Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu.
Studia stacjonarne, magisterskie I rok
Wpływ odżywiania na miażdżycę.
OPRACOWAŁ:
xxx
KONSPEKT DO ZAJĘĆ TEORETYCZNYCH
Nazwa szkoły: Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Kierunek: Pielęgniarstwo
Data: 01.12.2009
Nazwisko prowadzącego: xxx.
Czas trwania: 90 minut.
Przedmiot: Pielęgniarstwo Internistyczne.
Temat lekcji: Wpływ odżywiania na miażdżycę.
Typ lekcji: Lekcja teoretyczna.
ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZE
CEL OGÓLNY:
Po zrealizowaniu tematu student potrafi określić czynniki ryzyka powstawania miażdżycy związane z odżywianiem.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziedzina poznawcza:
Student zna definicje miażdżycy wg WHO.
Zna produkty spożywcze powodujące powstawanie miażdżycy.
Zna produkty spożywcze przeciwdziałające powstawaniu miażdżycy.
Dziedzina psychoruchowa ( powinien umieć:):
Przedstawić mechanizm powstawania miażdżycy.
Rozróżniać produkty przeciwdziałające i powodujące powstawanie miażdżycy.
Kulturalnie dyskutować na podany temat.
Dziedzina postaw (:jest przekonany o):
Wartości prawidłowego żywienia w celu przeciwdziałania powstawania miażdżycy.
Jest krytyczny wobec własnej wiedzy i sposobu zachowania w codziennym życiu.
Jest odpowiedzialny za podjęcie działań profilaktycznych.
Pomoce dydaktyczne:
Tablica;
Kreda;
Prezentacja multimedialna;
Metoda:
Dyskusja związana z wykładem.
Literatura:
Ciborowska Helena, Rudnicka Anna, : Dietetyka - żywienie zdrowego i chorego człowieka , PZWL, Warszawa 2000.
Dunajska K., Milewicz A., Ilow R., Biały D.,: Ocena nawyków żywieniowych u mężczyzn z miażdżycą tętnic wieńcowych , s. 5-11, 2003.
Tatoń J.: Miażdżyca - zapobieganie w praktyce lekarskiej , PZWL, Warszawa, 1996.
Wądołowska, L. Bandurska-Stankiewicz E.: Wybrane zagadnienia z dietetyki, Wydawnictwo ART., Olsztyn 1998.
Szczeklik A. :Choroby wewnętrzne ,wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2000.
OGNIWO |
TOK LEKCJI |
UWAGI |
1. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego(10min.) |
- przywitanie studentów - sprawdzenie listy obecności |
- wyczytuję listę obecności rozpoczynając od imion |
2. Uświadomienie celów i zadań lekcji(10-15min.) |
- podanie tematu lekcji - prezentacja celów kształcenia - przedstawienie planu, według którego będą realizowanie treści kształcenia |
- studenci notują- tempo dostosowane do osób notujących |
3. Opracowanie nowego tematu(30min.) |
- przedstawienie nowych treści dotyczących:
|
- wykładam nowe treści, a studenci je notują( prezentacja multimedialna)
|
4. Utrwalenie nowego materiału(20-30min.) |
- umożliwienie zadawania pytań dotyczących tematu lekcji - nauczyciel zadaje pytania:
. |
- uczniowie zadają pytania pojedynczo - uczniowie zgłaszają się przez podniesienie ręki - uczniowie dzielą się na grupy, a po przeprowadzeniu dyskusji wybierają lidera, który prezentuje ich opinie innym uczestnikom lekcji - nauczyciel notuje pomysły na tablicy. |
5. Zakończenie lekcji(10-15min.) |
- przedstawienie przez nauczyciela zwięzłego podsumowania zajęć - ocena zaangażowania studentów i wyrażenie uznania za ich wkład w lekcję, - podanie tematu kolejnych zajęć - pożegnanie się ze studentami |
- proszę o przyswojenie podanych treści - zachęcam do zapoznania się z literaturą fachową - żegnam się i dziękuje za współpracę |