Scenariusz Konkursu Ekologicznego z dn.15.04.2005

Podróż Ekoradka”

Cele:

- rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek

- doskonali spostrzegawczość wzrokową

- rozumie poczucie odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na

Ziemi

-utrwala wiedzę o środowisku, w którym żyjemy, prawach w nim rządzących, zależnościach i skutkach ingerencji człowieka

-potrafi działać w zespole dwuosobowym

Organizacja zajęć

W sali umieszczona jest na ścianie dekoracja przedstawiająca Ekoplanetę - jej piękne krajobrazy: góry, lasy, łąki, jeziora, rzeki

Poszczególne zespoły zajmują miejsca oznaczone emblematami przydzielonymi drużynie przy wejściu do sali (dzieci otrzymują opaski na głowę- bociany, krety, żabki, pszczółki, ryby, jeże, wiewiórki itp.)

Przebieg zajęć

Krótka inscenizacja utworu pt: „Żuk” J. Tuwima w wykonaniu dzieci z grupy młodszej.

Na salę wchodzi tajemniczy gość. Dzieci odczytują jego imię wypisane na szarfie opasującej Ekoradka.

- Witajcie moi kochani!

Na waszej planecie przebywam od niedawna. Wiele mnie tu zadziwia - wielkie miasta, szybka komunikacja, wynalazki , wygodne życie , ale i wiele niepokoi i smuci. Nie wszystko tu mi się podoba (wskazuje ręką na dekorację) to zagraża życiu roślin i zwierząt.

I zadanie

Chciałbym żebyście mi pomogli- zabieram was w podróż po naszej planecie- sprzątniemy to co przeszkadza roślinom i zwierzętom

(dzieci z poszczególnych zespołów -kolejno podchodzą do dekoracji i usuwają po jednej ilustracji, która jest niewłaściwa:

- potłuczona butelka

- śmieci w lesie

- kwaśny deszcz

- fabryczne dymy

- myty samochód rzece

- płonące ognisko w lesie

- złamane drzewo

- spaliny z rur wydechowych pojazdów

Dziękuję Wam. Myślę ,że teraz będą chciały tu zamieszkać zwierzęta, rosnąć drzewa i rośliny, a rzekach pojawią się ryby.

Dwa zespoły prezentują swoje hasło i omawiają jego znaczenie.

II zadanie

Proszę abyście z pociętych elementów ułożyli obrazek i umieścili go we właściwym miejscu na mojej planecie.

( dzieci układają obrazek i przypinają na Ekoplanecie w miejscu zgodnym z warunkami bytowania np. żaba - łąka , sarna - las, ryba- woda, kwiaty- las, ogród , ptak- powietrze

Kolejne zespoły prezentują swoje hasło.

III zadanie

Jak teraz nazywa się ta piękna planeta - poznacie rozwiązując krzyżówkę.

Dzieci odgadują 10 haseł.

1. A co to za piękna pani , sukienki szeleszczą na niej , kto ją z sukienki rozdziewa,

ten się łzami zalewa? (CEBULA)

2. Kolorowe i pachnące -czy w ogrodzie czy na łące

chętnie je zbieramy i bukiety układamy (KWIATY)

3. Mądre oczy, duża głowa , w nocy łowi , w dzień się chowa.

Zgadniesz po tych paru słowach, że ten ptak to właśnie (SOWA)

4.Dzióbki i skrzydła mają

wysoko sobie fruwają ( PTAKI)

5.Jakie zwierzę z bajek ma takie zwyczaje,

że chce połknąć wnuczkę, więc babcię udaje ( WILK)

6.Świetnie w wodzie pływa, ale głosu nie używa ( RYBA)

7. W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima

przychodzi z wiatru ciepłym powiewem,

pękiem kwiatów i ptaków śpiewem (WIOSNA)

8. Nie jest to róża, nie jest to jeż,

rośnie na polach i kłuje też. ( OSET)

9. Czy wiesz, kto ma pracę taką-

obraca skrzydła wiatrakom,

kołysze do snu drzewa,

a nam w kominach śpiewa (WIATR)

10. Sosnowy, dębowy, stary lub młody,

rosną w nim grzyby, rosną jagody ( LAS)

C E B U L A

K W I A T Y

S O W A

P T A K I

W I L K

R Y B A

W I O S N A

O S E T

W I A T R

L A S

Po wpisaniu w odpowiednie miejsce - dzieci odczytują rozwiązanie EKOPLANETA

Odsłonięcie napisu na dekoracji EKOPLANETA.

Kolejne zespoły prezentują swoje hasło.

Zabawa ruchowa

- Skoro już wiecie jak nazywa się moja planeta zabieram Was w podróż . Polecimy rakietą napędzaną bezpieczną dla środowiska energią . Kto wie jakiej potrzebujemy siły …. ( propozycje dzieci ) Aby podróż była ekologiczna potrzebna nam jest energia słoneczna. Wsiadamy więc do rakiety napędzanej energią słoneczną.

(muzyka z magnetofonu)

Dzieci naśladują gesty Ekoradka i słuchają dalszych poleceń.

- lot jest ściśle zaprogramowany, proszę więc uważnie słuchać i zwracać uwagę na znaki.

- START - dzieci wydają dzwięki przypominające start rakiety, podnoszą się z pozycji

kucznej do wyprostu.

- LOT- przy muzyce biegają w różnych kierunkach

- LĄDOWANIE - zwiedzają i podziwiają Ekoplanetę

- START- j.w.

- LOT- j.w.

- LĄDOWANIE - dzieci wysiadają z rakiety i zajmują swoje miejsca

IV zadanie

Spłoszone hałasem zwierzęta i ptaki ukryły się, nie chcą się nam pokazać, ale zgodziły się do nam przemówić. Posłuchajcie uważnie i odgadnijcie kto do nas przemawia. ( dzieci słuchają odgłosów nagrań magnetofonowych).

- kogut

- bocian

-kukułka

-pszczoła

-dzięcioł itp.

Kolejne zespoły prezentują swoje hasło

V zadanie

Kto wie kiedy przychodzi do nas Wiosna? - 21 marca.

Wiosną Ekoplaneta staje się jeszcze piękniejsza - przylatują do nas ptaki żeby zakładać gniazda wychowywać młode . Ciekawe czy znacie te ptaki i wiecie w jakich gniazdach składają jaja.

( dzieci otrzymują sylwety ptaków i dopasowują je do gniazd)

Wiemy już jak można żyć w zgodzie z przyrodą .Czy będziecie przyjacielami przyrody? Złóżcie obietnicę :

Ziemio, powietrze i wodo

Bądźcie czyste i służcie nam.

Człowiek otrząśnie się

I pomoże Wam.

Planeto nasza nie giń!

Żyć na Tobie chcemy

Więc składamy obietnicę,

Że Ci pomożemy!

Na koniec zapraszam was do wspólnej zabawy.( zabawa przy melodii” Tęcza”)

Opracowały:

mgr Wanda Kicol

mgr Czesława Anna Szczech