polprzyrinf, SZKOŁA - NAUCZANIE ZINTEGROWANE, NIEPOSEGREGOWANE


KONSPEKT DO LEKCJI INTEGRUJĄCEJ

EDUKACJĘ POLONISTYCZNĄ I PRZYRODNICZĄ
Z  ELEMENTAMI INFORMATYKI

W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Opracowały i przeprowadziły:

mgr Anna Czerniak - nauczycielka nauczania zintegrowanego

mgr Małgorzata Polak - nauczycielka informatyki

OŚRODEK TEMATYCZNY: To już wiosna.

TEMAT: Swobodne wypowiedzi na temat aktywnego życia zwierząt na wiosnę. Wyodrębnienie postaci i zdarzeń w tekście pt.: Śpioch. Czytanie z podziałem na role. Zastosowanie kopiowania i wklejania w programie graficznym Paint.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE:

Dotyczące kształcenia polonistycznego

Dotyczące kształcenia przyrodniczego

Dotyczące kształcenia informatycznego

Uczeń:

  • potrafi wypowiadać się na temat oznak wiosny

  • rozumie treść przeczytanego utworu

  • potrafi wyszczególnić w tekście wydarzenia i postaci

  • potrafi rozwiązywać zagadki

  • potrafi prawidłowo uzupełniać zdania podanymi wyrazami

Uczeń:

  • potrafi dostrzegać zmiany zachodzące w przyrodzie

  • potrafi rozpoznać i nazwać zwierzęta na podstawie charakterystycznych cech, sposobu życia w różnych porach roku

  • zna zwyczaje niektórych zwierząt zapadających w sen zimowy

  • rozumie pojęcie hibernacji

Uczeń:

  • wie, jak kopiować i wklejać dowolny fragment w programie graficznym Paint

  • zna sposoby kopiowania i wklejania

  • potrafi przemieszczać kursor z pomocą klawiatury

  • wie, że Internet jest źródłem wiedzy

  • potrafi otworzyć dokument umieszczony na pulpicie

  • posługuje się suwakiem na pasku przewijania

  • zna sposób wpisania znaków diakrytycznych

  • wie, gdzie można znaleźć informacje na interesujące tematy

  • zainteresowanie dzieci zjawiskami przyrody

  • kształtowanie umiejętności wyrażania emocji oraz podejmowania działań jako naturalnych potrzeb rozwojowych ucznia

METODY: (wg F. Szloskiej)

podające: pogadanka, opis, wykład informacyjny; eksponujące: pokaz łączony z przeżyciem; programowe: z użyciem komputera; praktyczne: ćwiczenia, burza mózgów.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst opowiadania Grzegorza Kasdepki pt.: Śpioch (podręcznik, s. 34-35), zagadki, indywidualne karty pracy, ilustracje zwierząt i podpisy, kartony z tytułami wydarzeń i obrazki, podręcznik „Wesoła Szkoła”, s. 34-37, podręcznik „Przygoda z komputerem”, s. 46-47, plansze przedstawiające sposoby kopiowania i wklejania, ćwiczenie w edytorze grafiki Paint - płyta CD dołączona do podręcznika (ćw.19), komputer, Internet.

FORMY PRACY:

zbiorowa, indywidualna zróżnicowana, grupowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Każde dziecko ma przypięty obrazek ptaka z napisem swojego imienia. Według zwierząt następuje podział na grupy.

    1. Piosenka „Kwiecień” - nawiązanie do pory roku. Rozmowa.

    2. Obrus pomysłów
      Na ławce znajduje się papierowy obrus z napisem „Wiosna”. Grupy pracując wypisują na kartkach wyrazy, które kojarzą im się z wyrazem umieszczonym na obrusie. Uczniowie przeklejają swoje prace do obrusu.
      Swobodne wypowiedzi na temat oznak wiosny.

