SCENARIUSZ ZAJEĆ PROWADZONYCH
WG METODY GIMMNASTYKI TWÓRCZEJ RUDOLFA LABANA
CELE:
rozwijanie inwencji twórczej,
kształtowanie motoryki w zakresie siły, zwinności,
reagowanie na sygnały.
POMOCE:
magnetofon,
kaseta z muzyką,
tamburyn,
bębenek
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Ćwiczenia orientacyjno - porządkowe. Dzieci w rozsypce, taniec w rytm muzyki. Muzyka przestaje grać i słychać jedno uderzenie w bębenek - dzieci szybko zwijają się w kłębek. Wznowienie muzyki, a gdy przestaje grać i słychać dwa uderzenia w bębenek - leżenie przodem, łokcie oparte o podłogę i gra na fujarce. 3X
Zabawa ożywiająca. Swobodne bieganie w dowolnych kierunkach z obrotami i podskokami z towarzyszeniem żywej muzyki. Na przerwę w muzyce piękny ukłon i pozostanie w bezruchu do chwili, gdy muzyka znowu zacznie grać. 3X
Ćwiczenie wyczucia przestrzeni. Rysowanie w przestrzeni lub podłodze dowolnej figury geometrycznej, a następnie skakanie jedno - lub obunóż po obwodzie znacznie powiększonej figury. 2X
Ćwiczenie płynności ruchów w napięciu i rozluźnieniu. Lekkie uderzenie w tamburyn - dzieci poruszają się wysoko na palcach, lekko wirując. Głośne uderzenie - dzieci wykonują energiczne ruchy całym ciałem, przechodzą z pozycji wysokich do niskich. 2X
Ćwiczenia wyczucia własnego ciała. W różnych pozycjach wyjściowych wykonywanie dowolnych ruchów samymi ramionami, to samo w rytmie narzuconym przez muzykę, w różnych pozycjach wyjściowych. Wykonanie dowolnych ruchów samymi nogami, to samo w rytmie narzuconym przez muzykę.4X
Ćwiczenia z partnerem. Dzieci ćwiczą parami. Jedno jest lustrem i odbija ruchy kolegi, który stoi przed lustrem 4X
Ćwiczenia z mocowaniem. Dzieci parami trzymają się za ręce w ten sposób, że jedno dziecko ciągnie osiołka, który stawia opór. Dziecko idzie tyłem, a osiołek przodem. 2X
Ćwiczenia wyczucia czasu. Dzieci w dowolnych pozycjach leżą na podłodze. Wstają bez podpierania się rękami, gdy nauczycielka policzy do 5, 6, 7.1X
Zakończenie. Rytmiczny marsz z klaskaniem w rytm muzyki. Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.