Anita Kubarek gr. VI A USM
KONSPEKT LEKCJI PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Nauka rzutu w wyskoku i doskonalenie podań i chwytów.
CELE GŁÓWNE:
Umiejętności: uczeń potrafi podać i chwycić piłkę oraz wykonać rzut w wyskoku,
Motoryczność: uczeń jest zdolny do koordynacji swoich ruchów,
Wiadomości: uczeń zna prawidłową technikę wykonania rzutu w wyskoku oraz wymiary boiska
Akcent wychowawczy: uczeń współdziała z partnerem.
Klasa: V
Ilość uczniów: 12
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Czas: 45'
Przybory: piłki, pachołki
Tok lekcji
|
Zadania szczegółowe
|
Dozo- wanie |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
CZĘŚĆ WSTĘPNA
wanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć
2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji
3. Rozgrzewka
|
|
2'
2'
12'
x10
x10
x10
x10
x10
x10
x10
x10
x10
x10 |
w siadzie
obwodzie koła
mięśnie brzucha
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
|
|
4'
1'
1'
1'
1'
1'
1'
1'
1'
2'
2'
2'
2'
5' |
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA 5.Uspokojenie organizmu
6.Czynności organizacyjne
7.Nastawienie do samodzielnej pracy
|
|
2'
1'
1' |
|
Technika:
Rzut w wyskoku można podzielić na trzy fazy:
chwyt piłki i wykonanie odpowiedniej liczby kroków
odbicie od podłoża i faza wznoszenia
wykonanie rzutu i lądowanie
Zawodnik chwytając piłkę wykonuje krok lewą nogą, następnie prawą, w trzecim kroku odbija się z lewej nogi (zawodnicy leworęczni wykonują na odwrót - odbijają się z prawej nogi. Odbicie jest zawsze z nogi przeciwnej do ręki wykonującej rzut). W tym momencie zawodnik przechodzi do drugiej fazy wykonania rzutu - odbicia od podłoża i fazy wznoszenia.
Piłkę po chwycie prowadzi się w pierwszej fazie oburącz w bok, a następnie przenosi się ją jedną ręką z równoczesnym skrętem tułowia, przy czym wysuwa się w przód bark przeciwny do ręki rzucającej.
Rzut następuje w momencie najwyższego punktu wzlotu ciała. W tym momencie następuje jak gdyby „kopnięcie” nogi ugiętej w kolanie w tył (równomiernej do ręki rzucającej), a nogi wykonują nożyce.
Lądowanie następuje na nogę odbijającą.