    3. Czytanie z podziałem na role opowiadania pt.: Śpioch, poprzedzone wyodrębnieniem postaci, które występują (wiosna, miś, narrator).
      Ustalenie kolejności wydarzeń, zamiana krótkich tytułów na zdania:

      1. Sen zimowy przyrody.

      2. Pierwsze budzenie misia.

      3. Rozgrzanie słońca i obudzenie przebiśniegów.

      4. Drugie budzenie misia.

      5. Rozmrażanie strumieni, jezior i rzek.

      6. Trzecie budzenie misia.

      7. Powódź w legowisku misia.

    4. Odszukanie w tekście scen budzenia misia - odczytanie.

    5. Przedstawienie scenki budzenia misia.
      - Dlaczego autor nadał taki tytuł opowiadaniu?

    6. Uczniowie otwierają plik Zagadki umieszczony na pulpitach komputerów.
      W sali znajdują się przypięte sylwetki zwierząt. Dzieci czytają zagadki z komputera. Wybrani uczniowie przypinają nazwy pod odpowiednimi obrazkami oraz wpisują nazwy zwierząt na komputerze. Uwaga: Jeśli zaistnieje potrzeba nauczyciel przypomina sposób uzyskania litery ź: Alt+x, oraz innych znaków diakrytycznych, jak również sposób posługiwania się suwakiem.

    7. Ćwiczenia śródlekcyjne - zabawa ruchowa przy piosence „Stary niedźwiedź mocno śpi”.

    8. Omówienie sposobów kopiowania i wklejania: Edycja→Kopiuj, Edycja→Wklej, Ctr + C, Ctrl + V. Wykonanie ćwiczenia w podręczniku „Przygoda z komputerem” s. 66 - Wklejenie naklejek w puste okienka.

    9. Wykonanie ćwiczenia na komputerze - ćwiczenie 19 na płycie CD dołączonej do podręcznika. Zadaniem uczniów jest skopiowanie drzewa, budki oraz szpaka i umieszczenie budki ze szpakiem na drzewie oraz pokolorowanie obrazka.
      Nauczyciel omawia sposób wykonania ćwiczenia:
      - Aby skopiować rysunek lub jego fragment trzeba najpierw zaznaczyć go za pomocą przycisku 0x01 graphic
      lub 0x01 graphic
      Zaznacz, a następnie skopiować i wkleić.
      - Aby przenieść element należy go zaznaczyć i przesunąć.
      Uczniowie rozpoznają narysowanego ptaka i wykonują ćwiczenie.

    10. Wypowiedzi dzieci na temat zwierząt zamieszczonych na obrazkach w podręczniku „Wesoła Szkoła”, s. 36-37 (zwierzęta, o których nie rozmawiano wcześniej, a które również zapadają w sen zimowy).
      Omówienie sposobów zdobywania wiadomości na interesujący temat: książki przyrodnicze, encyklopedie, Internet.
      Nauczyciel wyjaśnia pojęcie hibernacji i przytacza ciekawostki ze świata zwierząt, przeczytane w Internecie.
      Uczniowie oglądają przykładowe strony internetowe dotyczące omawianych zwierząt.

    11. Indywidualna praca uczniów zróżnicowana:
      Poziom I: Układanie zdań z rozsypani wyrazowej.
      Poziom II: Uzupełnienie zdań wyrazami z ramki.

    12. Pochwała dla uczniów. Ocena.

    13. Praca domowa: przeczytaj i rozwiąż zagadkę oraz zapisz jaki to ptak - Podręcznik „Przygoda z komputerem” s. 47.

    14. Ocena lekcji przez uczniów: Umieszczenie obrazka ptaka z własnym imieniem na rysunku drzewa w następujący sposób: najwyżej jeśli lekcja bardzo się dziecku podobała, poniżej jeśli podobała się tylko troszkę lub najniżej jeśli w ogóle się nie podobała.

Kwiecień

I

Idzie za kwietniem

rowem zielonym

pierwsza stokrotka

w śniegu kwietniowym.

Na skrawku ciepła,

na zimnym brzeżku

kwiat przebiśniegu

usiadł w dołeczku.

Kwiecień plecień

bo przeplata,

trochę zimy

trochę lata.

Kwiecień plecień

bo przeplata,

trochę zimy

trochę lata.

