Scenariusz zajęć
Temat: Historia naszego hymnu
Blok tematyczny: Polska naszą ojczyzną
Cele główne:
- zapoznanie z historią hymnu
- poszerzanie wiedzy historycznej
- wykształcanie postaw patriotycznych
Cele szczegółowe, zakłada się, że dziecko:
- odśpiewa hymn Polski
- wyszuka w słowniku hasło „Mazurek”
- wyszuka i wypisze postacie historyczne z tekstu hymnu Polski
- sformułuje definicje hymnu
- wykona ilustracje do czterech zwrotek hymnu
- układa chronologicznie historię powstania hymnu
- wykona ozdobne ramki do rękopisu
- przedstawi scenkę dramatyczną wybranej zwrotki hymnu
- stworzy strój legionisty z dostępnych mu materiałów
Metody pracy:
- mapa myśli
- praktyczna- ćwiczenia
- praca z tekstem
- gry dramowe
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- tekst hymnu Polski
- przybory plastyczne
- skrawki materiałów
- gazety
Przebieg zajęć:
Dzieci wchodzą do uprzednio przygotowanej klasy, w której w gablocie wyeksponowana jest kopia rękopisu hymnu; w kącie stoi manekin ubrany w strój legionisty
Odśpiewanie hymnu Polski 3 min.
Opowiadanie przez nauczyciela dziejów Mazurka Dąbrowskiego 10 min.
(historia powstania).
Znalezienie w słowniku znaczenia hasła: „ Mazurek” 5 min.
Wyszukanie i wypisanie z hymnu, historycznych postaci. 10 min.
Na podstawie dostarczonych materiałów opisanie w kilku zdaniach tych postaci.
Wykonanie przez uczniów ilustracji do czterech zwrotek hymnu. 20 min.
Stworzenie mapy myśli do hasła hymn. Określenie na jej 7 min.
podstawie definicji pojęcia hymn.
Układanie chronologiczne wydarzeń związanych z powstaniem 5 min.
hymnu.
Wykonanie przez uczniów ozdobnych ramek do rękopisu 25 min.
(zawierających symbole Polski).
9. Przygotowanie scenek dramatycznych do wybranych zwrotek. 25 min.
10. Przygotowanie stroju legionisty z wybranych materiałów 30 min.
( w grupie)
11. Pokaz wykonanych strojów 15 min.