Konspekt do zajęć logopedycznych
Prowadzący: Patrycja Kardyś
Temat: Utrwalenie wymowy głoski „c”
Cel główny: Kształtowanie prawidłowej wymowy głoski "c".
Cele szczegółowe:
uczeń doskonali poprawną artykulację głoski „c”
uczeń usprawnia aparat artykulacyjny,
uczeń prawidłowo identyfikuje nazwę z desygnatem,
wzbogacanie słownictwa ucznia,
uczeń rozumie pytania nauczyciela,
dopasowuje pytania do wyrazów,
Czas zajęć: 90 minut
Forma zajęć: Indywidualna
Klasa: 3 podstawowa
Pomoce:
Lustro,
Świeczka,
Bańki mydlane,
Materiały z książek M. Wrzesińskiej "Chcę poprawnie wymawiać" cz.3,
Etapy pracy |
Przebieg zajęć |
Pomoce dydaktyczne
|
Powitanie |
Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy |
|
Ćwiczenia oddechowe |
-wdech powietrza przez nos z równoczesnym wyciagnięciem rąk przed siebie, wydech przez jamę ustną (przedłużony) opuszczenie rąk -dmuchanie na płomień świecy z różnym natężeniem - raz delikatnie, a raz bardzo mocno, tak aby świeca zgasła.
|
Świeczka Lustro |
Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny
|
-ćwiczenia języka. "malowanie podniebienia"; "liczenie" czubkiem języka zębów; oblizywanie warg czubkiem języka,
|
Lustro |
Ćwiczenia warg |
-wysuwanie spłaszczanie złączonych warg; cmokanie; gwizdanie; nabieranie i powolne wypuszczanie powietrza przez jamę ustną; |
Lustro
|
Ćwiczenia słuchowe |
-uczeń powtarza za nauczycielem:
Was - wąż, |
Obrazki Lustro |
Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne |
Powtarzanie wyrażeń:
Cytrynowy placek, -Nazywanie obrazków -zabawa w domino obrazkowe, -Zabawa w skojarzenia, -Różnicowanie głoski „c” „dz”
|
Obrazki Lustro Domino obrazkowe Zeszyty logopedyczne |
Zakończenie zajęć |
|
|