KONSPEKT ZAJĘĆ DLA 4-LATKÓW

GRUPA III „MAKI”

Temat: „Kolorowe zabawki”

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne: kolorowe kółka z papieru, zabawki, piłki, kolorowe obręcze, woreczki, tamburyno

Przebieg zajęć

I

  1. Przywitanie: Dzieci witają się różnymi częściami ciała- dłońmi, łokciami, brzuchem, plecami.

  2. Zabawa: Bilet do krainy zabawek - każde dziecko losuje jedno kolorowe kółko(kółka w 3-4 kolorach). Każda grupa ( wg Kolorów wylosowanych kółek) ma pokazać jak poruszają się: samochody, nakręcane lalki, roboty, piłki

  3. Dzielenie na sylaby. Dzieci siedzą w kole na dywanie, na środku kółka leży kilka zabawek (np. samochód, lalka, piłka, miś pluszowy). Wraz z nauczycielką dzielą na sylaby nazwy tych zabawek.

  4. Zabawa ruchowa z elementem toczenia: "Uwaga, toczę piłkę". Dzieci tworzą koło. Siadają na dywanie, nogi rozsunięte lekko na boki. Nauczycielka wyciąga dwie piłki różnego koloru. Toczy je po podłodze do dzieci. Po podaniu zadaje dzieciom pytanie:

- Jaki kolor ma piłka, którą rzuciłam do ..... - wymienia imię dziecka. Wszyscy odpowiadają na przykład "żółty"

II

  1. Zabawa dydaktyczna. Dzieci wskazują np. wszystkie zielone zabawki, które znajdują się w sali. Klasyfikują zabawki wg koloru za pomocą kolorowych obręczy, które leżą na dywanie ( np. zabawki zielone kładą do obręczy tego samego koloru, itd. )

  2. Zabawa orientacyjno - porządkowa: „Kolorowe woreczki” Nauczycielka rozkłada w dowolnych miejscach na dywanie woreczki. Tyle samo woreczków w kolorze niebieskim, co w czerwonym. W rytm tamburyna dzieci maszerują między woreczkami. Na hasło: Woreczek czerwony - każde dziecko podchodzi do najbliżej leżącego woreczka w tym kolorze.

  3. Rozwiązywanie zagadek. Dzieci siedzą w kole na dywanie i uważnie słuchają czytanych przez nauczycielkę zagadek. Ich zadaniem jest odgadnięcie o jaką zabawkę chodzi.

- Leżą w pudełku, mają różne kolory, zbudujesz z nich domek, więżę i traktorek (klocki)

- Oczka zamyka i mówi „mama”, sukienki dla niej uszyjesz sama. (lalka)

- Gdy ja bijesz, to nie płacze, ale wesoło do góry skacze ( piłka )

- Mała deseczka na długim sznurze, raz jesteś na dole, raz jesteś na górze ( huśtawka)

- Może być mała albo duża, czasami szklane oczka zmruża. Zawsze jest miła, uśmiechnięta, dlatego lubią ją dziewczęta ( lalka)

  1. Zabawa „Wędrująca maskotka”. Dzieci tworzą koło i podają sobie kolejno z rąk do rąk jakąś maskotkę. Nauczyciel gra na tamburynie. W pewnym momencie przerywa grę i dziecko, u którego znajdowała się maskotka, wchodzi do środka koła.

  2. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Wysoko-nisko”. Dzieci stoją w rozsypce i wykonują polecenia nauczycielki.

  3. Swobodne zabawy dzieci w kącikach zainteresowań.