8436


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 15.12.2008 - poniedziałek

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.

Temat dziennego ośrodka pracy: Tradycja ubierania choinki..

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

  1. Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, zagadka tematyczna, tekst opowiadania na temat tradycji ubierania choinki, ruchomy alfabet, opis czynności przy wykonywaniu papierowej choinki, ilustracja choinki z ozdobami w kształcie figur geometrycznych, szablony choinek, papier kolorowy, klej, nożyczki.

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.

  2. Rysowanie szlaczków w zeszycie.

  3. Wprowadzenie do tematu.

Rozwiązanie zagadki o choince. „Stała pod śniegiem panna zielona, nikt prócz zajączka nie widział jej, nadeszły święta i przyszła do nas, zielony gościu-prosimy wejdź.”

  1. Rozmowa na temat przygotowań świątecznych, tradycji i zwyczajów świątecznych   

-W jaki sposób przygotowujemy się do świąt?  / wysyłanie życzeń, zakupy, porządki przedświąteczne/

-Jakie zwyczaje i tradycje związane są ze świętami Bożego Narodzenia ? /wigilijna kolacja, dzielenie się opłatkiem, choinka, śpiewanie kolęd, świąteczny wygląd stołu /

-Co oznacza słowo „choinka” ? /to świątecznie przyozdobione drzewko iglaste /

-Dlaczego ubieramy na święta drzewko iglaste, a nie liściaste ? /drzewa liściaste gubią liście na zimę, a iglaste są zielone przez cały rok / 

  1. Słuchanie opowiadania nauczyciela o zwyczaju ubierania choinki:

Opowiada, że zwyczaj stawiania choinki w domu  przywędrował do nas z Niemiec, około 100 lat temu. Najpierw były to małe choinki zawieszane przy suficie, ustrojone jabłkami, orzechami i piernikami. 

  1. Ustalenie różnic i podobieństw w wyglądzie drzew iglastych na podst. sylwet drzew, igieł, gałązek i szyszek.

  2. Porównują i omawiają wygląd gałązek drzew iglastych:

sosna -jasne , długie szpilki, zrośnięte po dwie;

jodła - krótkie półkoliste zakończone igiełki, spód mają jaśniejszy;

świerk- drobne, ciemne igiełki

modrzew- jasne szpilki ,zrośnięte po kilka  

  1. Analiza i synteza słuchowa wyrazów związanych z tematem- nazw drzew iglastych.