Konspekt pracy na lekcji plastyki

w klasie VI

Temat: Światłocień w rysunku

Opracowały:

Judyta Bosak i Katarzyna Brud

Pedagogika gr. C1


TEMAT: Światłocień w rysunku

KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

CZAS TRWANIA - 45 min.

CELE DYDAKTYCZNE: 
- poznanie pojęć: rysunek linearny, rysunek światłocieniowy, cień rzucony, cień 
własny, światłocień. 
-
Umiejętne zastosowanie światłocienia w rysunku.
-
Kształcenie umiejętności posługiwania się techniką rysunkową.

CEL WYCHOWAWCZY: 
- kształcenie postaw estetycznych przez uwrażliwienie na wartości formy artystycznej dzieł sztuki, oraz na piękno otaczających ucznia przedmiotów.

METODY PRACY - pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne. 

FORMA PRACY - zespołowa i indywidualna praca uczniów.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - przykładowe prace innych uczniów zawierające światłocień np: martwa natura w rysunku, książki: "SZTUKA I TY", "Szymon Kobyliński uczy rysować", fotografie,

TECHNIKA - rysunek ołówkiem, węglem, sepią - z zastosowaniem kreski

TOK LEKCJI: 

1. WPROWADZENIE DO LEKCJI - czynności organizacyjne, podanie głównego celu lekcji - co to jest światłocień i jak go umiejętnie stosować w rysunku?

Np.: należy najpierw zaznaczyć w rysunku linearnym najciemniejsze miejsca by móc zaplanować rozłożenie i intensywność cieni jaśniejszych, Nie należy cieniować pracy rozcierając węgiel czy też ołówek, lecz stosując poznany już wcześniej środek plastyczny, jakim jest kreska

2. POKAZ MATERIAŁU POGLĄDOWEGO: 
- demonstracja plansz dotyczących światłocienia;
- obserwacja różnych przedmiotów poprzez kierowanie sztucznego
źródła światła z różnych stron;

3. PYTANIA, DYSKUSJA: 
- uczniowie wymieniają rodzaje oświetlenia i źródła światła, dochodzą do wniosku, że głębię - trzeci wymiar mogą uzyskać w rysunku poprzez zastosowanie światłocienia, a światłocień przedstawią za pomocą poznanych już kresek;
- na powieszonym arkuszu papieru chętni uczniowie rysują węglem kreski, pozostali podpowiadają im rodzaje kresek włączając się do zabawy.

4. PRACA UCZNIÓW: 
- przed przystąpieniem do ćwiczenia, nauczyciel rysuje rysunek linearny i rysunek światłocieniowy;
- uczniowie wskazują odpowiednie rysunki, a także cień własny i cień rzucony przedmiotu narysowanego przez nauczyciela;
- uczniowie mają za zadanie zastosować światłocień na dwóch przedmiotach (dzbanek, kostka do gry), narysowanych przez nauczyciela i powielonych
przez nich (zdolni uczniowie mogą samodzielnie rysować przedmioty ustawione w klasie).

Nauczyciel podczas ćwiczenia przypomina o kierunku stosowania kresek, zgodnych z kształtem przedmiot
ów (kanciastych, zaokrąglonych) przy pierwszym ćwiczeniu, kiedy to uczniowie odwzorowują sposób cieniowania. Przy następnych ćwiczeniach rysunkowych, każdy uczeń samodzielnie rysuje proporcje, kształty przedmiotów doskonaląc umiejętność obserwacji.

WYSTAWA PRAC I OMÓWIENIE: 
Na tablicy demonstrowane są prace o różnym poziomie wykonania, uczniowie z nauczycielem wspólnie oceniają efekty pracy, autorzy prac mają prawo do obrony, ewentualnych poprawek.

ZAKOŃCZENIE: 
- praca domowa - uczniowie mają wykonać dowolne rysunki ze 
światłocieniem wybierając
przedmioty ze swojego otoczenia i układając z nich prostą kompozycję ( do trzech przedmiotów ),

- czynności porządkowe.

Wymagania na ocenę:

- Niedostateczną -

- Dopuszczającą -

- Dostateczną -

- Dobrą -

- Bardzo dobrą -

- Celującą -

Zagadnienia przedstawione na lekcji:

- rysunek światłocieniowy to rysunek, w którym rozłożenie światła i cienia odzwierciedla przestrzenność, kształt i fakturę form.

- rysunek linearny jest to rysunek liniowy, bez uwzględnienia w nim brył, cieni i przestrzeni obrazu

- cień rzucony jest to cień, jaki przedmiot rzuca na otoczenie

- cień własny są to cienie i załamania światła widoczne na danym przedmiocie, dzięki którym bryła przedstawia nam się jako przestrzenna, posiadająca własny kształt i fakturę

4