Scenariusz zajęcia przeprowadzonego dnia 28.10.2008

Prowadząca: Magdalena Wierzbicka

GRUPA: 3-4 latki

TEMAT: „ Kolorowe koła” w zabawie dydaktycznej

CEL GŁÓWNY: Stwarzanie okazji do klasyfikowania i porządkowania przedmiotów: wskazywania i grupowanie przedmiotów podobnych do siebie pod względem wielkości, kształtu, koloru i przeznaczenia

CELE SZCZEGÓŁOWE:

METODY:

FORMY:

POMOCE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc na dywanie - dzieci siadają w półkolu.

  2. Przedsztawienie się i powitanie pacynki.

  3. Rozłożenie na dywanie wszystkich potrzebnych do zajęcia figur geometrycznych - klocki Dines'a.

  4. Wysłuchanie wiersza „Dziwny piesek” - nauczyciel/ pacynka w trakcie mówienia rysuje na kartonie odpowiednie figury (pieska).

Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska - ułożę sobie tutaj pieska

Jedno kółko, albo dwa i już piesek oczka ma.

Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska - ułożę sobie tutaj pieska

Jeden trójkąt albo dwa i już piesek uszka ma.

Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska - ułożę sobie tutaj pieska

Jeszcze tylko parę kresek i już biega dziwny piesek.

  1. Omówienie rysunku przez dzieci,

- Jakie zwierzę zostało narysowane? (piesek)

  1. Wskazywanie przez dzieci kół na rysunku wykonanym przez nauczyciela.

  2. Kreślenie w powietrzu kształtu kół.

  3. Wyszukiwanie w klasie przedmiotów w kształcie kół.

  4. Zabawa ruchowa „kółko graniaste”, „ balonik”

  5. Zabawa dydaktyczna „kółka”.

Kółko małe

Kólko duże

Głowa prosto

Ręce w górze

Najpierw w prawo

Potem w lewo

Tak się w lesie

Chwieje drzewo.

  1. Zaproszenie do zajęcia miejsc przy stoliczkach.

  2. Rozdanie Mandali

  3. Samodzielna praca dzieci przy stolikach.

  4. Wspólna ocena wykonanych prac.