SCENARIUSZ ZAJĘĆ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM
Klasa: I
Temat bloku: Dbam o zdrowie.
Temat zajęć: Czy wiesz co jesz? - ABC zdrowego odżywiania.
Cele ogólne:
- zachęcanie do spożywania zdrowej żywności,
- poznanie zasad higienicznego przygotowywania potraw.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna znaczenie zdrowego odżywiania się,
- potrafi określić warstwy piramidy żywieniowej,
- zna główne składniki pożywienia,
- zna zalecenia żywieniowe,
- bezpiecznie posługuje się wybranymi narzędziami kuchennymi.
Środki dydaktyczne: zagadki o produktach żywnościowych, owoce, warzywa, produkty niezbędne do zrobienia kanapek, narzędzia kuchenne niezbędne do przygotowania kanapek, piramida żywieniowa, chustka, wiersz S. Łukasika Kanapkowy statek,
Metody pracy: działaniowa, słowna, pokazowa.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna zbiorowa.
Przebieg zajęć:
1. Zagadki o różnych produktach żywnościowych znajdujących się na tablicy z piramidą żywieniową.
Uczniowie siedzą w kole na dywanie, słuchają zagadek dotyczących różnych produktów żywnościowych i odpowiadają na nie.
W sklepie ją kupujesz, Latem topi się - nie w wodzie. Biała, sypka z tego słynie,
masłem ją smarujesz. Zimą marznie - tak jak woda. Że ją młynarz miele w młynie
Rumiana choć mała, Chleb nim smarujemy co dzień (mąka)
będzie smakowała. I do ciast je mama doda.
(bułka) (masło)
Ten biały napój daje ci zdrowie. Skórę mam grubą zieloną, Na skórze łuska,
Nie możesz zgadnąć? Kotek ci powie. Środek miękki i czerwony. W wodzie się pluska
(mleko) Pestki czarne też we mnie są. (ryba)
Czy ktoś już odgadł nazwę mą?
Czerwieni się ze wstydu. (arbuz)
Dojrzewa na słonku. Jaka to głowa, duża czy mała,
Wśród zielonych listków Latem w ogrodzie wyrósł zielony. Z zielonych liści składa się cała.
wisi na ogonku. A zimą w beczce leży kiszony. (kapusta)
(wiśnia) (ogórek)
Zimne, słodkie i pachnące,
jemy latem w dni gorące.
(lody)
2. Rozpoznawanie warzyw po zapachu, dotyku i smaku.
Nauczyciel wybiera kilku uczniów, którym zostają zawiązane chustką oczy. Następnie uczniowie próbują rozpoznać warzywa i owoce umieszczone na stole tylko za pomocą zmysłów dotyku, smaku oraz zapachu.
3. Oglądanie piramidy żywieniowej
Uczniowie wspólnie zastanawiają się nad znaczeniem odpowiedniego sposobu odżywiania się w życiu człowieka. Następnie uczniowie wspólnie zastanawiają się nad znaczeniem wielkości poszczególnych pięter piramidy (dlaczego tłuszcze oraz słodycze zajmują najwyższy, a zarazem najmniejszy obszar?).
4. Słuchanie wiersza Stanisława Łukasika Kanapkowy statek.
Kanapkowy statek.
Zbuntowały się raz jajka Na słomkowy maszt wysoki
i nie chciały wejść do garnka. wciągnę żagiel pod obłoki.
Tańczą jajka w rękach mamie, Zieloniutki i kruchutki
nie chcą być ugotowane. żagiel jajeczkowej łódki.
- Wy nie bądźcie takie harde, Kanapkowy statek duży
ja i tak was wyjmę twarde. Jest gotowy do podróży.
Ugotuję was powoli A kanapki na półmisku
na kanapki dla mej Joli. Zatoczyły krąg w uścisku.
Pokroję was na plasterki. Kolorowy, smaczny, zdrowy
Dodam troszkę rzodkiewki, płynie statek kanapkowy.
trochę natki i szczypiorku, Ja, kapitan statku tego,
będzie uczta już od wtorku. życzę wszystkim wam
Z tej połówki jajowatej smacznego.
zrobię łódkę albo statek.
Wypowiedzi dzieci na temat nastroju i treści wiersza.
- Dla kogo mama zrobi kanapki?
- W jaki sposób je przygotuje?
- Jaką niespodziankę przygotuje?
- Jaką niespodziankę przygotuje mama z połówki jajka?
- W jaki sposób zrobi kanapkowy statek?
- Jak będzie wyglądał kanapkowy statek?
5. Pokaz produktów spożywczych przyniesionych przez dzieci. Rozpoznanie ich i nazywanie.
6. Wskazywanie produktów przyniesionych przez dzieci na piramidzie żywieniowej.
7. Podkreślenie znaczenia spożywania zdrowych produktów, np. mleka, sera, ciemnego pieczywa. Zachęcanie do spożywania dużej ilości warzyw i owoców, a ograniczenie jedzenia słodyczy.
8. Przygotowanie kanapek. Dzieci po uprzednim umyciu rąk, założeniu fartuszków przygotowują kanapki, które później po uprzątnięciu stanowiska pracy wspólnie zjadają.
9. Zabawa ruchowa - Sałatka owocowa: Uczniowie siedzą w kole. Nauczyciel przydziela każdemu dziecko nazwę jakiegoś owocu, którą dziecko musi zapamiętać. Na hasło: „Zamienią się miejscami dzieci, które są gruszkami”, wszyscy uczniowie, którzy otrzymali usłyszaną nazwę owocu zamieniają się miejscami. Na hasło: „Sałatka owocowa” miejscami zamieniają się wszystkie dzieci.