KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY I
Temat: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- Biegle dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10;
- Umie porządkować liczby jednocyfrowe;
- Potrafi ułożyć i rozwiązać zadanie tekstowe;
- Potrafi współpracować w zespole na rzecz wspólnego dobra;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody pracy: oglądowe, słowne, zajęć praktycznych
Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w grupach
Środki dydaktyczne: plansze z domkami, karteczki z działaniami w pudełku, kostki do gry, różne karty pracy do pracy indywidualnej i grupowej, „milczek matematyczny”
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel prezentuje uczniom pudełko z karteczkami. Na karteczkach zapisane są działania np.: 2+4=, 6-3=. Losowo wybrani uczniowie wybierają karteczki, obliczają i podają wynik.
2. Praca w grupach. Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy. Liderzy grup podchodzą do nauczyciela, odbierają karty pracy. Każda grupa oblicza działania a następnie wpisuje rosnąco wyniki wraz z sylabami do tabeli. Po zakończeniu pracy sprawozdawcy podchodzą do tablicy i odczytują rozwiązanie.
Zadanie dla grup
Oblicz. Wyniki uporządkuj od najmniejszego do największego i wpisz do tabeli wraz z sylabą
3+1=……….. li
8-5 =……….. brze
3+1+1=……….czę
7-5=………….do
10-9=………….Już
Liczba |
|
|
|
|
|
Sylaba |
|
|
|
|
|
/ Rozwiązanie: Już dobrze liczę/
2+2+3=…….....kę
8-6=……………bię
2+2=…………....te
7-6=…………..Lu
6-2-1=………….ma
2+3=……………ma
10-4=………….ty
Liczba |
|
|
|
|
|
|
Sylaba |
|
|
|
|
|
|
/Rozwiązanie: Lubię matematykę/
3. Rzuty kostkami matematycznymi - obliczanie sum i różnic w zakresie 10.
4. Praca przy tablicy. Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i uzupełniają brakujące liczby w domkach
6 |
2 |
3+………………… |
9-………………… |
1+………………… |
6-………………… |
4+………………… |
8-………………… |
…………………+ 2 |
………………….-2 |
…………………+ 5 |
………………….-5 |
5. Przerwa śródlekcyjna- ćwiczenia z piosenką „Ojciec Wirgiliusz”
6. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Wszyscy wpisują działanie i uzupełniają odpowiedź. Niektóre dzieci samodzielnie piszą odpowiedź.
Zadanie 1
Pierwszym koszyku mama miała 3 jabłka. W drugim koszyku miała 4 jabłka. Ile jabłek miała razem?
Zadanie 2
Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie tekstowe. Odczytywanie rozwiązań.
Ela miała 10 bananów. Zjadła 2 banany. Ile bananów jej zostało?
8. Ocena aktywności uczniów.
9. Podsumowanie zajęć - dodawanie i odejmowanie z wykorzystaniem „ matematycznego milczka”