Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
TEMAT : „Figury”- wyrabianie umiejętności porządkowania elementów w trakcie wyznaczania konsekwentnych serii na podstawie wiersza „Kolorowe klocki”
Utrwalenie znajomości figur geometrycznych oraz umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 5.
OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
Poznawanie zbiorów przedmiotów. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według cech jakościowych. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według ich kształtu i liczebności. Liczenie elementów zbioru.
CELE GŁÓWNE:
-klasyfikowanie zbiorów na podstawie cech jakościowych ( wielkość , kolor)
-porównywanie liczebności zbiorów : równo, mniej, więcej, więcej o jeden, mniej o jeden
-kształtowanie pojęcia liczby głównej do pięciu
-posługiwanie się liczebnikami głównymi 1-5.
-wzbogacanie czynnego słownika dzieci, słuchanie utworów literackich recytowanych przez nauczyciela
CELE OPERACYJNE:
Dziecko
-swobodnie wypowiada się na temat wysłuchanego utworu
-potrafi segregować przedmioty ze względu na wspólne cechy: kolor
-przelicza elementy zbioru
-posługuje się określeniami o jeden mniej, o jeden więcej
-zna charakterystyczne cechy figur geometrycznych
-rozumie instrukcję nauczyciela i według niej układa patyczki, klocki, figury w szereg, proponuje własne układy
-zgodnie z kodem koloruje obrazek z figur geometrycznych
-potrafi skupić uwagę na dłuższą chwilę.
FORMA PRACY: z całą grupą
METODY PRACY: słowna, czynna, oglądowa.
POMOCE: figury geometryczne, wzory budowli z figur geometrycznych,
krążki, patyczki, duże obręcze, szarfy, płyta CD
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Zabawa ruchowa „ Po dwa....po trzy” ( z wykorzystaniem dużych obręczy).
Dzieci biegają w rytm muzyki , na hasło „ Po dwa....po trzy” zajmują miejsca w obręczach.
2.Wysłuchanie wiersza „Kolorowe klocki” - omówienie jego treści.
Kolorowe klocki dostał Krzyś od mamy.
A wszystkie kolory chyba dobrze znamy.
Są klocki brązowe, jak poranna kawa.
Są klocki zielone, jak wiosenna trawa.
Są klocki niebieskie, jak kwiaty na łące.
Są klocki żółciutkie zupełnie, jak słońce.
Z takich barwnych klocków zbudował Krzyś domek.
I z tego wysiłku sam stał się czerwony.
3.Segregowanie klocków wg kolorów, kształtu, wielkości i grubości.
4.Porównywanie liczebności zbiorów bez konieczności liczenia.
5. Przeliczanie elementów zbioru (podpisywanie cyframi), utrwalenie cyfr wcześniej poznanych.
6.”Ułóż tyle samo”- odwzorowywanie liczebności patyczkami.
7. Zabawa ruchowa przy muzyce utrwalająca kolory „ Znajdź swoją parę”-
zabawa orientacyjno- porządkowa (dzieci losują karteczki, na których są figury w różnych kolorach przy dźwiękach muzyki swobodnie poruszają się po sali, na przerwę w muzyce:
szukają swojej pary, np. zielony trójkąt i zielony trójkąt
dzielą się na grupy
8. „Pokoloruj wg. kodu”- karta pracy.
9. „Moja budowla”- tworzenie własnych budowli klocków geometrycznych.
11.”Jak się czułeś na zajęciu?”- ewaluacja