Scenariusz zajęć

z zakresu edukacji estetycznej

Data:

Grupa wiekowa: 3-6 latki

Treści programowe:

- tworzenie korali poprzez nawlekanie na sznurek różnego rodzaju makaronów,

- malowanie farbami,

- poznanie nowej techniki pracy,

Temat zajęć: „Korale dla Pani Wiosny” - nawlekanie sznureczek różnego rodzaju makaronów, kolorowanie go farbami plakatowymi.

Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:

- podejmuje próby nauki piosenki,

- wypowiada się nt ilustracji,

- klasyfikuje przedmioty, zwierzęta charakterystyczne dla wiosny i innej pory roku,

- nawleka na sznureczek makarony różnego kształtu i wielkości,

- koloruje korale z makaronu farbami plakatowymi,

Metody nauczania:

- czynne

- słowne

- oglądowe

Formy organizacyjne:

- zbiorowe

- indywidualne

- grupowe

Środki dydaktyczne: ilustracja dotycząca wiosny, koperty z sylwetami różnych przedmiotów(oznak wiosny i nie tylko) dla każdej grupy, makarony, sznureczki, farby plakatowe, pędzle, kubeczki z wodą,

Szczegółowy przebieg zajęć:

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Wstęp

Rozwinięcie

Zakończenie

Zaproszenie dzieci na dywan, powitanie,

Próba nauki piosenki „Wiosna tuż tuż”,

Praca przy tablicy - przyczepienie ilustracji przedstawiającej Wiosnę,

Praca w grupach - klasyfikowanie przedmiotów,

Praca przy stolikach - wykonanie „korali dla Pani Wiosny”,

Podsumowanie zajęć.

dzieci powtarzają słowa i próbują śpiewać ze s-tką,

opisują wygląd pani Wiosny oraz inne elementy ilustracji,

otrzymują koperty z sylwetami różnych przedmiotów, klasyfikują je do „oznak wiosny” lub nie - odkładają,

nawlekają na sznureczek różnego rodzaju makarony, następnie kolorują je farbami,