Konspekt zajęć
Data: …………………...
Grupa: Studenci roku II (Studia niestacjonarne II stopnia, 2-letnie,
Gr. Oligofrenopedagogika)
Ilość uczestników: 38
Czas trwania: 30 min
Temat: Relacje nauczyciel- uczeń( jak przetrwać w szkole? Problemy
z dyscypliną i reagowanie na problemowe zachowanie uczniów, poszukiwanie drogi ku autorytetowi nauczyciela, samospełniające się przepowiednie, czy nauczyciel rzeczywiście wie lepiej?
Prowadzący: Justyna Górka, Małgorzata Fornagiel, Justyna Szkarłat,
Cele:
-
-
-
Metody:
pogadanka, wykład konwersatoryjny, metoda sytuacyjna, giełda pomysłów, dyskusja,
Pomoce dydaktyczne:
Projektor, laptop, załączniki 1,2,3,4,
Przebieg zajęć:
Powitanie studentów
Krótkie wprowadzenie do tematu ćwiczeń.
pogadanka na temat „ Jak przeżyć szkołę?”
Prezentacja multimedialna
co ma wpływ na życie szkolne,
lista spraw o których powinien pamiętać młody nauczyciel zaczynający pracę w szkole,
relacje nauczyciel -uczeń (co wpływa na relacje? jak zbudować prawidłowe relacje?)
pierwsze spotkanie nauczyciel- uczeń ( fazy pierwszego spotkania)
Burza mózgów. (Uzupełnienie załącznika nr 1.)
Stworzenie przez studentów listy cech:
nauczyciela lubianego
nauczyciela nielubianego
Prezentacja multimedialna
porównanie cech najbardziej lubianego nauczyciela
z załącznikiem nr 1.
Dziesięć rad jak celowo zmarnować czas na lekcji ( załącznik nr.2)
Krótkie omówienie znaczenia :
współpracy z rodzicami
współpracy z kolegami
Autorytet nauczyciela…
Dyscyplina- prezentacja multimedialna:
wyjaśnienie pojęcia dyscypliny
Problemy z utrzymaniem dyscypliny w klasie:
omówienie przyczyn,
wskazówki dla nauczyciela.
„Style” postępowania nauczycieli:
zapoznanie z rodzajami stylów,
ćwiczenie praktyczne pt. „…………”
(załącznik nr 4.)
Samospełniająca się przepowiednia- prezentacja multimedialna
definicja samospełniającego się proroctwa,
dyskusja- jak samospełniająca się przepowiednia może wpływać an nasze życie? Czy nauczyciel rzeczywiście wie lepiej?
Podsumowanie informacji. Biblijne typy nauczyciela
Pożegnanie ze studentami