Nauczycielskie Publikacje Edukacyjne http://www.zeszyt.pl

Archiwum wartościowych publikacji nauczycielskich.

Efektywne formy prezentacji dorobku zawodowego.

mgr Kornelia Solich

Przedszkole w Syrynii

Kopciuszek - elegantka

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Grupa dzieci pięcioletnich.

Temat: „Kopciuszek - elegantka” - inscenizacja w teatrze żywego aktora na podstawie bajki opowiadanej przez nauczycielkę.

Cele ogólne:

Cele operacyjne: (dziecko...)

Środki wspomagające działania:

rekwizyty kącika teatralnego, kostka do gry, torba podróżna z przedmiotami kojarzącymi się z bajką o Kopciuszku (dynia, płyta CD, fartuch, różdżka, korona, pantofelek, ilustracje gołębia i myszy), woreczek z fasolą i soczewicą (dla każdego dziecka), pojemniki po jogurcie (po dwa dla każdego dziecka), kartki z literą „P”, „e”, sylwety sukni balowej (dla dziewczynek), sylwty zamku (dla chłopców).

Przebieg:

  1. „Z jakiej to bajki?” - dzieci toczą kostkę do gry.To które wyturla trzy oczka wyciąga z torby podróżnej jeden z przedmiotów. Zabawa ta kończy się w momencie wyciągnięcia wszystkich przedmiotów. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie w jakiej bajce wszystkie te przedmioty występują.

  1. „Opowiadanie bajki” - zgłoszone na ochotnika dzieci opowiadają przebieg bajki „Kopciuszek”.

  1. „Pomóżmy Kopciuszkowi” - każde dzieco otrzymuje woreczek z wymieszanymi ziarnami soczewicy i fasoli i dwa pojemniki po jogurcie. Zadaniem dzieci jest oddzielenie jednych od drugich i powkładanie do osobnych pojemniczków.

  1. „Gołąbki” - zabawa ruchowa. Dzieci naśladują lot gołębi. Na dany przez nauczycielkę sygnał dzieci przystają a czworo z nich wybranych przez dotknięcie n-lki ma za zadanie przyniesienie dowolnych przedmiotów w podanym przez nią kolorze. Gdy gołąbki prawidłowo wykonają zadanie na sygnał wszystkie podrywają się do lotu. Zabawa zaczyna się od nowa.

  1. „Kopciuszek” - inscenizacja w teatrze żywego aktora. Nauczycielka wybiera dzieci do poszczególnych ról. W kąciku teatralnym dzieci przebierają się w kostiumy zgodnie z przyjętymi rolami.

Nauczycielka występuje w roli narratora opowiadającego bajkę a dzieci wcielają się w postacie i sytuacje przedstawione w opowiadaniu.

  1. „Kopciuszek - elegantka” - dzieci podają cechy Kopciuszka świadczące o jej elegancji oraz bardzo pracowitego księcia. Dziecko odgrywające rolę Kopciuszka otrzymuje nalepioną literę „e” a grające księcia literę „P”. Oboje stają obok siebie. Zadaniem dzieci 6 letnich jest odczytanie połączenia tych liter (Pe).

  1. „Suknia i zamek” - posługując się kredkami ołówkowymi:

© Kornelia Solich