Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I 24.09.08 r.

Prowadząca: Joanna Kupidura

Temat bloku: Jakie są obowiązki i prawa ucznia?

Temat dnia: Co robić, żeby być dobrym uczniem?

Tematy zajęć:

-edukacja polonistyczna:

Formułowanie odpowiedzi na pytanie: Co należy robić, aby zostać dobrym uczniem na podstawie opowiadania H. Ożogowskiej pt.: „Wszystko się wydało” i doświadczeń dzieci. Wprowadzenie pojęcia sylaby.

-edukacja muzyczno- ruchowa:

Nauka piosenki pt.: „Marsz pierwszoklasistów”. Granie na instrumentach perkusyjnych.

Cele ogólne:

*dydaktyczne*

kształcące:

poznawcze:

*wychowawczy*

Cele szczegółowe:

Kategoria A:

Kategoria B:

Kategoria C:

Metody pracy: pogadanka, pokaz, problemowa, zabawa,

Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita,

Środki dydaktyczne: kartoniki z wyrazami, ilustracje do tekstu, podpisy do ilustracji, nagranie piosenki na płycie CD, zestaw instrumentów perkusyjnych, odznaki dla uczniów, karty pracy dla każdego ucznia

Przebieg zajęć:

1. Wypowiedzi dzieci na temat ilustracji do tekstu przywieszonych do tablicy
Przewidywanie, co może być tematem opowiadania:

2. Czytanie na dywanie- słuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania Hanny

Ożogowskiej pt.: „Wszystko się wydało”

3. Wypowiedzi dzieci na temat utworu:

4. Zabawa „Powitanie mistrzów”

5. Czytanie przez uczniów podpisów pod ilustracjami.

6. Opowiadanie przez dzieci treści utworu pt.: „Wszystko się wydało” z wykorzystaniem

ilustracji

7. Wyszukiwanie poznanych liter w zadaniach umieszczonych pod ilustracjami i zaznaczanie

ich rożnymi kolorami

8. Wypowiedzi dzieci na temat organizowana pracy w domu

9. Wspólne ustalenie zasad, jakich należy przestrzegać, aby zostać dobrym uczniem

10. Wysłuchanie piosenki pt.: „Marsz pierwszoklasistów”

11. Wypowiedzi dzieci na temat nastroju i treści utworu

12. Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu

13. Poznanie instrumentów muzycznych z zestawu Orffa

14. Zagadki muzyczne: „Zgadnij na czym gram?”

15. Wprowadzenie pojęcia akcentu muzycznego

16. Wspólne śpiewanie piosenki pt.: „Marsz pierwszoklasistów”

17. Podział wylosowanych przez dzieci wyrazów na sylaby

18. Przypomnienie sposobu podziału wyrazów na sylaby

19. Wyklaskiwanie i wypowiadanie sylab w podanych wyrazach

20. Podawanie przez uczniów wyrazów zawierających podana przez nauczyciela głoskę i dzielenie ich na sylaby

21. Wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter i pisanie ich

22. Wyszukiwanie wskazanych połączeń literowych

25. Ćwiczenia w pisaniu

26. Rozdanie uczniom odznak : „Uczeń na medal”