SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII - lasy liściaste, spiżarka nauczyciela gimnazjum, biologia


SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII

W KLASIE II

Dział programowy: Przyroda Polski.

Temat: Lasy liściaste.

Cele lekcji:

Uczeń 1. Wymienia podstawowe grupy organizmów żyjących w lesie.

2. Omawia zależności między organizmami żyjącymi w lesie liściastym.

3. Określa zmiany zachodzące w lesie w poszczególnych porach roku.

4. Określa zależności między rodzajem gleb i rodzajem lasu.

5. Zna różne rodzaje lasów liściastych występujących w Polsce i wskazuje

różnicę między nimi.

6. Rozumie znaczenie ochrony ekosystemów leśnych.

7. Potrafi współpracować w grupie.

Metody: słowna (pogadanka, dyskusja, praca z książką), oparta na działalności praktycznej

(problemowa), oglądowa.

Formy: Praca indywidualna, praca w grupach.

Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, atlasy i przewodniki zawierające opisy i

ilustracje leśnych zwierząt i roślin, przewodniki do oznaczania mchów i

grzybów, karty pracy, duże arkusze papieru, kolorowe flamastry,

przyniesione przez uczniów ilustracje leśnych zwierząt, roślin i grzybów,

kartki samoprzylepne.

Przebieg lekcji:

Faza wstępna:

  1. Czynności organizacyjno - porządkowe.

  2. Sprawdzenie pracy domowej.

  3. Uczniowie wyjaśniają co to jest układ przyrodniczy i podają przykłady.

  4. Uczniowie wyjaśniają co to jest las i wymieniają rodzaje lasów w Polsce.

Faza wykonawcza:

  1. Podział klasy na grupy i przydzielenie zadań. Grupy I - VI wykonują plakaty, grupy VII - IX rozwiązują karty pracy.

Nauczyciel pomaga i kontroluje pracę poszczególnych grup.

Zadania dla poszczególnych grup:

Gr. I - Scharakteryzuj warstwy lasu liściastego wg zamieszczonego niżej wzoru.

Warstwa lasu

Występujące

Rośliny

Zwierzęta

Gr. II - Mieszkańcy lasów liściastych od glonów po …dęby.

Gr. III - Niezwykły świat zwierząt lasów liściastych.

Gr. IV - Świat grzybów.

Gr. V - Jak pory roku wpływają na lasy liściaste?

Gr. VI - Rodzaje lasów liściastych w Polsce.

Gr. VII - Porównaj 2 gatunki dębów. Wykonaj kartę pracy Nr 1.

Gr. VII - Podaj podobieństwa i różnice klonu. Wykonaj kartę pracy Nr 2.

Gr. IX - Scharakteryzuj wg wzoru graba, buka i olchę - karta pracy Nr 3.

  1. Prezentacja przez poszczególne grupy efektów swojej pracy. Nauczyciel ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów i zwraca uwagę na najistotniejsze rzeczy.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel dzieli tablicę trzema poziomymi liniami, zaznaczając w ten sposób poszczególne warstwy lasu. Wybrany uczeń zapisuje nazwy warstw.

  2. Uczniowie wypisują na kartkach samoprzylepnych nazwy dwóch wybranych organizmów leśnych (jedna nazwa na jednej kartce) i przyklejają je na tablicy w odpowiedniej warstwie lasu.

  3. Uczniowie wskazują cykliczność życia lasu w czterech porach roku i wyjaśniają dlaczego las jest układem przyrodniczym.

  4. Ocena pracy uczniów na lekcji.

  5. Zadanie pracy domowej.

Obowiązkowa: przeczytaj temat w podręczniku, wykonaj zadanie 3 str.9 w zeszycie ćwiczeń, wyjaśnij jak rozumiesz stwierdzenie „Żyzność gleb stała się dla lasów zgubna”.

Dla chętnych: wykonaj wizytówkę drzewa wg podanego wzoru (karta pracy Nr 4).

