Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej
Temat : Przystosowania zwierząt do życia w wodzie
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:
zna i wymienia zwierzęta , których życie związane jest ze środowiskiem wodnym
zna i wymienia przystosowania tych zwierząt do życia w środowisku wodnym
zna pojęcia : ryby , płazy, ptaki , ssaki
Umiejętności
Uczeń:
wymienia zwierzęta wodne i wodno - lądowe
przyporządkowuje dane zwierzę do określonej gromady według jego cech charakterystycznych
wyjaśnia , jakie są przystosowania zwierzęcia do życia w środowisku wodnym na podstawie jego budowy zewnętrznej
Postawy
Uczeń :
współpracuje w zespole
jest zainteresowany światem , jego różnorodnością , bogactwem i pięknem
charakteryzuje się postawą odpowiedzialności za środowisko
Metody
Pogadanka
Obserwacje
Pokaz
Prezentacja
Praca z atlasem i przewodnikiem
Praca z tekstem
Mapa mentalna
Formy pracy
Indywidualna , grupowa , zbiorowa
Środki dydaktyczne
kartki z wizerunkiem zwierząt ( ryba , żaba , traszka , kaczka lub łabędź , bóbr)
koperty z cechami zwierząt przystosowanych do życia w środowisku wodnym
podręcznik
atlas , przewodnik
arkusz szarego papieru
magnesy , klej
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WPROWADZAJĄCA
Czynności organizacyjne : sprawdzenie obecności , podanie tematu lekcji.
FAZA REALIZACYJNA
Uczniowie wymieniają i zapisują na tablicy znane im zwierzęta , których życie związane jest ze środowiskiem wodnym ( żyjące w wodzie lub w jej pobliżu) .
Uczniowie wyszukują w atlasach i przewodnikach i zapisują na tablicy inne zwierzęta żyjące w wodzie .
Dzielimy klasę na 5 zespołów. Lider zespołu losuje kartkę z wizerunkiem zwierzęcia ( zwierzę umieszczone jest na środku kartki ) , któremu należy dopasować cechy umożliwiające mu życie w wodzie .
Każdy zespół otrzymuje kopertę z zestawem cech umożliwiających życie w wodzie wszystkich omawianych na lekcji zwierząt ( w kopercie dla utrudnienia mogą znaleźć się również takie cechy , które nie będą pasowały do omawianych zwierząt ) . Załącznik nr 1
Zespoły przyporządkowują cechy świadczące o przystosowaniu do życia w wodzie wylosowanemu zwierzęciu na podstawie informacji zawartych w kopertach , w podręczniku oraz własnych wiadomości i obserwacji .
FAZA PODSUMOWUJĄCA
Lider grupy lub inna wyznaczona przez zespół osoba prezentuje wyniki swojej pracy ( w razie potrzeby poprawiamy błędnie przyporządkowane cechy lub uzupełniamy o brakujące ). Omawiane zwierzę wraz z przyporządkowanymi mu cechami uczeń mocuje za pomocą magnesów do tablicy , na której znajduje się duży arkusz papieru z napisem ZWIERZĘTA WODNE . W ten sposób powstanie mapa mentalna , uwzględniająca pracę wszystkich grup .
Korzystając z informacji umieszczonych na mapie mentalnej uczniowie odpowiadają na pytania .
Czy dostrzegliście jakieś różnice między omawianymi zwierzętami ? Jeżeli tak ,to jakie ( uczniowie wymieniają zauważone różnice ).
Czy zauważyliście jakąś cechę wspólną , która ułatwia tym zwierzętom życie w wodzie ? (bóbr ,łabędź lub kaczka, żaba mają błonę pławną między palcami )
Jaką funkcję pełni błona pławna ? (działa jak wiosło i umożliwia sprawne poruszanie się w wodzie)
Ćwiczenie utrwalające.
Rozwiąż krzyżówkę.
1. błona między palcami nóg np. u żaby , kaczki , bobra
2. u ptaków pokryte są tłustą substancją
3. wykluwają się z jaj składanych przez samicę żaby
4. umożliwiają rybie oddychanie w wodzie
5. kształt ciała bobra , który umożliwia mu poruszanie się w wodzie
6. śliska np. u żaby , traszki
7. bóbr ma nim zatkany nos i uszy w czasie nurkowania
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
I |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
J |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
K |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
A |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rozwiązanie :
Zadanie domowe
Wyszukaj w dostępnych Ci źródłach informacji o pijawce i jej przystosowaniu do życia w środowisku wodnym .
Załącznik nr 1
Opływowy kształt ciała
.................................................................................................................
Ciało pokryte śluzem i łuskami
.................................................................................................................
Oddychanie skrzelami
.................................................................................................................
Wykształcenie płetw jako narządu ruchu
.................................................................................................................
Skóra śliska , pokryta śluzem
.................................................................................................................
Błona pławna między palcami
.................................................................................................................
Płaski dziób
.................................................................................................................
Pióra pokryte tłustą substancją
.................................................................................................................
Natłuszczona sierść
.................................................................................................................
Spłaszczony i pokryty łuskami ogon
.................................................................................................................
Fałdy skórne zatykające nos i uszy
.................................................................................................................
Długi ogon ułatwiający pływanie
.................................................................................................................
Spłaszczony i wydłużony kształt ciała
.................................................................................................................
Pęcherz pławny
.................................................................................................................
Ubarwienie ochronne
.................................................................................................................