II

Śniegiem sypnęło;

czy kwiaty wschodzą

na pożegnanie

ostatnim mrozom?

Uderza wiosna

o skrzydła ptakom,

śpiew się poturlał

z góry po dachu.

Kwiecień plecień

bo przeplata,

trochę zimy

trochę lata.

Kwiecień plecień

bo przeplata,

trochę zimy

trochę lata.

wiosna. Przyszła

z ciepłych Ptaki wróciły krajów.

radosne świergoczą. Jaskółki

dla gniazda piskląt. swoich Budują

…………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………

………………………………………………………………………….

wiosna. Przyszła

z ciepłych Ptaki wróciły krajów.

radosne świergoczą. Jaskółki

dla gniazda piskląt. swoich Budują

…………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………

………………………………………………………………………….

wiosna. Przyszła

z ciepłych Ptaki wróciły krajów.

radosne świergoczą. Jaskółki

dla gniazda piskląt. swoich Budują

…………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………

Przyszła ……………… .

Obudziła ……………….. i inne …………………….. .

Wiosna rozweseliła …………………......... .

……………. i …………………wróciły do ………….

niedźwiedzie wiosna ptaki kraju szpaki zwierzęta bociany

Przyszła ……………… .

Obudziła ……………….. i inne …………………….. .

Wiosna rozweseliła …………………......... .

……………. i …………………wróciły do ………….

niedźwiedzie wiosna ptaki kraju szpaki zwierzęta bociany

Przyszła ……………… .

Obudziła ……………….. i inne …………………….. .

Wiosna rozweseliła …………………......... .

……………. i …………………wróciły do ………….

niedźwiedzie wiosna ptaki kraju szpaki zwierzęta bociany

Przyszła ……………… .

Obudziła ……………….. i inne …………………….. .

Wiosna rozweseliła …………………......... .

……………. i …………………wróciły do ………….

niedźwiedzie wiosna ptaki kraju szpaki zwierzęta bociany

1

Barwne skrzydła ogrzał w słonku.

Ponad polem, ponad łąką leci w świat.

Czy to listek, czy kokardka,

czy też latający ptak?

2

Kiedy ciepła wiosna

stopi śnieg i lud,

on obudzi się ze snu

i pyta o miód.

3

W kropki mam spódnicę.

Chętnie zjadam mszyce.

4

O zmroku opuszcza strychy,

Okrąża zarośla, gąszcze,

Łowi - sprawny, zwrotny, cichy

Komary, ćmy i chrząszcze.

5

Zęby z jadam mam nie od parady.

Niech nikt ze mną nie szuka zwady.

6

Mam krótkie nóżki i mały ryjek,

chociaż ma igły, nigdy nie szyje.

7

Czarno-biały fraczek, buciki czerwone -

- umykają żaby, gdy idzie w ich stronę.

8

Chodźże do nas ptaku,

budkę ci zrobimy.

Za oknem na drzewku,

równo powiesimy.

Indywidualna karta pracy

II poziom - uzupełnianie zdań

Przyszła ……………… .

Obudziła ……………….. i inne …………………….. .

Wiosna rozweseliła …………………......... .

……………. i …………………wróciły do ………….

niedźwiedzie wiosna ptaki kraju szpaki zwierzęta bociany

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3

Załącznik nr 4

http://www.rumburak.website.pl/artykuly/zwierzeta/niedzwiedz.html
http://kongresonkol.io.gliwice.pl/piotr/niedzwiedz.html
http://www.biebrza.org.pl/wyd/nietoperze.html
http://teams.karpaty.edu.pl/trzcinica/fauna.html
http://www.tomaszow-maz.pl/muzeum/muzeum_jenot.html
http://www.wolinpn.pl/html/przyroda/fauna/gady/gatunki.htm
http://free.polbox.pl/j/julka99/chomik.htm

http://www.zoo.torun.pl/index.php?kid=13

http://www.bocian.org.pl/biuletyn/2003/b1a14.php
http://www.drapiezniki.republika.pl/niedzwiedzie.htm

Załącznik nr 5

Załącznik nr 6

9


