![]() | Pobierz cały dokument 67.2.towaroznawstwo.sggw.rok.i.semestr.i.fizyka.doc Rozmiar 41 KB |
Małgorzata Papierowska
Rok I gr. 4
ĆWICZENIE 67
Temat: Wyznaczanie długości fali światła za pomocą siatki dyfrakcyjnej
Celem ćwiczenia było wyznaczenie długości fali światła za pomocą siatki dyfrakcyjnej.
Zadanie pierwsze polegało na wyznaczeniu stałej siatki d, potrzebnej w zadaniu drugim do wyznaczenia długości fali λ.
W doświadczeniu posługiwałam się zestawem pomiarowym takim jak na rysunku :
Siatka dyfrakcyjna ekran
Wykonanie ćwiczenia :
Siatkę dyfrakcyjną ustawiłam równolegle do ekranu . Na początku wyznaczam stałą siatki dyfrakcyjnej d .
Włączam źródło światła o znanej długości fali (światło lasera o λl = 632,8nm. Odczytuję położenie linii widmowych dla trzech rzędów po lewej i prawej stronie szczeliny . następnie obliczam sinus kąta ugięcia :
Sinαn = xn / (xn2 + l 2)
Długość fali światła monochromatycznego [nm] |
632,8 |
Odległość siatki od ekranu l [m] |
0,94 |
Rząd widma n |
Odległość od szczeliny [m] |
Kąt ugięcia αn [stopnie] |
Stała siatki dn [nm] |
Śr. Stała siatki d [nm] |
||
|
Na prawo xp |
Na lewo xl |
Średnie xn |
|
|
|
1 |
0,055 |
0,055 |
0,055 |
3,33 |
10910,34 |
10931,36 |
2 |
0,11 |
0,11 |
0,11 |
6,66 |
10910,34 |
|
3 |
0,165 |
0,165 |
0,165 |
9,96 |
10973,41 |
|
|
Więc:
Sinα1 = 0,055/( (0,055)2 +(0,94) 2 ) = 0,055/ (0,003025 + 0,8836) = 0,055/0,9416= 0,058
α1 = 3,33
Sinα2 = 0,11/( (0,11)2 +(0,94) 2 ) = 0,11/ (0,0121 + 0,8836) = 0,11/0,9464 = 0,116
α2 = 6,66
Sinα3 = 0,165 /( (0,165)2 +(0,94) 2 ) = 0,165/ (0,0272 + 0,8836) =0,165/0,9544 = 0,173
α3 = 9,96
Na podstawie wzoru :
dn = nλ / Sinαn
obliczam stałą siatki dn :
dn1= 1*632,8 / 0,058 = 10910,34
dn2 = 2*632,8 / 0,116 = 10910,34
dn3 = 3*632,8 / 0,173 = 10973,41
średnia stała siatki d :
d = (dn1 +dn2 +dn3)/3
d = 10931,36
![]() | Pobierz cały dokument 67.2.towaroznawstwo.sggw.rok.i.semestr.i.fizyka.doc rozmiar 41 KB |