Scenariusz zajęcia z zakresu przyrody.
Najlepszym elementem poznania świata jest kontakt z przyrodą.
Od najmłodszej grupy wzbogacam wiedze moich wychowanków poprzez streści o bogactwie przyrody , jej wpływie na życie ludzi i nasze środowisko , w którym żyjemy. Poszerzam wiedze nie tylko w oparciu o treści programowe, ale również o nowe treści , które zawarłam w autorskich programach „Przyroda wokół nas”
„Zadziwiający Świat przyrody”.
Scenariusz tego zajęcia dotyczy darów lasu i jest przeznaczony dla dzieci 4 - letnich .
„Grzybobranie - borowiki i muchomory” .
Cele ogólne :
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych ,
- poznanie grzybów jadalnych i trujących ,
- przestrzeganie przed zbieraniem grzybów tylko w obecności osoby dorosłej ,
- rozwijanie sprawności manualnej .
Cele szczegółowe :
dziecko :
- potrafi odróżnić borowika od muchomora , zna ich wygląd i kolor ,
- wie , które z nich można jeść ,
- umie liczyć w zakresie liczby 4 liczebnikami głównymi ,
- potrafi rozprowadzać wyrobioną plasteliną po powierzchni szablonu ,
- interesuje się darami lasu ,
- aktywnie uczestniczy w zajęciu .
Metoda :
- Słowna: żywe słowo, rozmowa , polecenia ,
- czynna : zadanie stawiane do wykonania , techniki twórczego myślenia ,
- percepcyjna : relaksacja przy muzyce , pokaz .
Forma :
- zbiorowa ,
- indywidualna .
Pomoce :
- wiersze „Borowi”, Muchomor - S. Szuchowa ,
- zagadka
- kolorowe ilustracje i naturalne okazy borowika i muchomora ,
- plastikowe grzyby ,
- plastelina ,
- kartony z szablonami borowików i muchomorów ,
- magnetofon , nagranie o wesołym nastroju ,
- miś „Uszatek” - postać towarzysząca dzieciom podczas zajęcia .
Przebieg :
Wprowadzenie :
Powitanie gościa „misia Uszatka” przez dzieci . Nauczycielka zaprasza gościa i dzieci , aby usiadły i uważnie posłuchały . Wyjaśnia dzieciom , że misie są mieszkańcami lasu i dzisiaj naszym towarzyszem zabawy będzie miś Uszatek
.
1. Miś mówi zagadkę :
- Ma on nóżkę - nie ma buta ,
ma kapelusz - nie ma głowy .
Czasem gorzki i trujący .
Często smaczny jest i zdrowy . ( grzyb )
2. Słuchanie krótkich wierszy :
a) „Borowik”
Znaleźć prawdziwka to nie sztuka .
Jaś się pochyla ... patrzy ... szuka ...
Pod brzozą znaleźć dwa koźlaki ,
Wśród sosen bedłki i maślaki ,
a ten prawdziwek to nic dobrego ,
ciągle się bawi w chowanego .
Jaś już do domu wracać musi .
a wtem spostrzega kapelusik .
Taki prześliczny i brązowy ,
biały od spodu , jędrny , zdrowy ...
A to Jasiowi się udało !
To jest borowik z nóżką białą !
b) „Muchomor”
Berecik czerwony ma białe kropeczki .
Nie chcą go brać dzieci , ani wiewióreczki .
Ale niech zielony gwarzy . - Patrzcie jak mi w nim do twarzy .
3. Omówienie treści wierszy - zwrócenie uwagi na nazwy grzybów
występujących w wierszach i ich cechy charakterystyczne .
4. Rozmowa na temat grzybów poparta barwnymi ilustracjami , uczulenie
dzieci na to , iż nie wolno im samym zbierać grzybów , mogą to robią tylko w obecności osób dorosłych .
5. Dzielenie zbioru ( grzybów ) na podzbiory ( grzyby jadalne i trujące)
6. Liczenie grzybów z dwóch zbiorów w zakresie liczby cztery. Dzieci przeliczają grzyby ( plastikowe ) w koszyczkach , zaznaczają ich liczbą za pomocą kółek , rozpoznają borowiki i muchomory .
7. Zabawa ruchowa „Grzybobranie”
Dzieci dostają opaski na głowę : borowik lub muchomor - spacerują po sali przy muzyce wesołej , naśladując szukanie grzybów . Gdy muzyka przestaje grać , a nauczycielka podaje hasło , np. mówi - muchomory - wtedy dzieci z opaskami muchomorów tworzą koło i odwrotnie . Zabawę powtarza się kilka razy .
8. Praca indywidualna , plastyczna przy stolikach :
- wyrabianie plasteliny , określanie jej kolorów i rozprowadzanie jej po powierzchni przygotowanego szablonu grzyba . Dobieranie odpowiedniego koloru do danego kształtu grzyba .
9. Symboliczne oznaczenie grzybów tzw. Uśmiechem w znaczeniu : dobry , Zły .
Zakończenie :
Miś pyta dzieci - czy mogą sami zbierać grzyby ?
Dzieci powinny odpowiedzieć - nie , tylko z dorosłymi .
Podziękowanie misiowi za przybycie do dzieci , zaproszenie go na inne
Zajęcia i pożegnanie się miłym okrzykiem - Do zobaczenia !
opr. Halina Poniatowska