SUITA - VI, SCENARIUSZE do hospitacji z LEKCJI muzyki


Aleksandra Pilarska

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

KLASA VI

(czas trwania lekcji 2 jednostki lekcyjne)

 

Temat: Suita barokowa - budowa formalna utworu.

 

CEL GŁÓWNY LEKCJI:

Zapoznanie uczniów z suitą, dworskim tańcem barokowym, jej budową, utworami muz.: opera „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” W. Bogusławskiego (libretto) i J. Stefaniego (muzyka), „Bourre” z suity orkiestrowej h - moll (BWV 1067) Jana Sebastiana Bacha

CELE OPERACYJNE LEKCJI:

Uczeń:

~ potrafi wyjaśnić pojęcie suity

~ wie jakie tańce wchodzą w skład suity barokowej

~ zna pochodzenie tych tańców

~ potrafi określić tempo każdego z tańców wchodzących w skład suity

~ zna w zarysie życie i twórczość J. S. Bacha

~ potrafi dokonać muzycznej analizy utworu „BOURREE” z drugiej suity

orkiestrowej h - moll (BWV 1067) Jana Sebastiana Bacha

~ zna ubiory z epoki baroku

~ zna cechy krakowiaka (metrum, tempo, charakter)

~ zna pojęcie synkopy

~ potrafi zanalizować suitę (i krakowiaka) z opery Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale

~ rozwijanie umiejętności analizowania

~ kształcenie umiejętności kluczowych

~ Uczeń potrafi rozwiązać rebusy, składanki i krzyżówki związane z tematem

lekcji

 FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW:

~ praca zbiorowa

FORMY AKTYWNOŚCI MUZYCZNEJ:

~ słuchanie muzyki

METODY:

~ analityczno - percepcyjna

~ organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia podczas lekcji

~ pogadanka

 

POMOCE DYDAKTYCZNE:

 

PRZEBIEG LEKCJI:

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:

Powitanie, sprawdzenie listy obecności

Podanie tematu lekcji

 

  1. Rozwiązanie rebusu

0x08 graphic
      LON

                                                                +     R O C K

 

 

 

                            

 

  Rozwiązanie: barok

  1. Podanie tematu lekcji na bazie haseł tworzących krzyżówkę

1.  Najniższy głos męski.

2.      Przerwa w muzyce.

3.      Po włosku znaczy cicho.

4.      Grał na nim F. Chopin.

  1. Największy instrument smyczkowy.

0x08 graphic
                           

                             1.

                            

                             2.              

                                    3.       

 

                      4.  

 

        5.                                                                    

 

  1. Rozmowa na temat suity.

Suita to forma muzyczna - zbiór utworów muzycznych lub jeden utwór składający się z wyraźnie zróżnicowanych części. Cechą suity jest wspólnota tonacji. Suita poprzedzona jest wstępem zwanym preludium. Pod wspólną nazwą suity kryje się kilka różnych form muzycznych:

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

barokowa romantyczna rockowa

  1. Suita barokowa lub partita - zestaw tańców, zwykle w następującej kolejności: allemande, courante, sarabanda i gigue, często jednak rozszerzana o inne tańce. Zobacz muzyczne formy taneczne.

  2. Suita romantyczna - zestaw utworów o różnym pochodzeniu. Niekiedy szereg miniatur lub utwory pochodzące z różnych gatunków np. baletu lub arii operowej.

  3. Suita rockowa - długi utwór rockowy (lub kilka połączonych utworów), zwykle z gatunku rocka progresywnego, składający się w większej części z krótszych fragmentów mniej lub bardziej spójnych stylistycznie. Jest zwykle utworem tematycznym.

  4. Wysłuchanie utworu „Bourre” z II suity orkiestrowej h - moll (BWV 1067)

J. S. Bacha (analizowanie utworu).

Nauczyciel pyta uczniów:

  1. Podanie definicji bourre

(Bourree - zwykle w formie pieśni. Tempo szybkie. Metrum parzyste 2/4

lub 4/4. Opcjonalnie element suity barokowej lub niezależny utwór).

6. Charakterystyka polskiego tańca narodowego krakowiaka (rozmowa N-U)

Podanie najważniejszych cech.

