KONSPEKT DO NAUCZANIA EDUKACYJNEGO NA TEMAT ŻYWIENIA W NIEŻYTACH JELIT

Temat: Żywienie w nieżytach jelit.

Miejsce: Centrum Medyczne w Łańcucie

Czas trwania: 45 min

Odbiorcy: Pacjenci z oddziału wewnętrznego oraz chirurgicznego

Prowadzący: Patrycja Kasperkiewicz

Cel ogólny: Kształtowanie żywienia w nieżytach jelit.

Cele szczegółowe:

+ Strefa poznawcza:

Pacjent poznaje:

- przyczyny ostrego i przewlekłego nieżytu jelit

- objawy

- zalecenia żywieniowe

- przykłady diet

+ Strefa psychoruchowa:

Pacjent potrafi:

- podać sposoby leczenia dietetycznego w nieżytach

- ułożyć jadłospis

+ Strefa afektywna:

Pacjent wykaże:

- troskę o własne zdrowie

Metoda: wykład z elementami pogadanki, prezentacja multimedialna

Forma: grupowa instytucjonalna

Pomoce dydaktyczne: laptop, projektor, prezentacja multimedialna, plansze z jadłospisami, ulotki

Literatura: „Dietetyka - żywienie zdrowego i chorego człowieka”; H. Ciborowska, A. Rudnicka; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; Warszawa 2010

PLAN ZAJĘĆ

Ogniwo

Przebieg zajęć

Czas trwania

I część początkowa

1. Powitanie i przedstawienie się

2. Zapodanie tematu zajęć

5 min

II część właściwa

1. Żywienie w ostrym nieżycie jelit:

- przyczyny

- objawy

- zalecenia dietetyczne

2. Żywienie w przewlekłym nieżycie jelit:

- przyczyny

- objawy

- zalecenia dietetyczne

3. Przykład diety w biegunce fermentacyjnej

4. Przykład diety w biegunce gnilnej

5. Ćwiczenia w układaniu jadłospisów

35 min

III część końcowa

1. Rozdanie ulotek

2. Podziękowanie za udział w zajęciach

5 min