Nastroje w muzyce, SCENARIUSZE LEKCJI


"Nastroje w muzyce - środki wyrazu artystycznego". Scenariusz zajęć z muzyki (sztuki) dla klasy VI szkoły podstawowej lub gimnazjum

Temat: Nastroje w muzyce - środki wyrazu artystycznego.

CELE OGÓLNE:

- poznawcze:

- wprowadzenie uczniów w obszary kultury muzycznej;

- poznanie środków wyrazu artystycznego w muzyce i w plastyce;

- kształcące:

- rozwijanie wrażliwości estetycznej ucznia, wyobrażni muzycznej, plastycznej i ruchowej;

- rozwijanie umiejętności wyrażania słowem emocji zawartych w sztuce;

- pobudzanie rozwoju intelektualnego i emocjonalnego;

CELE WYCHOWAWCZE:

- dostarczenie uczniom elementów rozrywki, zabawy i odprężenia; z jednoczesnym dbaniem o kulturę osobistą i sposób bycia;

- rozwijanie umiejętności pracy w grupie, w trakcie

- muzycznej aktywności artystycznej.

METODY:

rewaloryzacyjna: twórcza i odtwórcza;

aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss.

TECHNIKA PRACY:

warsztat.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- reprodukcje malarzy impresjonistów: A. Renoir "Zabawa w Moulin de la Galette", C. Monet "Nenufary i lilie afrykańskie", E. Degas "Niebieskie tancerki";

- utwory muzyczne:

- "Karnawał zwierząt" C. Saint - Saens - "Akwarium", "Łabędź", "Finał";

- suita tańców latynoamerykańskich - muz. tanecz.;

- suita Carmen G. Bizet;

- "Sonata księżycowa" L. van Beethowen;

- koło przymiotników, które ilustruje różne relacje uczuciowo - emocjonalne uwzględniające cechy kulturowe naszej społeczności wg T. Natanson'a;

- szarfy (mogą być wykonane przez dzieci samodzielnie);

- wiersz J. Tuwima: "Dwa wiatry".

TOK ZAJĘĆ:

I. WSTĘP:

- "Impulsy w ruchu" - muz. "Lambada"

- ustawienie w rozsypce, podział na pary (sznurkiem), tańce improwizowane w parach;

- muzyka francuska "La Bastinglo"

- analiza frazy muzycznej w ustawieniu w kole: klaskanie akcentu metrycznego (czteromiar), klaskanie na koniec frazy muzycznej, wykonanie w ruchu "Zaproszenia do tańca";

- analiza nastroju w muzyce (słowna);

- Vangelis - muz. filmowa Paradaise nr 3;

- analiza nastroju muzycznego (słowna);

- taniec integracyjny "Swing w uliczce".

II. ŚRODKI WYRAZU MUZYCZNEGO JAKO ELEMENTY BUDUJĄCE NASTRÓJ:

(ustawienie - grupa siedzi w kręgu)

- zapalanie świeczki (domek, kominek);

- rozmowa: czym budujemy nastrój? (świece, wnętrze, osoby, strój, odpowiednie zachowanie, muzyka, wiersz);

- czytanie wiersza - J. Tuwim "Dwa wiatry";

- analiza wiersza - rozmowa o nastrojach kontrastujących ze sobą;

- analiza obrazu impresjonistów pod kątem nastroju - "Niebieskie tancerki";

- omówienie środków wyrazu (np. dynamika, barwa rytm, melodia, harmonia, pauzy, akcenty);

- podsumowanie - analiza środków artystycznych w wierszu i w malarstwie;

(animacja muzyczna "Akwarium")

- zapoznanie uczniów z genezą utworu "Karawał zwierząt";

- fantazja zoologiczna - wyliczanie tytułów wymyślonych przez ucznia;

- kompozycja obrazów w grupach (materiał - sznurki, klocki, papier), nadawanie tytułów;

- plastyczna kompozycja obrazu "Akwarium";

- zabawa słowem (jaka będzie muzyka do w/w obrazu?);

- wysłuchanie utworu muz."Akwarium";

- animacja muzyczna - pokazanie nastroju muzyki szarfami;

- podsumowanie - analiza środków artystycznych - rozmowa o nastroju.

III. PRZERYWNIK:

(improwizacje ruchowe w parach)

- muz.G.Bizet;

- animacja ruchowa "niteczki" - pokazywanie ręką frazy muzycznej;

(siedząc)

- muzyka filmowa "Titanic";

- pokazywanie nastroju muzycznego (ręką, ciałem).

IV. ROZMOWA O NASTROJU:

- w muzyce - "Łabędź", "Finał" - C.Saint - Saens (wysłuchanie utworów);

- w obrazach - obrazy impresjonistów - "Nenufary i lilie" C.Monet, "Zabawa w Moulin de la Galette" A.Renoir;

- podsumowanie - jakimi środkami wyrazu osiągnięto nastrój w/w dziełach?;

V. NASTRÓJ W PRZYKŁADACH:

- percepcja utworu: "Sonata księżycowa';

- analiza obrazu "Niebieskie tancerki";

- rola światła w/w utworach;

- rozmowa o nastrojach (wykorzystanie planszy przymiotników).

- suita tańców latynoamerykańskich (fragm.) - nastrój w muzyce tanecznej, pokazanej ciałem (improwizacje ruchowe);

VI. PODSUMOWANIE:

- rozmowa podsumowująca o środkach wyrazu artystycznego zastosowanych przez twórców w muzyce, plastyce, tańcu, wierszu.