EWALUACJA - PODSUMOWANIE

gigue       samba      polonez     courante       rumba   kujawiak      aria       

allemande     bourree    chaconne        menuet   lour  twist        sarabanda       

              

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:

Spakowanie przyborów i podręczników

Pożegnanie klasy

ETAPY

ZAJĘĆ

PRZEBIEG

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE

ZAANGAŻOWANIE

1.     Sprawy organizacyjno porządkowe.

2.     Podział na grupy.

3.     Rozwiązywanie rebusów, krzyżówek

      i rozsypanek wyrazowych zał. nr 1.

4.                   

      Aktywnego słuchania.

      Skutecznego

     porozumiewania się.

      Zastosowania zdobytej

wiedzy.

BADANIE

4.     Przedstawienie tematu lekcji na bazie haseł z rozwiązanych zadań.

5.     Określenie czym jest suita.

6.     Wysłuchanie „BOURREE” z II suity orkiestrowej h - moll (BWV 1067) J. S. Bacha.

7.     Analizowanie utworu w grupach zał. nr 2.

      Zastosowania zdobytej wiedzy.

      Aktywnego słuchania.

      Współdziałania w zespole.

      Skutecznego porozumiewania się.

TRANSFORMACJA

8.     Przygotowanie choreografii, scenografii, kostiumów, zaproszeń, akompaniamentu perkusyjnego        i wiadomości o J. S. Bachu praca w grupach, wykonywanie zadań zgodnie z instrukcją zał. nr 3.

      Korzystania z różnych źródeł informacji.

      Zastosowania zdobytej wiedzy.

      Planowania i organizowania uczenia się.

      Negocjacja wspólnego stanowiska.

      Twórczego rozwiązywania problemów.

PREZENTACJA

9.     Przedstawienie przez poszczególne grupy wyników pracy wykonanie „BOURREE”.

      Prezentowania swojej pracy na szerszym forum.

      Aktywnego słuchania.

REFLEKSJA

10. Dzielenie się spostrzeżeniami wynikającymi:

-   z prezentowanego materiału

-   z pracy w grupie

-   własnej aktywności.

      Oceniania własnego uczenia się.

      Aktywnego słuchania.

Załącznik I

GRUPA III

UKŁADANKA.

Polecenie: wybierzcie z rozsypanki wyrazowej te nazwy tańców, które do siebie pasują. wypiszcie je dużymi literami na osobnej kartce.

GRUPA IV

UKŁADANKA.

Polecenie: wybierzcie z rozsypanki wyrazowej te nazwy tańców, które do siebie pasują. wypiszcie je dużymi literami na osobnej kartce.

ROZSYPANKA WYRAZOWA

allemande                           tango                                  rock and roll                          gigue   

krakowiak                          courante                             sarabanda                              cza - cza

 

załącznik nr 2

Grupa I, grupa II, grupa III i grupa IV

Polecenie: wysłuchajcie uważnie „bourree” z II suity orkiestrowej h - moll (bwv 1067) Jana Sebastiana Bacha. spróbujcie zanalizować utwór wpisując do słoneczka właściwe określenia.

0x08 graphic
 

 

 

 

 OBSADA INSTRUMENT.           .

                                                                                               

                                 CHARAKTER

                                                                                                                                                                        TEMPO

                                                                                                                                                       

                                  NASTRÓJ

                                                                                                                                                                            METRUM

                                                                                                                                                              

                                                                                                             

                                                                                                                                                                RYTM

                                   BARWA                                                                                                         

                                                                                                             

                 

                                                                                                                DYNAMIKA

                                           MELODIA                                   

                                                                                                                   

                                                                                                                             HARMONIA

                                                               ARTYKULACJA

 

załączniki nr 3

GRUPA I

Instrukcja: Na podstawie dostępnych Wam źródeł informacji (podręcznik, leksykon, słownik, itp.) sporządźcie krótką notatkę o Janie Sebastianie Bachu. Odczytacie ją jako wstęp do prezentacji „BOURREE” J. S. Bacha. Nie zapomnijcie o adresie internetowym.

GRUPA II

Instrukcja: Po wysłuchaniu „BOURREE” z II suity orkiestrowej h - moll J. S. Bacha (BWV 1067) spróbujcie zaimprowizować do niego delikatny akompaniament perkusyjny. Akompaniament nie może zagłuszać melodii. Dobierzcie właściwe instrumenty i opracujcie schemat rytmiczny dla każdego z nich. Zwrócicie uwagę na przedtakt możecie podkreślić go użyciem bębenka lub kołatki.

 

6

SUITA

epoka  forma -

BA


