Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci
6-letnich dn. 14.05.2009r.
Blok tematyczny: Muzyka jest wszędzie
Temat: „Fortepian Chopina wciąż gra”- słuchanie i malowanie
muzyki Chopina.
Cele ogólne:
-kształtowanie umiejętności słuchania muzyki poważnej, określanie jej nastroju i tempa oraz przedstawienie jej w formie plastycznej;
- rozszerzenie wiadomości na temat faktów z życia i twórczości F. Chopina;
- wprowadzenie pojęć: muzyk, dyrygent,, kompozytor, koncert, preludium;
- utrwalenie znajomości instrumentów: fortepian, gitara, trąbka, bębenek, skrzypce;
- rozwijanie koncentracji uwagi, wyobraźni twórczej oraz spostrzegawczości
Cele szczegółowe:
- dziecko wie, kim był F. Chopin;
- potrafi zilustrować wybrany utwór F. Chopina
Pomoce: napisy , ilustracje: z akcesoriami pracy malarza, muzyka, pisarza, portret
F. Chopina, dworek w Żelazowej Woli, fortepian, pomnik F. Chopina , kartony z różnymi barwami, magnetofon, farby plakatowe, kartony, wiersz W. Chotomskiej „Preludium deszczowe”, nici, utwór F. Chopina „Minute Waltz”, tekturowe plansze z rysunkami pojedynczych instrumentów
Przebieg zajęć:
„Komu potrzebne są do pracy te przedmioty?” - zabawa dydaktyczna ; dobieranie akcesoriów pracy do zawodów: malarz, muzyk, pisarz , nazywanie tych zawodów. Ćwiczenia w liczeniu - przeliczanie akcesoriów pracy, używanie znaków (<,> lub =).
Czytanie w powiązaniu z ilustracją. Na tablicy umieszczono zdanie” Co to? To… Nauczycielka odtwarza z magnetofonu dźwięki instrumentów (skrzypiec, gitara, trąbka, bęben, fortepian), a dzieci (po odgadnięciu) umieszczają na końcu zdania wybrana ilustrację instrumentu i odczytują zdanie . Kto gra na instrumentach? Umieszczenie na tablicy napisu i rysunku - muzyk (analogiczne pytania do słów muzycy, dyrygent, kompozytor)
Zabawa ruchowa „Muzyk gra na…” Nauczycielka pokazuje kartony z różnymi kolorami, a dzieci stają przy planszy z takim samym kolorem, na której umieszczony jest rysunek jednego z instrumentów. Dzieci poprzez ruch improwizują grę na danym instrumencie.
Zagadka „Fortepian”. Po odgadnięciu zagadki, na tablicy umieszczono napis: fortepian (analiza słuchowo- wzrokowa wyrazu). Jaki wielki polski muzyk i kompozytor grał na fortepianie?
Umieszczenie na tablicy ilustracji; portret Chopina, dworku w Żelazowej Woli pomnik w Łazienkach. Opisywanie przez dzieci tego, co znajduje się na ilustracjach.
Opowiadanie o koncertach chopinowskich.
Odczytanie przez nauczycielkę wiersza W. Chotomskiej „Preludium deszczowe” - rozmowa n/t wiersza (wyjaśnienie pojęć preludium, koncert)
„Preludium deszczowe” W. Chotmska
Najpierw były plakaty na mieście-
150, a może i 200.
Na plakatach litery metrowe:
„Wielki koncert- PRELUDIUM DESZCZOWE”
Ludzie stali, plakaty czytali,
Nie pytali, gdzie będzie ten koncert,
Tylko biegli pod pomnik Chopina
Do łazienek, gdzie wierzby płaczące.
Pół Warszawy stanęło w ogonku,
Tłok się zrobił okropny przed kasą,
A pan kasjer sprzedawał bilety
I każdemu dodawał parasole
Słuchanie utworu „Minute Waltz” F. Chopina połączone z improwizacją ruchową (naśladowanie przez dzieci gry na fortepianie). Rozmowa n/t wysłuchanego utworu: - Jaki nastrój wywołał w was ten utwór? Co wyobraziłeś sobie słuchając utworu. Nauczycielka na dywanie rozkłada kartony z plamami w różnych barwach (podstawowe i pochodne; jasne i ciemne) - Których barw użylibyście do namalowania waszych obrazów? Dlaczego właśnie takich?. Dzieci dokonują wyboru barw i uzasadniają swój wybór
Improwizacja plastyczna do muzyki Chopina - malowanie nićmi maczanymi w farbie.
Zabawa „Dyrygent”.