SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6 - LETNICH

  1. TEMAT: Gimnastyka smyka” - zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą gimnastyki twórczej R. Labana

  1. TERMIN: 7.12.2007 r.

  1. PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Puk

  1. CEL OGÓLNY:

- rozwijanie inwencji twórczej dzieci, kształtowanie motoryki w zakresie siły oraz zwinności.

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Odtwarzacz CD, płyta wydawnictwa KLANZA „Tańce integracyjne w pracy z grupą cz.1”, tamburyno, bębenek.

  1. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

L.p.

Rodzaj ćwiczeń

Sposób realizacji

Uwagi

1.

Ćwiczenie orientacyjno - porządkowe

Dzieci w rozsypce, taniec w rytm muzyki. Muzyka przestaje grać i słychać jedno uderzenie w bębenek - dzieci szybko zwijają się w kłębek. Wznowienie muzyki, a gdy przestaje grać i słychać dwa uderzenia w bębenek dzieci prezentują leżenie przodem, łokcie oparte o podłogę i pokazują grę na fujarce.

2x

2.

Zabawa ożywiająca

Swobodne bieganie w dowolnych kierunkach z obrotami i podskokami z towarzyszeniem żywej muzyki. Na przerwę w muzyce piękny ukłon i pozostanie w bezruchu do chwili, gdy muzyka znowu zacznie grać.

2x

3.

Ćwiczenie wyczucia przestrzeni

Rysowanie w przestrzeni lub na podłodze dowolnej figury geometrycznej, a następnie skakanie jednonóż lub obunóż po obwodzie znacznie powiększonej figury.

2x

4.

Ćwiczenie płynności ruchów w napięciu i rozluźnieniu

Lekkie uderzenie w tamburyno - dzieci poruszają się wysoko na palcach, lekko wirując. Głośne uderzenie - dzieci wykonują energiczne ruchy całym ciałem, przechodzą z pozycji wysokich do niskich.

2x

5.

Ćwiczenia wyczucia własnego ciała

W różnych pozycjach wyjściowych wykonywanie dowolnych ruchów samymi ramionami, to samo w rytmie narzuconym przez muzykę, w różnych pozycjach wyjściowych. Wykonanie dowolnych ruchów samymi nogami, to samo w rytmie narzuconym przez muzykę.

W różnych pozycjach wyjściowych wykonanie dowolnych ruchów całym ciałem, to samo w rytmie narzuconym przez muzykę.

2x

6.

Ćwiczenia z partnerem

Dzieci ćwiczą parami. Jedno jest lustrem i odbija ruchy kolegi, który stoi przed lustrem.

3x

7.

Ćwiczenia z mocowaniem

Dzieci parami trzymają się za ręce w ten sposób, że jedno dziecko ciągnie osiołka, który stawia opór. Dziecko idzie tyłem, a osiołek przodem.

2x

8.

Ćwiczenia wyczucia czasu

Dzieci w dowolnych pozycjach leżą na podłodze. Wstają bez podpierania się rękami, gdy nauczycielka policzy do 5, 6, 7.

1x

9.

Zakończenie

Rytmiczny marsz z klaskaniem w rytm muzyki.

Literatura:

  1. Czerniawska H.: Przewodnik metodyczny dla nauczyciela. Część 1. 2001

  2. Gniewkowski W.: Metody twórcze w-f w przedszkolu i ich znaczenie w rozwoju osobowości dziecka [w:] Wychowanie w przedszkolu nr 7/8. 1986 r.

  3. Kwapich B., Kętrzyńska M.: O gimnastyce Rudolfa Labana [w:] Wychowanie w przedszkolu nr 2. 1999 r.

1