Konspekt zajęć wstępnych, pedagogika specjalna uam


KONSPEKT ZAJĘĆ DLA GRUPY A4

  1. DATA:

  2. OSOBA PROWADZĄCA ZAJĘCIA:

  3. N-L HOSPITUJĄCY: mgr Julia Kuczkowska

  4. RODZAJ ZAJĘĆ: Edukacja wczesnoszkolna-zajęcia wstępne

  5. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH: 50min

  6. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ W CIĄGU DNIA: 5h

  7. LICZBA UCZNIÓW: 4

  8. HASŁO TEMATYCZNE: Pora roku: zima.

  9. METODY: słowna, oglądowa, praktycznego działania, alternatywne
    i wspomagające metody komunikacji (symbole PCS, gesty według słownika Makatonu)

  10. FORMY: zindywidualizowana w ramach grupy

  11. ŚRODKI: etykiety (dni tygodnia, imion, nazwy grupy), znaczki, symbole PCS (szkoła, plan dnia, dziewczynka, chłopiec, słońce, chmury, deszcz, wiatr, pada śnieg, zima), podkładki łatwe do przyczepiania na rzep, instrumenty perkusyjne, puszka (z cukierkami lodowymi);

  1. CELE ZAJĘĆ I PLANOWANA AKTYWNOŚĆ UCZNIÓW PODPORZĄDKOWANA ICH REALIZACJI:

  2. Cele do realizacji dla nauczyciela

    Zadania (aktywność) uczniów

    Kogo dotyczą i w jakim zakresie -

    ewentualne uwagi

    1. Utrwalanie nazw
    i etykiet dni tygodnia

    - słuchanie wskazywanych
    i nazywanych przez n-la etykiet dni tygodnia

    - oglądanie nazywanej przez n-la etykiety aktualnego dnia tygodnia

    - wskazywanie etykiety aktualnego dnia tygodnia

    - układanie etykiet dni tygodnia wg wzoru

    - wszyscy

    - wszyscy

    - MS i ER dokonują wyboru z dwóch etykiet

    - tylko MS samodzielnie

    2. Rozwijanie umiejętności rozpoznawania etykiety imienia

    - oglądanie nazywanej przez n-la etykiety imienia

    - wskazywanie etykiety imienia wg wzoru

    - wszyscy

    - MS i ER - dokonują wyboru z kilku etykiet, KK, TP z dwóch etykiet

    3. Rozwijanie umiejętności kojarzenia swojego imienia i nazwiska

    - słuchanie swoich danych nazywanych przez n-la

    - oglądanie swojego wizerunku na zdjęciu

    - przybijanie „piątki” i „żółwika” po usłyszeniu swojego imienia
    i nazwiska

    - słuchanie piosenki powitanki „...dobrze, że jesteś...”

    - wszyscy

    - wszyscy

    - wszyscy

    - wszyscy

    4.Doskonalenie umiejętności samodzielnego przyczepiania etykiet
    z danymi na tablicy obecności

    - przyczepianie wybranej etykiety na właściwe miejsce na tablicy

    - ER, MS, TP pod kontrolą, KK z pomocą

    5.Rozwijanie umiejętności kojarzenia płci

    - oglądanie nazywanego przez n-la obrazka „dziewczynka”, „chłopiec” wspartego gestem ze słownika Makatonu

    - wskazywanie na polecenie odpowiedniego obrazka jako odpowiedzi na pytanie n-la „….kim jesteś?”

    - słuchanie nazywanej przez n-la płci „ ….jesteś dziewczynką/chłopcem”
    z jednoczesnym wskazywaniem na ucznia

    - zawieszenie na tablicy obok zdjęcia odpowiedniego obrazka

    - wszyscy

    - bez wzoru: ER, MS wg wzoru: KK, TP

    - wszyscy

    - ER, MS, TP pod kontrolą, KK z pomocą

    6. Rozwijanie umiejętności kojarzenia pory roku zimy z zimnem

    - oglądanie i dotykanie śniegu, kostek lodu, ciepłego termoforu

    - odczuwanie powiewu zimnego powietrza po otwarciu okna

    - wszyscy

    - wszyscy

    7.Utrwalanie nazwy aktualnej pory roku

    - słuchanie nazwanej przez n-la aktualnej pory roku

    - oglądanie obrazka przedstawiającego aktualną porę roku

    - wszyscy

    - wszyscy

    8. Rozwijanie umiejętności grania na instrumentach

    - akompaniowanie na wybranym instrumencie do piosenki powitanki

    - akompaniowanie na wybranych instrumentach do piosenki kojarzącej się z aktualną porą roku

    - wszyscy pod kontrolą

    - j.w.

    9. Ćwiczenie umiejętności określania pogody

    - podejście do okna

    - obserwacja kierowana pogody

    - oglądanie nazywanego przez n-la obrazka określającego pogodę

    - zawieszenie wybranego obrazka na tablicy

    - wszyscy

    - otwarcie i zamknięcie okna-n-l

    - wszyscy

    - wybrana uczennica/uczeń

    10. Rozwijanie umiejętności kojarzenia obrazków PCS wspartych gestami ze słownika Makatonu
    z aktywnościami

    - oglądanie obrazków aktywności wspartych gestami Makatonu

    - naśladowanie niektórych gestów

    - odwracanie obrazków zajęć już odbytych po komunikacie n-la „koniec…” wspartych gestem

    - wszyscy

    - wszyscy na miarę możliwości

    - wszyscy na indywidualnych tabliczkach z planem dnia

    TOK ZAJĘĆ:

    1. Określenie czynności podczas zajęć przy tablicy obecności (będziemy patrzeć, słuchać i pokazywać).

    2. Powtórzenie nazw i etykiet dni tygodnia (nauczyciel).

    3. Przypomnienie bieżącego dnia tygodnia.

    4. Sprawdzenie obecności:

  • Określenie płci (dziewczynka, chłopiec).

  • Przybijanie „piątki” i „żółwika” po usłyszeniu swojego imienia i nazwiska.

  • Ustalenie nazwy bieżącej pory roku. Akompaniowanie na dzwonkach do piosenki „Zima, zima...”.

  • Sprawdzenie pogody.

  • Podsumowanie zajęć-słodka nagroda.



  • Wyszukiwarka
