Planety w układzie słonecznym układnie i rozwiązywanie zdań z tekstem, scenariusze, edukacja matematyczna


ZADANIA TEKSTOWE
KONSPEKT Z ZAJĘĆ

  1. Data: 21.04.2008

  2. Prowadzący:

  3. Grupa wiekowa: 6 - latki

  4. Zagadnienia:
    - przekładanie sytuacji działaniowej na zadania

  5. Temat: Planety w układzie słonecznym układnie i rozwiązywanie zdań z tekstem.

  6. Cele zajęć:
    - rozwiązuje proste zadania tekstowe
    - rozpoznaje znaki matematyczne
    - przedstawi zadanie z pomocą cyfr i symboli

  7. Metody pracy:
    - słowne: rozmowa
    - oglądowe: pokaz
    -praktycznego działania: metoda ćwiczeń

  8. Forma pracy: indywidualna, zbiorowa

  9. Środki dydaktyczne: ilustracje, kartoniki z liczbami i znakami matematycznymi, kartki z zadaniami, okienko i gwiazdki do przyczepienia

  10. Literatura:
    - C. Cyrański, M. Kwaśniewska, Moje Przedszkole program wychowania przedszkolnego, DKW - 4013 - 3/01, Kielce 2003
    - A. Kilm - Klimaszewska, Pedagogika przedszkolna, Warszawa 2002

TOK

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

UWAGI

1. Czynności organizacyjno -porządkowe

Nauczyciel wita się z dziećmi

Dzieci witają się z nauczycielem

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć
a) rozpoznawanie i układanie kartoników z cyframi od 1 - 10
b) rozpoznanie i ułożenie kartoników ze znakami matematycznymi
c) nazywanie liczb od 1 - 10 oraz znaków matematycznych

- nauczyciel poleca:
- wyklaszcz wynik 2+3
- ułóżcie przed sobą kartoniki od 1 - 10

- pod kartonikami proszę ułożyć znaki matematyczne

- odczytajcie liczby od 1 - 10
- jakie mamy znaki matematyczne


- 5

3. Uświadomienie celu zajęć

- układanie i rozwiązywanie zadań z tekstem związanymi z układem słonecznym

4. Realizacja tematu:
zdania tekstowe
- odejmowanie
a) rozumienie zadnia - dobór tematyki i jego struktury
- zapoznanie z treścią zadania
- sprawdzenie rozumienia zadania




b) ustalenie planu rozwiązania zadania


- konkretna obrazowa interpretacja zadania


- porównanie rezultatów wykonywanych czynności z treścią zadania
c) realizacja planu rozwiązania zadania
- rozwiązanie wybranym sposobem

d) sprawdzenie poprawności rozwiązania zadnia

- dodawanie
a) rozumienie zadania - obór tematyki do jego struktury
- zapoznanie się treścią zadania
- sprawdzenie rozumienia zadania




b) ustalenie planu działania
- odkrycie logicznej struktury informacji zawartych w zadaniu
- konkretna obrazowa interpretacja zadania



- porównanie rezultatów wykonywanych czynności z treścią
c) realizacja planu rozwiązania zadania
- rozwiązanie zadania wybranym sposobem







d) sprawdzenie poprawności rozwiązania zadania
- sformułowanie odpowiedzi do zadania - ćwiczenia utrwalające prace z zadaniem tekstowym




- zadania będą dotyczyć planet i układu słonecznego
- nauczyciel czyta zadanie tekstowe
- o czym jest zadanie?
- co wiemy z zadania?

- ile było planet?
- ile planet zniknęło?
- czego nie wiemy z zadania?
- proszę ułożyć tyle kół ile było planet?
- odsuń na bok tyle kół ile planet zniknęło
- przedstaw za pomocą liczb
- jaki znak wskaże nam że planety zniknęły
- co oznacza liczba 9?
- co oznacza liczba 3?



- ułóżmy z odpowiednich kartoników rozwiązanie na tablicy korkowej
- nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania


- zadania będą dotyczyć planet i układu słonecznego
- odczytanie treści zadania
- o czym była mowa w zadaniu?
- ile dziewczyna widziała gwiazd?
- ile dodatkowo zabłysło?
- ułóż tyle kół ile było gwiazd
- dołóż tyle ile dodatkowo zabłysło

- ułóż pod kołami kartoniki z cyframi
- jaki znak matematyczny oznacza że coś dodało
- co oznacza liczba 4?
- co oznacza liczba 2?




- do kona w którym wiszą 4 gwiazdy nauczyciel poleca
- ile gwiazd trzeba dowiesić?
- ułóżmy z odpowiednich kartoników rozwiązanie zadania
- sprawdzenie wykonania zadnia



- dzieci siadają w grupach na dywanie, każda grupa dostaje działanie matematyczne
- próbują ułożyć działanie z cukierków
- wpiszcie wynik w kartonik pusty
- ułóżcie treść zadania









- o planetach
- ile było planet i ile zniknęło
- 9
- 3
- ile planet zostało


























- o gwiazdach

- 4

- 2











- ile było gwiazd
- ile przybyło

5. Podsumowanie
pracy

- co wam się podobało?

-działania na cukierkach


