeń:
odgadnie tytuły wysłuchanych baśni,
powiąże treść baśni z ilustracją,
odpowie na postawione pytania,
ułoży i zapisze kilka spójnych zdań na temat wysłuchanej baśni,
wykorzysta tekst do pracy plastycznej,
wyrazi swoją opinię o postępowaniu innych,
Cel wychowawczy:
uwrażliwienie uczniów na cudzą niedolę poprzez poznanie losów dziewczynki z zapałkami,
Metody według Cz. Kupisiewicza:
metoda słowna - rozmowa, opowiadanie, praca z tekstem,
metoda oglądowa - obserwacja,
metoda zajęć praktycznych
Formy według R. Więckowskiego:
zbiorowa aktywność jednolita,
indywidualna aktywność jednolita,
indywidualna aktywność zróżnicowana,
Środki dydaktyczne:
karty pracy nr 1, 2, 3,
portret H. CH. Andersena,
kaseta z nagraniami baśni,
kaseta z nagraniami piosenki zespołu „Gawęda”,
baśń „Dziewczynka z zapałkami”.
Przebieg zajęć
1. Słuchanie odtworzonych z taśmy magnetofonowej fragmentów znanych baśni H. CH. Andersena
„Calineczka”
„Dziewczynka z zapałkami”
„Brzydkie kaczątka”
„Królewna śniegu”
„Księżniczka na ziarnku grochu”
2. Praca indywidualna (Karta pracy nr 1)
Konkurs pt. „Znam baśnie Andersena” - zadaniem uczniów jest połączyć ilustracje z odpowiednim tytułem baśni.
Uczniowie przypominają tytuły baśni, podają nazwisko autora. Nawiązują do wiadomości o Andersenie z klasy II.
3. Informacje o autorze.
Opowiadanie nauczyciela o życiu H. CH. Andersena, pokazanie portretu autora, wystawka jego baśni.
4. Wysłuchanie z taśmy magnetofonowej piosenki o Andersenie w wykonaniu zespołu „Gawęda”.
5. Ekspozycja utworu.
Wzorowe odczytanie przez nauczyciela baśni pt. „Dziewczynka z zapałkami”.
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wysłuchanej baśni.
6. Rozmowa na temat podstawowych wartości utworu.
Stworzenie sytuacji problemowej przez postawienie pytania:
Dlaczego dziewczynka z zapałkami zmarła?
Podanie pomysłów rozwiązania problemu (zapis na tablicy propozycji dzieci)
była głodna, zziębnięta,
bała się wrócić do domu,
zamarzła na śmierć,
nikt nie udzielił jej pomocy.
7. Przedstawienie środkami plastycznymi pragnień dziewczynki z zapałkami (karta pracy nr 2).
8. Ustne układanie przez uczniów opowiadania pt. „Dziewczynka z zapałkami”
Wykorzystanie zgromadzonego na tablicy słownictwa:
Rzeczowniki |
Czasowniki |
Przymiotniki |
Inne wyrażenia |
dziewczynka |
marzyła |
zmoknięta |
z zapałkami |
ręce |
wyciągnęła |
skostniała |
a zimna |
trzewiki |
usiadła |
najpiękniejsza |
Nowy Rok |
wigilia |
nadeszła |
biedna |
w kącie |
choinka |
zgubiła |
łagodna |
między domami |
babunia |
stała |
stara |
|
zapałki |
sprzedawała |
pachnąca |
|
płomyczek |
zmarła |
pieczony |
|
9. Pisemne redagowanie opowiadania (praca zróżnicowana karta pracy nr 3)
I poziom - uczniowie samodzielnie redagują opowiadanie wykorzystując zgromadzone słownictwo
II poziom - uczniowie uzupełniają powiadanie podanymi wyrazami
- Odczytanie pracy dzieci.
10. Zadanie pracy domowej:
Spróbuj napisać szczęśliwe zakończenie tej baśni.
Karta pracy nr 3
I poziom
Napisz opowiadanie wykorzystując zgromadzone na tablicy słownictwo.
Karta pracy nr 3
II poziom
Uzupełnij opowiadanie podanymi wyrazami:
mroźny, ubogo, zmarznięta, smutna, nie sprzedała, płonących ogrzewała się, szczęśliwego, zainteresował się, znaleźli. |
W ....................... zimowy wieczór ulicami miasta szła ......................... ubrana
dziewczynka. Bała się wrócić do domu, ponieważ ................................. ani
jednej zapałki. ................................. i ....................................... usiadła w kącie
między domami. Zapalała jedną zapałkę po drugiej i .............................. ich
słabym płomieniem. W blasku ........................ zapałek widziała różne obrazy
dobrego, ................................... życia. Nikt nie ................................................
biedną dziewczynką, która boso i w łachmanach siedziała w śniegu. Następnego ranka przechodnie ........................................ją martwą.