Literatura:

  1. A. Grzywacz „Las - Twoim bogactwem”

  2. S. Gertlerowa , L. Ogrzebacz - ,,Sprawdzanie i utrwalanie wiadomości z botaniki”

  3. I. Siedlecka - ,,500 zagadek botanicznych”

  4. W. Szafer - ,,Klucz do oznaczania roślin.

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII

W KLASIE II

Dział programowy: Przyroda Polski.

Temat: Lasy iglaste.

Cele lekcji:

Uczeń 1. Określa związek między występowaniem lasów iglastych a rodzajem gleb.

2. Porównuje warstwy w lesie liściastym i iglastym.

3. Wymienia grupy organizmów żyjące w borach i określa zależności między nimi.

4. Wyjaśnia proces bielicowania gleb.

5. Określa wpływ lasów iglastych na żyzność gleby..

6. Rozumie znaczenie ochrony ekosystemów leśnych.

7. Potrafi współpracować w grupie.

Metody: słowna (pogadanka, dyskusja, praca z książką), oparta na działalności praktycznej

(problemowa), oglądowa.

Formy: Praca indywidualna, praca w grupach.

Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, atlasy geograficzne, atlasy i przewodniki

zawierające opisy i ilustracje leśnych zwierząt i roślin, przewodniki do

oznaczania mchów i grzybów, karty pracy, duże arkusze papieru,

kolorowe flamastry.

Przebieg lekcji:

Faza wstępna:

  1. Czynności organizacyjno - porządkowe.

  2. Sprawdzenie pracy domowej.

  3. Uczniowie wyjaśniają co to jest las i wymieniają rodzaje lasów liściastych w Polsce.

  4. Na podstawie wiadomości z klasy I uczniowie przypominają przystosowanie roślin iglastych do surowych warunków klimatycznych.

Faza wykonawcza:

  1. Na podstawie map w atlasach geograficznych uczniowie określają klimat w rejonach świata, gdzie rosną lasy liściaste oraz iglaste.

  2. Nauczyciel zwraca uwagę na surowość klimatu na obszarach zajmowanych przez tajgę i nawiązuje do wymienionych wcześniej przystosowań roślin iglastych do trudnych warunków klimatycznych.

  3. Podział klasy na 5 grup i przydzielenie zadań.

Nauczyciel pomaga i kontroluje pracę poszczególnych grup.

Zadania dla grup:

Gr. I - Rozpoznaj i podpisz drzewa iglaste oraz gałązki z szyszkami - karta pracy Nr 1.

Gr. II - Porównaj drzewa iglaste wg załączonej tabeli oraz odpowiedz na pytania - karta

pracy Nr 2.

Gr. III - Wymień i scharakteryzuj warstwy lasu iglastego. Wykorzystaj ćw. 3 a, b str.10.

oraz dostępne atlasy i przewodniki.

Gr. IV - Wykonaj plakat na którym przedstawisz sposób powstawania gleby bielicowej

oraz jej najważniejsze cechy.

Gr. V - Na schematycznym rysunku porównaj glebę lasu liściastego i iglastego.

  1. Prezentacja przez poszczególne grupy efektów swojej pracy. Nauczyciel ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów i zwraca uwagę na najistotniejsze rzeczy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wskazują zależności między występowaniem lasów iglastych a surowym klimatem. Omawiają przystosowanie roślin iglastych do surowych warunków klimatycznych.

  2. Uczniowie charakteryzują bór jako układ przyrodniczy.

  3. Nauczyciel wraz z uczniami podkreśla udział roślin iglastych w tworzeniu gleb bielicowych oraz wpływ bielicowania na ubożenie gleb.

  4. Ocena pracy uczniów na lekcji.

  5. Zadanie pracy domowej.

Przeczytaj temat w podręczniku, wykonaj zadania 4 i 5 str.11 w zeszycie ćwiczeń, wykonaj kartę pracy „Czyje to dzieci?”.

Literatura:

  1. A. Grzywacz „Las - Twoim bogactwem”

  2. S. Gertlerowa , L. Ogrzebacz - ,,Sprawdzanie i utrwalanie wiadomości z botaniki”

  3. I. Siedlecka - ,,500 zagadek botanicznych”

  4. W. Szafer - ,,Klucz do oznaczania roślin.


