Łukasz Czepiel Rzeszów, 18 listopad 2000 III Fizyka z inf.

Konspekt do lekcji informatyki w klasie IId

w Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

Prowadzący : Łukasz Czepiel

Data : 18 listopad 2000

Godzina : 940-1025

Temat lekcji: Praca z folderami i plikami w Windows98. Skróty.

Cele lekcji:

Środki dydaktyczne:

  1. Komputer, system operacyjny Windows98.

czynności nauczyciela

czynności ucznia

  • Powitanie uczniów

  • Sprawdzenie obecności

  • Nawiązanie do tematu lekcji

Tematem dzisiejszej lekcji jest praca z folderami i plikami w Windows98. Dowiecie się jak skopiować, przenieść, zmienić nazwę, utworzyć folder. poćwiczymy te podstawowe operacje .

Czy wie ktoś z was czym różni się plik od folderu?

Folder jest to wyodrębniona część dysku lub dyskietki. Folder może zawierać pliki lub inne foldery. Plik jest to porcja informacji zapisana na dysku. Może on zawierać tekst, rysunek itp.

Proszę włączyć komputery.

Proszę mi powiedzieć do czego służy ikona Mój Komputer, która znajduje się na pulpicie.

Aby utworzyć folder musimy otworzyć Mój komputer, oraz klikając dwa razy lewym przyciskiem myszy wybrać dysk na którym będziemy tworzyć nasze foldery. Proszę to wykonać.

Teraz każda osoba dostaje na kartce ćwiczenie które będzie wykonywać na komputerze.

Po omówieniu ćwiczenia, proszę jeszcze raz dokładnie przeczytać treść ćwiczeń i jeżeli nikt nie na żadnych pytań to proszę przystąpić do ćwiczenia.

Ćwiczenie :

  1. Na dysku C:\ utwórz folder INFORMATYKA.

Aby utworzyć folder przyciskamy prawy klawisz myszki \ nowy \ folder. Po pojawieniu się nowego folderu, klikamy na nim prawym przyciskiem myszy \ zmień nazwę. Po tej czynności wpisujemy nazwę naszego folderu (INFORMATYKA).

  1. W folderze INFORMATYKA utwórz 2 foldery o nazwie PROGRAMY i KOMPUTER.

Proszę wejść do folderu INFORMATYKA i analogicznie jak w 1 punkcie utworzyć dwa foldery o nazwach PROGRAMY i KOMPUTER.

  1. Do folderu PROGRAMY skopiuj z dysku C: dowolny plik wykonany w NOTATNIKU.

  2. Do folderu KOMPUTER przekopiuj dowolny plik pomocy.

  3. Zmień nazwę folderu KOMPUTER na PLIKI.

  4. Sprawdź programem SCANDISK, czy dyskietka nie posiada błędów.

Jeżeli skończyła już jedna osoba, to proszę wymienić się z drugą osobą .

Po ukończeniu ćwiczeń przez uczniów, zbieram dyskietki z wykonywanym ćwiczeniem i każę wyłączyć komputery.

Żegnam się z uczniami.

Uczniowie próbują odpowiedzieć.

Uczniowie włączają komputery.

Uczniowie odpowiadają.

Mój komputer służy do przeglądania plików i folderów, jakie znajdują się na komputerze.

Uczniowie słuchają.

.

Po omówieniu ćwiczenia przez nauczyciela, uczniowie przystępują do pracy.

Po ukończeniu ćwiczeń, uczniowie wyłączają komputer, oddają prowadzącemu dyskietkę z wykonywanym ćwiczeniem wychodzą z pracowni.

Uczniowie wychodzą na przerwę.

Ocena :

1