Scenariusz zajęć dla klasy IIB
Blok tematyczny: Z wakacyjnych szlaków
Temat dnia: Kartki z różnych stron Polski
Cele:
Dziecko:
Zna zasady pisowni wyrazów z „ó” wymiennym
Zna nazwy głównych kierunków świata oraz potrafi wskazać ich położenie
Dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10
Dostrzega szczegóły, podobieństwa i różnice między obrazkami
Uważnie słucha wiersza oraz swobodnie wypowiada się na jego temat i udziela odpowiedzi na pytania zawarte w tekście
Pisze wielkie litery w nazwach miejscowości
Zna kolejność liter w alfabecie
Metody:
Praca z tekstem
Obserwacja
Opowiadanie
Rozmowa
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: wakacyjne widokówki, mapa Polski, kartoniki z wyrazami z wymiennym „ó”, płyta CD
Przebieg zajęć:
Zainteresowanie tematyką zajęć „Sposoby komunikowania się”.
Dzieci siedzą w kręgu. Na podstawie wcześniejszych zajęć, posiadanych wiadomości i doświadczeń, wymieniają sposoby komunikowania się w sytuacjach bezpośrednich i na odległość. Nauczyciel porządkuje i uzupełnia ich wypowiedzi (rozmowa, list, pocztówka, widokówka, telefon, faks, sms, telegraf, e-mail). Dzieci nawiązując do własnych doświadczeń wymieniają, te z których korzystały w czasie wakacji w komunikowaniu się z bliskimi.
Tworzenie ilustrowanej mapy Polski „Wakacyjne kartki”.
Dzieci prezentują swoje wakacyjne kartki i swobodnie wypowiadają się na ich temat. Oglądają mapę Polski. Poszukują na niej wakacyjnych miejsc związanych z kartkami i umieszczają je w odpowiednich miejscach na mapie. Ich nazwy nauczyciel zapisuje na tablicy.
Czytanie ze zrozumieniem wiersza D. Ludwiczak „Już po wakacjach”
Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat treści wiersza. Odpowiadają na pytania:
Skąd wracały dzieci?
Dokąd dzieci wracały?
Co zabrały z wakacji?
Jak długo będą czekać na następne wakacje?
Porównywanie ilustracji z treścią wiersza.
Wypowiadanie się na temat wybranych ilustracji i własnych przeżyć.
Poznanie głównych kierunków świata.
Odnajdywanie na mapie podanych miast.
Poznanie zasady pisowni wyrazów z ó wymiennym
Doskonalenie pojęcia alfabet z wykorzystaniem nazw miejscowości.
Czytanie alfabetu i wyróżnianie w nim określonego zakresu liter.
Porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej „Wakacyjne miejsca”
Chętne dziecko wymawia powoli kolejne litery alfabetu. Pozostałe podają nazwy wakacyjnych miejsc i ustalają ich alfabetyczną kolejność. Nauczyciel zapisuje je na tablicy.
Doskonalenie umiejętności starannego pisania liter w porządku alfabetycznym.
Porządkowanie i pisanie wyrazów w kolejności alfabetycznej.
Tworzenie wyrazu z rozsypanych liter i pisanie go.
Słuchanie i śpiewanie piosenki „Abecadło”
Rytmizowanie słów piosenki,
Śpiewanie z podkładem wokalno-instrumentalnym i instrumentalnym.
Zabawa ruchowa przy muzyce „Wyrazy z ó wymiennym”
Dzieci losują i przypinają sobie w widocznych miejscach, kartoniki ze zbioru wyrazów z ó wymiennym, w którym ó wymienia się na o, np. Kraków - Krakowski, Augustów, - Augustowski, Ćmielów - Ćmielowski, Korbelów - Korbielowski, Sarnów - Sarnowski, Żyrardów - Żyrardowski, Romanów - Romanowski. Dzieci poruszają się w rytm piosenki „Abecadło”. Gdy muzyka ucichnie, dzieci tworzą pary, np. Kraków - akowski.
Rozwiązanie zadania tekstowego
Rachunek pamięciowy, dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.
Nauczyciel pisze na tablicy dowolne liczby jednocyfrowe. Dzieci podają liczby według podanego warunku, np. o 3 większą, o 4 mniejszą.
Rozwiązywanie zadania tekstowego.
Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.
Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10 „Nazwy miast”
Dostrzeganie szczegółów i wyróżnianie różnic między obrazkami.
Praca domowa: do wyboru przez nauczyciela, ćwiczenia ze str 15,15 w zeszycie 1