KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele” - teatrzyk sylwet na podstawie utworu H. Łochockiej.
Cele:
wdrażanie do skupiania uwagi na treści utworu
poznawanie domowych sposobów radzenia sobie z chorobami
dostrzeganie niebezpieczeństw związanych z zażywaniem leków bez wiedzy dorosłych
rozumienie konieczności zgłaszania nauczycielce złego samopoczucia i niedyspozycji
dostrzeganie elementów humorystycznych w opowiadaniu
Metody:
czynne:
- metoda zadań stawianych dzieciom
- metoda kierowania własną działalnością dzieci
słowne:
- opowiadanie
- rozmowa
Formy:
zbiorowa,
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Sylwety postaci z teatrzyku ( wróbelek, wiewiórka, sroczka), tekst według H. Łochockiej „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”, ilustracje przedstawiające sposoby radzenia sobie z chorobami w warunkach domowych, magnetofon, płyta CD z podkładem muzycznym do piosenki „Lata ptaszek”, tamburyno, kartki - kolorowanki z Elemelkiem i wiewiórką, kredki świecowe.
Przebieg zajęć:
1. „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele” - teatrzyk sylwet.
2. Rozmowa na podstawie teatrzyku:
- Na co zachorował Elemelek?
- Kto go odwiedził?
- Co powiedziała wróbelkowi wiewiórka?
- Co zaproponowała sroczka?
- Jak poczuł się Elemelek po takim leczeniu?
3. „Wesołe ptaszki” - improwizacja ruchowa przy muzyce.
Nauczycielka włącza muzykę i „zamienia” dzieci w ptaki. Każde dziecko tańczy według własnego pomysłu.
4. „Co na katar, co na kaszel” - rozmowa przy ilustracjach.
Nauczycielka pokazuje dzieciom powieszone na tablicy ilustracje przedstawiające domowe sposoby radzenia sobie z chorobami (Moczenie nóg, herbata z sokiem malinowym, okłady na głowę, parzenie ziół). Zadaje dzieciom pytania:
- Co przedstawiają obrazki?
- Na co pomaga każdy z tych sposobów?
- Jak myślicie, czy takie sposoby zawsze pomagają?
- Co należy zrobić, gdy ktoś się źle poczuje?
- Co może się stać, gdy ktoś nie powie nikomu o tym, że źle się czuje?
- Czy możemy sami zażywać lekarstwa?
- Co może się stać gdy dziecko połknie lekarstwo bez zgody rodziców?
5. „Wróbelki” - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Na dźwięk tamburyna dzieci swobodnie biegają po sali. Na przerwę przykucają, zginają dłoń i palcem stukają o podłogę.
6. „Elemelek i przyjaciele” - kolorowanie obrazków.
Dzieci otrzymują kartki do kolorowania przedstawiające Elemelka lub wiewiórkę i wypełniają kontury przy użyciu kredek świecowych.
7. Zakończenie zajęć - „Rozmowa wróbelków”.
Dzieci oglądają rozłożone na dywanie obrazki. Następnie na każde pytanie nauczycielki odpowiadają „ćwir, ćwir, ćwir”.
- Kim jesteście?
- Ile was jest?
- Jak się czujecie?
- Podobało wam się?
- Chcecie się bawić?
- W takim razie zapraszam do wesołej zabawy.