stany skupienia wody, przyroda, scenariusz. lekcji kl.4


Dział programu - Przyroda i jej elementy

Temat lekcji - Trzy stany skupienia wody

Cele operacyjne

Wiadomości:

1.Zapoznanie się z trzema stanami wody.

2.Określanie warunków od których zależy stan skupienia wody.

3.Przemiany fazowe wody.

4.Rola wody w przyrodzie.

Umiejętności:

1.Umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków.

2.Umiejętność przeprowadzania zmian fazowych wody.

3.Umiejetność współpracy w grupie.

Cele wychowawcze

1.Rozwijanie dociekliwości poznawczej.

2.Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym.

Metody:

1.Pogadanka

2.Doświadczenie

3.Praca z książką

Formy pracy:

1.Praca w grupach

2.Praca w zespole klasowym

Środki dydaktyczne:

Termosy z lodem, zlewki, termometry, szkiełka zegarkowe, łapki metalowe,

palniki spirytusowe, zapałki, kartki papieru, mazaki.

TOK LEKCJI

I zespół czynności:

1.Przygotowanie teoretyczne

2.Stworzenie sytuacji problemowej

3.Wyłonienie i sformułowanie problemu głównego i podproblemów

4.Sformułowanie hipotez

5.Projektowanie badań

6.Sporządzenie wykazu środków dydaktycznych

7.Planowanie sposobu rejestracji i ilustracji wyników badań

II zespół czynności:

1.Zebranie i dobór środków dydaktycznych

szkiełka zegarkowe, termometry, palniki spirytusowe, łapki metalowe

2.Przygotowanie stanowiska pracy

III zespół czynności:

1.Przeprowadzenie doświadczenia

  1. przekładają kostki lodu z termosu do zlewki

  2. wkładają do zlewki z lodem termometr

  3. ogrzewają zlewkę nad palnikiem - obserwują topnienie lodu, sekretarz

zapisuje temperaturę topnienia lodu

  1. doprowadzają wodę do wrzenia - sekretarz zapisuje temperaturę wrzenia wody

  2. obserwują parowanie wody

  3. przykrywają parującą wodę szkiełkiem zegarkowym

  4. obserwują kropelki wody skraplające się na zimnym szkiełku zegarkowym

2.Rejestrowanie wyników badań

kartkach ksero schematyczną dokumentację doświadczenia, zapisywał

temperatury przy zmianach stanów skupienia wody

IV zespół czynności:

1.Analiza i opracowanie wyników badań

2.Weryfikacja hipotez

3.Wnioskowanie końcowe

FAZA KONTROLNA

V zespół czynności:

1.Kontrola i ocena poprawności działań oraz stopnia dokładności badań

2.Formułowanie nowych problemów i hipotez

- Czy istnieje możliwość zamiany pary wodnej w lód? Jakie warunki temperaturowe są do tego niezbędne?


