ISCENARIUSZE ZAJĘĆ ZE SZTUKI MUZYKI I PLASTYKI, konspekty scenariusze


O CZYM SZUMI MUSZELKA? - TWORZYMY ILUSTRACJĘ DŹWIĘKOWĄ

I PLASTYCZNĄ.

ZADANIA DYDAKTYCZNE:

1. Poszukiwanie przedmiotów wydających ciekawe dźwięki.

2. Dobór odpowiednich dźwięków do napisanego tekstu.

3. Prezentacja plastyczna napisanej historii.

CELE :

1.Rozwijanie wyobraźni twórczej.

2.Ekspresja słowna, dźwiękowa i plastyczna.

3.Stymulowanie aktywności twórczej.

4.Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości twórczych.

5.Zainspirowanie uczniów do wymyślenia ciekawych historii.

METODY: TWÓRCZA.

POMOCE: tekst wiersza „O czym szumi muszelka?”, różnorodne przedmioty wydające dźwięki( kartki papieru, plastikowe kubki, torebki foliowe, butelki plastikowe, flety, instrumenty perkusyjne, brystol kolorowy, farby, bibułka, wycinanki, gaziki, gąbka...

CZAS TRWANIA- 2X45 MINUT.

KLASA - CZWARTA.

PRZEBIEG LEKCJI:

I. WPROWADZENIE.

1. Odczytanie wiersza Krystyny Wodnickiej „ O czym szumi muszelka?”

a)krótkie omówienie wiersza,

b)przypomnienie na czym polegają gestodźwięki,

c) wyjaśnienie na czym polega ilustracja dźwiekowa.

c)przedstawienie celu lekcji.

2. ZABAWA -„Podajmy sobie muszlę

Uczniowie stoją w kręgu i przekazują sobie muszlę kończąc zdanie:

„Moja muszla jest...”

3.ZABAWA - „Jestem ślimakiem w muszli”

Zabawa muzyczno-ruchowa :dzieci zamieniają się w ślimaki.

Kiedy muzyka jest wolna i spokojna dzieci wchodzą do swoich

muszli i zasypiają, kiedy muzyka jest szybka i dynamiczna-ślimaki

wychodzą na spacer.

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA LEKCJI:

1.Podział na grupy 3-4 osobowe,

2.Poszukiwanie potrzebnych materiałów, zgromadzenie ich na stołach.

3. Przedstawienie zadania dla grup:

Uczniowie mają wymyślić historię w ciągu 20 minut „O czym szumi muszelka, którą znalazłem na plaży...”( mogą to być opowieści o syrenach, zatopionych statkach, podwodnym królestwie... ). Kolejnym etapem jest dołączenie do opowiadania efektów dźwiękowych- głosów, szelestów...itp. Przy tworzeniu ilustracji dźwiękowej mogą być wykorzystane instrumenty dostępne w pracowni.

4.Prezentacja twórczych opowiadań przez grupy.

5.Wspólna ocena przez uczniów ilustracji dźwiękowych i, wskazanie

najciekawszych.

6.Wykonanie przez grupy ilustracji plastycznej wymyślonej historii techniką

kolażu.

7.Wystawa prac plastycznych i ich ocena.

III. ZABAWY KOŃCOWE - PODSUMOWUJĄCE:

1.„Nietypowe zastosowanie muszli”- uczniowie wymyślają różne dziwne

wykorzystanie muszli.

2.Przekazanie sobie iskierki.

Uczniowie stoją w kręgu i przekazują sobie uścisk dłoni po czym zamieniają się

w muszlę leżącą na plaży.

opracowała: Urszula Szymczuk

JAK MUZYKA PRZEMAWIA

DO NAS?

ZADANIA DYDAKTYCZNE - ukazanie różnych rodzajów muzyki i ich

oddziaływania na psychikę człowieka.

CELE:

1. Omówienie roli muzyki w życiu człowieka.

2. Budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej.

3. Kształtowanie empatii i tolerancji.

4. Uczenie asertywnego wyrażania własnych opinii.

METODY: praktycznych ćwiczeń, słowna ( dyskusja, sąd)

KLASA - PIĄTA

CZAS - 2x45 minut.

PRZEBIEG LEKCJI.

I. WPROWADZENIE:

1. Wysłuchanie dwóch kontrastowych przykładów muzycznych:

    1. utworu rockowego o dużej sile głośności,

    2. utworu z muzyki poważnej, spokojnego np. „Marzenie” R. Schumanna.

2. Dokończ zdanie: Podczas słuchania pierwszego utworu czułam, że...

a podczas słuchania drugiego utworu czułam, że...

