Scenariusz, który chciałabym przedstawić powstał w wyniku wspólnej pracy na zajęciach studiów podyplomowych ,,Terapia pedagogiczna z elementami logopedii”.
W oparciu o scenariusz można prowadzić nie tylko zajęcia terapeutyczne, każdą z zabaw da się wykorzystać oddzielnie jako urozmaicenie codziennej pracy bądź zmodyfikować według własnego pomysłu.
Autorkami są : Justyna Gut- pedagog szkolny- Szkoła Podstawowa nr 2 w Rawie Mazowieckiej, Agata Kierasińska- nauczycielka nauczania zintegrowanego- Szkoła Podstawowa w Babsku, Bożena Żaczkiewicz- nauczycielka nauczania zintegrowanego- Szkoła Podstawowa w Regnowie, Beata Wilczyńska - nauczycielka - Przedszkole Miejskie nr 1 w Rawie Mazowieckiej.
Wszystkie koleżanki wyraziły zgodę na publikację scenariusza. Został on opublikowany również w ,,Zeszycie Metodycznym nr 175'' wydanym przez WODN
w Skierniewicach w październiku 2004 r.
,,Ćwiczenia słuchu fonematycznego w różnicowaniu głosek: s-sz, c-cz, z-ż, w oparciu o zabawy : ,,Czarodziejski worek”, ,,Robimy porządki”, ,,Pociąg”.
Cel główny:
- Usprawnianie słuchu fonematycznego.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-prawidłowo słyszy i nazywa w nagłosie wyrazów głoski s-sz, c-cz, z-ż,
-potrafi odróżnić głoskę sod sz, c od cz, z od ż;
Metody: aktywna, praktycznego działania, pedagogika zabawy;
Środki dydaktyczne: worek, a w nim: cukierek, czapka, szalik, zegarek, żabka - zabawka, czekolada, cebula, cytryna; obrazki- sanki, stołek, żołnierz, samochód, żółw, szyszka, żołędzie, szafa, zebra; alfabet ruchomy z literami s, c, z, ż i dwuznakami sz, cz ; magnetofon i nagranie dźwięków z otoczenia- szum wiatru, odgłosy burzy, klakson samochodu, wiertarka, gwizd czajnika, dzwonek telefonu, darcie papieru, tłuczenie szkła, szczekanie psa, syk węża, ryk lwa.
Przebieg zajęcia
Część wstępna
1.Zabawa na powitanie ( w kole);
Witam was, witam was,
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty,
Raz, dwa, trzy.
Cześć właściwa
2.Rozpoznawanie i nazywanie różnych dźwięków znanych z otoczenia ( z kasety magnetofonowej), połączone z pokazywaniem odpowiednich obrazków.
3. Zabawa ,,Czarodziejski worek”.
Dzieci wyciągają z worka przedmioty lub obrazki, wymawiają głośno ich nazwę akcentując pierwszą głoskę
4.Dobieranie wyrazów w pary,
Dzieci wybierają spośród zgromadzonych przedmiotów i obrazków te, których nazwy
rozpoczynają się głoskami różniącymi się miejscami artykulacji np. sanki- szafa, cukierek- czapka, zegarek - żabka, czekolada - cytryna itp.
5.Zabawa ,,Robimy porządki”
Nauczycielka rozkłada po sali alfabet ruchomy z literami s, c, z, ż i dwuznakami sz, cz. Dzieci wybierają obrazek lub przedmiot, wymawiają głośno pierwszą głoskę, następnie zanoszą ,,do domku”- kartonika z literą lub dwuznakiem. Kiedy wszystkie przedmioty i litery zostaną ułożone, nauczycielka wspólnie z dziećmi sprawdza czy zadanie zostało prawidłowo wykonane.
6.Zabawa w ,,Pociąg'.
Dzieci wsiadają do pociągu, który jedzie dookoła sali, naśladują jednocześnie odgłos jadącego pociągu. Kiedy przejeżdżają obok uporządkowanych wcześnie przedmiotów
i obrazków wymawiają głoskę na którą zaczynają się nazwy zgromadzonych rzeczy.
Zakończenie
7.Obrazki do kolorowania.
Nauczycielka chwali wszystkie dzieci za ich pracę. Następnie dzieci losują obrazki
do kolorowania ( nazwy przedmiotów zaczynają się głoskami s, sz, c, cz, z, ż).W nagrodę nauczycielka częstuje dzieci czekoladą, która jest ukryta w czarodziejskim worku.