Konspekt lekcji: 10
Data: 30.03.2007
Dyscyplina: Koszykówka
Temat: Doskonalenie rzutu z biegu i rzutu z zatrzymania na jedno tempo.
Klasa/płeć: IVa
Ilość uczniów: 24
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45min
Przybory: piłki koszykowe
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń potrafi wykonać rzut z biegu i z zatrzymania
na jedno tempo
Motoryka: skoczność, koordynacja
Wiadomości: uczeń, potrafi wymienić kilka zawodniczek
reprezentacji kobiet w koszykówce.
Postawy: uczeń współpracuje w grupie
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow |
Uwagi organ. - metod. |
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka.
|
1. Zbiórka. 2. Sportowe powitanie. 3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
1. Podanie tematu i celów lekcji. 2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.
1. Berek z kozłowaniem. Uczniowie bawią się w berka, cały czas kozłując piłkę. 2. Rzuty oburącz zza głowy do partnera. 3. Tyłem do siebie, odległość 6 -7 m RR w górze trzymają piłkę w rozkroku - podania przez skłon T w przód (pomiędzy NN) 4. Podanie oburącz sprzed klatki piersiowej - po podaniu przysiad. 5. Rzuty jednorącz do partnera Rp i Rl. 6.Podania piłki przez skłon T w bok - RR w górze wyprostowane. 7. Podania partnerowi piłki z pozycji rozkrocznej tyłem do siebie - ćwiczący z piłką wykonują skłon T w przód, a następnie wyprost T i lekki skłon T w tył. 8. Tyłem do siebie w lekkim rozkroku w odl. 0,5 - 1 m, podania piłki poprzez jednoczesny skręt T w prawo, później w lewo. 9. Siad rozkroczny naprzeciwko siebie (5-6m) - podanie następuje poprzez wyrzut zza głowy po wykonaniu leżenia tyłem. 10. Waga przodem - piłka pomiędzy parą, trzymana jednocześnie przez ćwiczących. 11. W parach - nagranie piłki nad partnerem, partner stara się złapać piłkę w wyskoku
|
2min
2min
2min
15x 5x
5x 10x 4 kol. 10x
8x
10x
5x każdy
|
- w dwuszeregu - osoby niećwiczące siadają na ławce - kontrola stroju
- na połowie sali
- u. dobierają się parami, jedna piłka na parę
- ustawienie w szeregu - podający patrzy za wyrzuconą piłką - NN w kolanach ugięte
|
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności i rozwijanie zdolności twórczych. |
Podział na 2 rzędy: 1. Rząd z prawej strony po kozłowaniu wykonuje rzut na kosz z biegu, po czym przechodzi na drugą stronę. Osoba z drugiego rzędu zbiera piłkę i staje na końcu rzędu z prawej strony. 2. Ćw. j.w. ale rzut na kosz wykonywany jest z lewej strony. 3. Piłka z prawej strony, po 2,3 kozłach zatrzymanie na jedno tempo, rzut do kosza, 2 osoba zbiera 4. J.w. zmiana stron. 5. Kształtowanie skoczności:
6. Kształtowanie koordynacji:
7. ćw. taktyczne:
8. Gra szkolna na 1 kosz. Punkty zdobyte rzutem z biegu liczone za 3 pkt. |
3min
3min 3min 3min
2min
2min
1min
3min
5min
|
- nauczyciel wykonuje pokaz przed ćw. - osoba zbierająca stara się złapać piłkę w jak najwyższym punkcie.
- u. ustawieni w dwóch szeregach - u. dobierają się trójkami - nauczyciel sędziuje
|
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1. Rzuty na kosz z linii rzutów osobistych.
1. Zbiórka 2. Omówienie błędów. 3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących
1. Zachęcenie do gry w koszykówkę w czasie wolnym. 2. Sportowe pożegnanie.
|
2min
2min
1min |
- siad skrzyżny
|