Konspekt nr 6
Temat: Nauka koordynacji ruchów RR i NN do kraula na piersiach.
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
-UMIEJĘTNOŚCI : nauka koordynacji RR i NN do k. na piersiach.
-WIADOMOŚCI : z zakresu ratownictwa wodnego,
-MOTORYCZNOŚĆ: siła ramion i nóg, koordynacja ruchów RR i NN,
-AKCENT WYCH. : systematyczność i dokładność.
MIEJSCE ĆWICZEŃ : pływalnia kryta
CZAS ZAJĘĆ : 45 minut
KLASA\LICZBA\PŁEĆ : 6 \ 12 \ dziewczyny
PRZYBORY : deski, żerdzi (4 szt.), piłki gumowe.
DATA : 09.02.2007 r.
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOW. |
UWAGI ORG.-METOD. |
I. Zorganizowanie grupy |
1. Zbiórka w szeregu. 2. Powitanie sportowe grupy. 3. Sprawdzenie obecności. Kontrola ubioru i czystości ciała. |
2 min |
- zdjęcie biżuterii - stroje pływackie, czepki |
II. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji |
1. Podanie tematu i zadań lekcji 2. Motywacja do aktywnego udziału w zajęciach. |
1 min |
„uczymy się koordynacji RR i NN na piersiach, co pozwoli wam na pływanie w przyszłości tym stylem”. |
III. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka
|
Na lądzie: 1. Krążenia RR w przód, w tył i naprzemianstronne. 2. W opadzie tułowia naprzemianstronne wymachy RR. 3. Skłon tułowia w przód, tył. 4. Wymach P i L nogą. 5. Krążenia tułowia. 6. 10 przysiadów. 7. 10 tzw. „pajacyków”.
Przejście pod prysznic:
W wodzie: 1. „Berek kucany”.
|
8 min |
- ustawienie w rozsypce - rozpoczęcie i ukończenie każdego ćwiczenia na znak prowadzącego
|
IV. Kształtowa- nie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Nauka koordynacji ruchów RR i NN do kraula na piersiach: 1. Ruchy NN do kraula na piersiach ze współćwiczącym: - w miejscu (z oddychaniem), - w ruchu (z oddychaniem),(ćwiczący chwyta partnera za biodra). 2. Ruchy RR do kraula na piersiach: - ze współćwiczącym obejmującym stopy ćwiczącego (bez oddechu, z próbą oddychania), - z deską (bez deski, z próbą oddychania). 3. Łączenie ruchów RR i NN z deską (dokładanka): - praca NN oraz praca jednego ramienia(bez deski, z oddechem), - j.w., praca drugiego ramienia, - j.w., ramiona pracują na zmiane (wydłużamy moment, kiedy oba ramiona są na desce). |
27min
|
- objaśnienie krótkie i zwięzłe,
- korekcja błędów,
|
V. Uspokojenie organizmu |
1. 10 wydechów do wody.
2. „Poławiacze skarbów”. |
4 min |
- dowolny sposób wykonania, o czy otwarte, |
VI. Czynności organizacyjno- porządkowe |
1. Zbiórka w dwuszeregu - omówienie lekcji. 2. Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia.
|
2 min |
- niećwiczący odkładają sprzęt na wyznaczone miejsce |
VII. Nastawienie do aktywności w czasie wolnym |
1. Zachęcenie do regularnych ćwiczeń. 2. Pożegnanie grupy |
1 min |
|
Prowadzący: Marek Kloc