KONSPEKT ZAJĘĆ DLA 4-LATKÓW
GRUPA III „MAKI”
Temat: „Kolorowe zabawki”
Cele ogólne:
Doskonalenie umiejętności klasyfikowania zabawek wg koloru
Rozwijanie spostrzegawczości oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej
Doskonalenie sprawności manualnej
Rozwijanie umiejętności twórczych i wyobraźni
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Nazywa kolory
Naśladuje gestem postać
Chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Dzieli wyrazy na sylaby
Rozwiązuje zagadki
Metody:
czynna
zabawowo naśladowcza
słowna
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: kolorowe kółka z papieru, zabawki, piłki, kolorowe obręcze, woreczki, tamburyno
Przebieg zajęć
I
Przywitanie: Dzieci witają się różnymi częściami ciała- dłońmi, łokciami, brzuchem, plecami.
Zabawa: Bilet do krainy zabawek - każde dziecko losuje jedno kolorowe kółko(kółka w 3-4 kolorach). Każda grupa ( wg Kolorów wylosowanych kółek) ma pokazać jak poruszają się: samochody, nakręcane lalki, roboty, piłki
Dzielenie na sylaby. Dzieci siedzą w kole na dywanie, na środku kółka leży kilka zabawek (np. samochód, lalka, piłka, miś pluszowy). Wraz z nauczycielką dzielą na sylaby nazwy tych zabawek.
Zabawa ruchowa z elementem toczenia: "Uwaga, toczę piłkę". Dzieci tworzą koło. Siadają na dywanie, nogi rozsunięte lekko na boki. Nauczycielka wyciąga dwie piłki różnego koloru. Toczy je po podłodze do dzieci. Po podaniu zadaje dzieciom pytanie:
- Jaki kolor ma piłka, którą rzuciłam do ..... - wymienia imię dziecka. Wszyscy odpowiadają na przykład "żółty"
II
Zabawa dydaktyczna. Dzieci wskazują np. wszystkie zielone zabawki, które znajdują się w sali. Klasyfikują zabawki wg koloru za pomocą kolorowych obręczy, które leżą na dywanie ( np. zabawki zielone kładą do obręczy tego samego koloru, itd. )
Zabawa orientacyjno - porządkowa: „Kolorowe woreczki” Nauczycielka rozkłada w dowolnych miejscach na dywanie woreczki. Tyle samo woreczków w kolorze niebieskim, co w czerwonym. W rytm tamburyna dzieci maszerują między woreczkami. Na hasło: Woreczek czerwony - każde dziecko podchodzi do najbliżej leżącego woreczka w tym kolorze.
Rozwiązywanie zagadek. Dzieci siedzą w kole na dywanie i uważnie słuchają czytanych przez nauczycielkę zagadek. Ich zadaniem jest odgadnięcie o jaką zabawkę chodzi.
- Leżą w pudełku, mają różne kolory, zbudujesz z nich domek, więżę i traktorek (klocki)
- Oczka zamyka i mówi „mama”, sukienki dla niej uszyjesz sama. (lalka)
- Gdy ja bijesz, to nie płacze, ale wesoło do góry skacze ( piłka )
- Mała deseczka na długim sznurze, raz jesteś na dole, raz jesteś na górze ( huśtawka)
- Może być mała albo duża, czasami szklane oczka zmruża. Zawsze jest miła, uśmiechnięta, dlatego lubią ją dziewczęta ( lalka)
Zabawa „Wędrująca maskotka”. Dzieci tworzą koło i podają sobie kolejno z rąk do rąk jakąś maskotkę. Nauczyciel gra na tamburynie. W pewnym momencie przerywa grę i dziecko, u którego znajdowała się maskotka, wchodzi do środka koła.
Zabawa orientacyjno - porządkowa „Wysoko-nisko”. Dzieci stoją w rozsypce i wykonują polecenia nauczycielki.
Swobodne zabawy dzieci w kącikach zainteresowań.