Konspekt zajęć świetlicowych

dla uczniów klas 0 - IV

Temat: Palmy wielkanocne

Cele: 

Metody: śpiew, recytacja, działania plastyczno -- techniczne, zabawy

Formy: praca zbiorowa, indywidualna i grupowa

Środki dydaktyczne: literatura, informacje z internetu, bibuła, kijki, kolorowe wstążki, płyta CD z piosenką

Czas trwania: 60 mm

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

1. Pogadanka na temat Niedzieli Palmowej -- wypowiedzi dzieci nt. tradycji świątecznych w ich domu rodzinnym

2. Wyjaśnienie symboliki palmy wielkanocnej pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy

3. Zabawa ruchowa: ,,Do punktu"

Każdy uczestnik wybiera sobie dowolny punkt sali. Wszyscy chodzą po sali dopóki nie usłyszą STOP, na ten znak wszyscy biegną do swojego wyznaczonego punktu. Są możliwe różne instrukcje, w jaki sposób można się do tego punktu dostać np.:

Część właściwa:

1. Wspólne obejrzenie kilku palm wielkanocnych przyniesionych przez dzieci tub zakupionych przez nauczycieli

2. Obejrzenie ilustracji z czasopism i z internetu ukazujących piękne palmy kurpiowskie

  1. Wykonanie palm przez uczniów -- praca w grupach

  • Porządkowanie miejsc pracy

  • Część podsumowująca:

    1. Wybór najpiękniejszej palmy, która zostanie zgłoszona na konkurs

    2. Prezentacja pozostałych palm wielkanocnych na wystawie w świetlicy

    3. Recytacja rymowanek i wierszy ,,Kurpiowskie palmy" w wykonaniu uczniów:

    ,,Palma bije, nie ja bije, wielki dzień za tydzień"

    ,,Palma bile, nie zabije, za 6 dni, za 6 nocy, doczekamy Wielkanocy"

    "Werba bije, nie ja bije, za tydzień Wielkiden, bud bohaty jak zemla,

    bud zdarowy jak woda, bud wesoły jak wesna"