9 KONSPEKT LEKCJI, Konspekty lekcji - szkoła podstawowa


Klasa 6c

Temat lekcji: Kim chciałby być „Kapuśniaczek” Jaka jest „ulewa”? - porównanie wierszy Adama Asnyka i Juliana Tuwima.

Data 08.04.2009

Nauczyciel: Klaudia Parobczyk

Cele dydaktyczne:

  • Kształcenie wiedzy i świadomości literackiej.

  • Ćwiczenie czytania ze zrozumieniem.

  • Powtórzenie wiadomości o środkach stylistycznych.

  • Doskonalenie umiejętności wyszukiwania istotnych informacji z tekstu.

  • Umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce.

Cele operacyjne: (co uczniowie będą potrafili i znali po lekcji)

  • Uczniowie poznają wiersz A. Asnyka Ulewa i J. Tuwima Kapuśniaczek.

  • Rozumieją oba utwory, potrafią je opowiedzieć własnymi słowami.

  • Przypominają sobie poznane wcześniej środki stylistyczne.

  • Potrafią wypisać różne środki poetyckie z wierszy.

  • Wiedzą co to są wyrazy dźwiękonaśladowcze. Umieją narysować do nich obrazek.

  • Dostrzegają różnice miedzy tymi wierszami.

Cele wychowawcze:

  • Zapoznanie z zabytkami literatury polskiej.

Metody:

  • Praca z tekstem.

  • Czytanie na głos.

  • Burza mózgów.

Formy pracy:

  • Indywidualna.

  • Zbiorowa.

Przebieg lekcji i podjęte działania:

  1. Nauczyciel przedstawia się uczniom i sprawdza listę obecności.

  2. Prosi jednego ucznia aby przeczytał wiersz Kapuśniaczek.

  3. Sam czyta wiersz głośno.

  4. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat utworu. Zadaj pytania, np.:

    • O czym jest wiersz J. Tuwima?

    • Jaki jest Kapuśniaczek?

    • Jaki chciałby być?

    • Czy jego marzenie ma szansę się spełnić? Dlaczego tak, dlaczego nie?

    • Jak jest zbudowany wiersz?

Teraz uczniowie powinni policzyć sylaby w wersach, sprawdzić, czy wiersz jest regularny.

  1. Jeden z uczniów czyta wiersz A. Asnyka.

  2. Nauczyciel czyta go powtórnie głośno.

  3. Wychowawca rozmawia z dziećmi na temat wiersza Ulewa. Zadaje pytania, np.:

    • Kto jest bohaterem tego wiersza?

    • Jaka jest ulewa?

    • Pod którym wierszem wolelibyście się znaleźć?

    • Jakie widzicie różnice między oboma utworami?

  • Nauczyciel rysuje na tablicy tabelę:

  • A. Asnyk

    Ulewa

    J. Tuwim

    Kapuśniaczek

    Upodobnienia:

    Budowa: (liczba zwrotek, wersów, sylab)

    Rymy:

    Wyrazy dźwiękonaśladowcze:

    Epitety:

    Porównania:

    Wypełnia ją, słuchając odpowiedzi uczniów.

    1. Wychowawca przypomina dzieciom czym są użyte w tabelce środki stylistyczne.

    2. Nauczyciel zapisuje temat pracy domowej na tablicy.

    Praca domowa:

    • Narysuj obrazek, w którym przedstawisz dwa wyrazy dźwiękonaśladowcze. Obrazek powinien zajmować minimum pół strony w twoim zeszycie.

    Materiały, pomoce dydaktyczne:

    • Podręcznik.

    3


