Konspekt do zajęcia
grupa - młodsza
TEMAT DNIA - „OWOCOWO - WARZYWNY QUIZ”.
Cele:
Utrwalenie i uporządkowanie zdobytych wiadomości, odwoływanie się do pamięci dzieci
wiązanie treści wiersza z ekspresją słowno - ruchową
rozpoznawanie owoców i warzyw po smaku, dotyku
rozwijanie umiejętności liczenia w dowolnym zakresie z wykorzystaniem liczmanów
zachęcenie do spontanicznych improwizacji ruchowych do melodii.
Zamierzone efekty:
Dzieci samodzielnie wyciągają wnioski dotyczące zagadnień i problemów przedstawionych przez nauczyciela
kształtują swoją wyobraźnię podczas słuchania wiersza oraz poprzez wizualizację
rozpoznają, nazywają, segregują dary sadów i ogrodów (owoce, warzywa)
przeliczają w dowolnym zakresie z wykorzystaniem liczmanów
dokonują improwizacji rytmicznej i melodycznej znanych piosenek dotyczących tematu
wyciągają wnioski na temat potrzeby spożywania warzyw i owoców pod różnymi postaciami.
Przebieg zajęć:
Powitanie piosenką „Dzień dobry”.
Recytacja wiersza„Jesień”.
Idzie łąką idzie polem
pod złocistym parasolem.
Gdy go zamknie - słońce świeci
gdy otworzy - pada deszcz.
Kto to taki? czy już wiecie?
TAK! to właśnie jesień jest!
Nawiązanie do jesiennych zbiorów warzyw i owoców.
„Miś idzie do sadu” - inscenizacja na podstawie wiersza (narratorzy - dzieci, miś - nauczyciel).
Dzieci: Idzie ścieżką miś
koszyk trzyma w łapkach.
Dokąd idziesz misiu?
Nauczyciel: Do sadu po jabłka.
Dzieci: Szuka w sadzie miś
jabłuszko podnosi
Nauczyciel: Czerwone dam Basi,
a złociste Zosi.
Komu jeszcze dam?
Wiem, jabłuszko dostanie
mój przyjaciel Mruczek
na drugie śniadanie.
Dzieci: Mruczek mruknął - miau
teraz się pobawię
i poturlał jabłko daleko po trawie.
Nauczyciel: Idzie Misiu dalej, śmieje się do słonka
- A tu pac czerwone jabłko rzuca mu jabłonka.
Podniósł jabłko idzie dalej
a wtem koło dróżki - pac, pac, co to?
stara gruszka zrzuciła duże gruszki.
podniósł Misiu złote gruszki
bardzo jest szczęśliwy
znów pac, pac, trzy śliwki
spadły z gęstej śliwy.
Niesie Misiu jabłka, śliwki, gruszki co się złocą.
Kto powie Misiowi ile ma owoców.
„ W sadzie” - improwizacja ruchowa.
Dzieci w rytm muzyki biegają po sadzie, na przerwę zbierają owoce, które następnie przeliczają.
„Pac gruszka do fartuszka” - zabawa inscenizowana do piosenki.
„Jabłko z wyobraźni” - wizualizacja
Nauczyciel mówi:
Usiądź wygodnie. zamknij oczy. Wyciągnij prawą rękę. Wyobraź sobie, że kładę na niej jabłko. poczuj je. Wyobraź sobie jaki ma kształt i kolor, jakie jest ciężkie. Przysuń jabłko do nosa, zachwyć się jego zapachem. Ugryź je, poczuj słodki smak soczystego miąższu. Połóż jabłko przed sobą. Palcem wskazującym narysuj jabłko w powietrzu. Przyjrzyj się jeszcze raz jabłku.
Możesz teraz wolno otworzyć oczy.
Zabawa „Prawda czy fałsz”.
Nauczyciel mówi zdania. dzieci jeśli się z nim zgadzają podnoszą rękę do góry, jeśli nie kładą na kolanach)
Czy jabłka rosną na jabłoni?
Czy z winogron robi się szarlotkę?
Czy śliwka jest różowa?
Czy gruszki rosną na wierzbie?
Czy kompot gotuje się z owoców?
Czy owoce są kwadratowe?
„Co to za owoc?” - nauczyciel podaje na talerzyku małe kawałki różnych owoców. Dzieci określają smak oraz podają nazwę owocu wybierając odpowiedni kartonik.
„Jabłko” - dzieci siedzą w kole po turecku. W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada dziecko trzymające owoc.
„Zaczarowany koszyczek” - rozpoznawanie za pomocą dotyku, kształtu i nazwy jesiennych plonów. Segregacja n owoce i warzywa.
„Co to jest?” - zagadki słowno - obrazkowe
(dzieci odpowiadają przez podniesienie ręki, na ucho lub przez wybór odpowiedniego obrazka).
„Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony”
(ogórek)
„Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka”
( marchewka)
„Biały korzeń, zielona natka,
prawda, że łatwa jest to zagadka?” (pietruszka)
„Wyjęty z ziemi szary i brzydki,
pyszne są z niego placki i frytki”.
(ziemniak)
„W żółtej łupinie biała kula
gdy ją kroimy do łez nas rozczula”
(cebula)
Zabawa inscenizowana do piosenki: „Na marchewki urodziny”.
„Pokrojone warzywa” - praca indywidualna dzieci, układanie pokrojonych w różnorodny sposób warzyw i owoców w całość.
„Stonoga z ziemniaków” - nawlekanie przez dzieci podziurawionych ziemniaków na drut. (ozdobienie pierwszego ziemniaka - głowy włosami, kokardką, oczy pinezki, usta papier kolorowy).Wymyślanie imienia dla wykonanego „stworka” .
„Sałatka owocowo - warzywna” - zabawa muzyczno-ruchowa.
Dzieci otrzymują emblematy warzyw lub owoców, siadają w kółeczku na krzesełkach. W rytm muzyki biegają wywołane przez nauczyciela owoce , warzywa. (W tym samym czasie nauczyciel zabiera krzesełko). Odpada warzywo (owoc) dla którego braknie miejsca.
Degustacja sałatki owocowo-warzywnej.
Zwrócenie uwagi na konieczność spożywania dużej ilości warzyw i owoców jako źródła witamin oraz przestrzegania zasady mycia warzyw i owoców przed spożyciem.
4