Nauka rzutu z dwutaktu, Piłka koszykowa


Emil Krakowiak gr. 7

KONSPEKT Z KOSZA

Temat: Nauka rzutu z dwutaktu, doskonalenie kozłowania

Cele główne:

  1. Umiejętności: uczeń potrafi wykonać rzut z dwutaktu,

uczeń doskonali kozłowanie piłki

2. Motoryka: uczeń kształtuje szybkość i koordynację

3. Wiadomości: uczeń wie jak wykonać poprawnie rzut

4. Akcent wychowawczy: uczeń współpracuje z kolegami

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Ilość uczestników: 12

Klasa: VI

Płeć: chłopcy,

Czas trwania zajęć: 45 min

Przybory: piłki, ringo

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

I. Część wstępna

1.Zorganizowanie grupy

1. Zbiórka w szeregu

2. Powitanie

3. Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- sprawdzenie stroju uczniów, przypomnienie o zdjęciu biżuterii

2.Motywacja do zajęć

1.Podanie tematu oraz odpowiednia motywacja do aktywnego udziału w lekcji

1 min

3. Rozgrzewka

1.Zabawa ożywiająca berek z piłką

2.Trucht, jedną R kozłuje, drugą wolną wykonuje krążenia w przód i w tył; zmiana R kozłującej.

3. Trucht, podrzut piłki w górę

4. Krążenia piłki wokół głowy, T, NN, w górę i w dół

5. Toczenie piłki po podłożu LR ,z powrotem zmiana ręki PR

6. Podbijanie piłki nad głową z LR do PR

7. Podrzut piłki w górę i jej chwyt za plecami, to samo w drugą stronę, podrzut piłki za plecami i złapanie z przodu

8.Uczeń rzuca piłkę(tak, aby się toczyła po parkiecie), i biegnie po piłkę.

9.Toczenie piłki po podłożu (tzw. ósemka)

10.Siad prosty-wznos NN w górę i przetaczanie piłki pod NN

11.Przysiady z piłką trzymaną przed sobą

1,5 min.

1 dł.

1 dł

1 dł.

1 dł.

1 dł.

1 dł

1 dł

10 powt

10 powt

10 powt

- metoda zabawowa klasyczna

-każdy ćw. ma piłkę

- ćwiczenia wykonywane są na długości boiska. W połowie zmiany RR, stron ćw.

- w rozsypce

II. Część główna

4.Kształtowanie i doskonalenie umiejętności oraz rozwijanie sprawności

Pokaz i objaśnienie rzutu z dwutaktu

1.Wszyscy stają na linii wykonują z miejsca krok dwutaktu.

2.J.w. z markowanie rzutu.

3. bieg wokół Sali. Na sygnał wykonanie kroku do dwutaktu.

4. J.w. krok wykonujemy pod koszami.

5. J.w. przez przeszkodę.

6. „ wyścigi rzędów” pierwsza osoba w rzędzie biegnie kozłując piłkę, omija pachołek wraca podając piłkę drugiej osobie.

7.jw. rózne pozycje startowe

-siad prosty

-leżenie przodem

Ćwiczenia pod dwoma koszami w dwóch rzędach

8.pod koszem nauka kroku do dwutaktu bez piłki.

9.J.w. z piłką. Osoba zbiera pikę i idzie na koniec rzędu.

10.J.w. Osoba zbiera piłkę z pod kosza i biegnie pod drugi kosz.

11.Gra uproszczona w kosza

10 powt.

10 powt.

3 okrąż.

3 okrąż.

3 okrąż.

2 powt.

2 powt.

5 powt.

5 powt.

5 powt.

10 min.

-metoda naśladowcza ścisła

-Forma frontalna

- ćw. Na szer. Boiska

-osoba leworęczna wykonuje z drugiej nogi

- na okręgu ustawiamy ringo

-wygrywa ta drużyna, która pierwsza wykona zadanie

-metoda zabaw. klasyczna

Forma pracy w zespołach

- pod koszem ustawione są ringo, które pokazują gdzie należy postawić nogę

- ćw. w biegu z kozłowaniem

- podział na 2 zespoły

III. Część końcowa

5. Uspokojenie organizmu

Rzuty do kosza (linia rzutów osobistych)

2 min.

- 3 najlepsze osoby zostają wyróżnione oceną

6. Czynności organizacyjno porządkowe

1. zbiórka

2. omówienie tematu

3. zebranie sprzętu

2 min.

- wyróżnienie osób aktywnych na lekcji

7. Nastawienie do samodzielnej pracy

1. zachęcenie do częstszej gry w kosza

1 min

- nauczyciel zaprasza dzieci na zajęcia pozalekcyjne

Wersja 2

II. Część główna

4.Kształtowanie i doskonalenie umiejętności oraz rozwijanie sprawności

I obwód

- mały obwód: pierwszy uczeń wykonuje slalom miedzy tyczkami zatrzymanie na 1 tempo , obrót, wraca i przekazuje koledze piłkę. Osoba która czeka wykonuje po 5 przysiadów i „pompek” 2 serie .

-mały obwód: kozłowanie dwoma piłkami naraz drugi uczeń w tym czasie skacze na skakance. 3 serie po 1min

II obwód:

-mały obwód: 2 uczniów naprzeciwko w siadzie prostym, dotykają się stopami i toczenie piłki ( za plecami -podanie piłki partnerowi poprzez skłon T ) 3 serie po 10 powtórzeń

-mały obwód: leżenie przodem , piłkę przed głowa po skłonie T w tył podanie do partnera stojącego naprzeciwko

2 3 serie po 10 powtórzeń partnera

III obwód:

-mały obwód: konkurs rzutów wolnych do kosza

-mały obwód: nauka dwutaktu.(zasada jednego niebezpieczeństwa ponieważ jest to nowy element nauki)

Gra uproszczona w kosza

4 min

4 min

4 min

10 min

Forma małych obwodów ćwiczebnych

Metoda zadaniowa ścisła

0x08 graphic
I obwód II obwód

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

III obwód

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

Na każdy mały obwód przypada dwóch uczniów

Nauczyciel pokazuje i objaśnia rzut z dwutaktu

Podział na dwa zespoły. Przegrana drużyna sprząta przyrządy po skończonych zajęciach

0x01 graphic