(uczniowie przedstawiają krótko swoje odczucia związane z przykładami

muzycznymi).

3.Jeżeli dany utwór miałby opisać mój temperament , to który utwór bym

wybrał? (uczniowie wybierają jeden z utworów, który opisuje ich osobowość)

III. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA.

1. Dokonanie sądu nad muzyką- oskarżenie „muzyka jest zła gdyż budzi

w młodych ludziach agresję, co doprowadza do zniszczeń, zabójstw...itp

a) wybór z klasy oskarżyciela, obrońcy, świadków, ławy przysięgłych.

b) przydzielenie zadań, przygotowanie się do rozprawy sądowej, w której

oskarżonym jest - muzyka.

    1. przeprowadzenie rozprawy sądowej.

    2. wydanie wyroku przez ławę przysięgłych.

2. Ćwiczenia z zakresu muzykoterapii na tle muzyki relaksacyjnej.

-„Jestem falą”

-„Jestem płatkiem śniegu”,

-„Rzeźby i kupcy”.

-„Marionetki”

-„W gabinecie krzywych luster”.

IV. PODSUMOWANIE.

      1. Poszukiwanie porównań - Dokończ zdanie: Muzyka dla mnie jest jak....

DŹWIĘKI WOKÓŁ NAS.

CEL GŁÓWNY: WZMACNIANIE ZAINTERESOWAŃ MUZYKĄ W TOKU RÓŻNORODNYCH DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH.

CELE SZCZEGÓLOWE:

- WZBUDZENIE CIEKAWOŚCI POZNAWCZEJ,

- ROZWÓJ EKSPRESJI TWÓRCZEJ, WYOBRAŹNI, INWENCJI

WŁASNEJ I POMYSŁOWOŚCI,

- ROZWÓJ WŁASNYCH MOŻLIWOŚCI TWÓRCZYCH POPRZEZ

DZIAŁANIA PLASTYCZNE, MUZYCZNE, RUCHOWE,

- WIARA WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI TWÓRCZE.

- UMIEJETNOŚĆ WSPÓŁPRACY W GRUPIE.

KLASA - SZÓSTA,

CZAS- 2X45 MINUT.

METODY:

samodzielnych doświadczeń muzycznych,

formach: ruchowej, plastycznej, muzycznej, zadań

inspirujących swobodną ekspresję ruchową,

FORMY - praca zepołowa, indywidualna.

POMOCE: magnetofon, wybrane nagrania, kartki, kredki, farby, pędzle,

instrumenty perkusyjne i samodzielnie wykonane przez uczniów,

PRZEBIEG ZAJĘĆ.

I. PRZYWITANIE I ROZGRZEWKA.

II. WPROWADZENIE DO TEMATU ZAJĘĆ.

III. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

a)ĆWICZENIE I-(na tle muzyki spokojnej np. „Poranek” - E.Griega) -wyobraź sobie , że jest lato, siedzisz właśnie na szczycie góry, w dole widzisz przepiękny widok, leśne polany, drzewa, płynący strumyk, w górze lecą ptaki, wsłuchaj się w dźwięki wokół siebie, co słyszysz? Nazwij te dźwięki. ( uczniowie wymieniają dźwięki, które słyszeli w swojej wyobraźni). Teraz spróbuj przedstawić wybrany przez siebie odgłos w formie pracy plastycznej za pomocą linii, kształtów, kolorów ,faktury. Podejdź i wybierz potrzebne ci materiały plastyczne.

b)ĆWICZENIE II - przed wami kolejne zadanie - spróbujecie wspólnie

w grupach stworzyć utwór muzyczny, związany z różnymi odgłosami, nadać mu

tytuł. Wybierzcie potrzebne instrumenty, pomoce. Pracą zespołu powinien, jak

w orkiestrze kierować dyrygent.

wspólnie śpiew),

c)ĆWICZENIE III - co można wyrazić utworem muzycznym? Uczniowie

wykonują rzeźbę zbiorową, do której instrukcję stanowi utwór FR.

Chopina - „Etiuda Rewolucyjna”. Nadają rzeźbie tytuł.

d)ĆWICZENIE IV - muzyka to nie tylko odgłosy, uczucia , sposób

porozumiewania się , rozrywka, wiemy z poprzednich lekcji ,że

muzyka ma swoją treść, o czymś opowiada. Jest to muzyka

programowa. Wysłuchacie teraz utworu muzycznego i spróbujecie

napisać opowiadanie, może scenariusz, oddający waszym zdaniem

treść słuchanego utworu.

- Po wykonaniu zadania przedstawiciele grup odczytują wspólne

dzieło literackie.

IV. PODSUMOWANIE.

opracowała: Urszula Szymczuk

9


