Marek Biesiada 02.09.2008
Konspekt lekcji WOS
w klasie III d
Temat: Prawa i wolności człowieka. (EU)
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
Wyjaśnić terminy: „ratyfikacja”, „ONZ”, „Rada Europy”, „amnestia”, „Amnesty International”.
Wymienić nazwy dokumentów, w których zapisane są prawa i wolności człowieka (Powszechna Deklaracja Praw Człowieka - ONZ 10.12.1948 r. Paryż, Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - Rada Europy, 1950 r. Rzym (obowiązuje od 1953 r., w Polsce ratyfikowana 01.03.1993 r.
Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Międzynarodowy Pakt Praw Ekonomicznych, Socjalnych i Kulturalnych - ONZ 16.12.1966 r.(obowiązuje od r. 1976 po ratyfikowaniu przez 35 państw).
Podzielić wszystkie prawa i wolności na trzy podstawowe grupy i przypisać do nich najważniejsze prawa i wolności człowieka.
Wymienić sytuacje, w których te prawa są łamane oraz wymienić instytucje, które mogą pomóc jednostce w walce o swoje prawa (Komitet Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych, Europejska Komisja Praw Człowieka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka).
Określić zadania Amnesty International.
Metody:
rozmowa nauczająca,
wykład,
praca z podręcznikiem.
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Prawa i wolności człowieka.
1. Prawa i wolności człowieka
2. Grupy praw człowieka
3. Instytucje zajmujące się przypadkami łamania prawami człowieka
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 5. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Prawa i wolności człowieka a) przypadki łamania praw i wolności człowieka
b) organizacje międzynarodowe, które zajmują się ochroną i przestrzeganiem praw człowieka
c) dokumenty określające prawa i wolności człowieka:
RATYFIKACJA - zatwierdzenie przez odpowiedni organ państwa umowy międzynarodowej i przyjęcie zobowiązań wynikających z niej dla państwa podpisującego umowę.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 6. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Grupy praw człowieka a) Grupa I - prawa i wolności osobiste oraz polityczne
b) Grupa II - prawa ekonomiczne i osobiste
c) Grupa III - prawa z zakresu ekologii oraz praw korzystania z dorobku współczesnej cywilizacji
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 6-7. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Instytucje zajmujące się przypadkami łamania prawami człowieka
AMNESTIA - darowanie winy, ułaskawienie. |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 3,4,5 s. 7 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1