Scenariusz zajęć adaptacyjnych "Pierwszy dzień w przedszkolu"
Grupa: trzylatki „Maluchy”
Cele :
Wprowadzenie dzieci w dobry nastrój, relaksacje i odprężenie- budowanie poczucia bezpieczeństwa,
Pokonywanie nieśmiałości i poczucia niepewności, przezwyciężenie strachu przed nowym otoczeniem,
Stwarzanie sytuacji sprzyjających poznaniu przedszkola i jego personelu, nawiązanie kontaktów interpersonalnych,
Kształtowanie umiejętności zgodnej zabawy oraz pracy w grupach bez rywalizacji,
Metody: zabawowa, ekspresyjna, pogadanka
Formy: zbiorowa, w parach
Środki: wizytówki dla dzieci i rodziców, płyta CD z rytmiką, markery, maskotka misia, kolorowani, ankiety dla rodziców, słodycze.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie z piosenką „ Na powitanie wszyscy razem” - rodzice i dzieci tworzą koło, rodzice śpiewają znaną wszystkim piosenkę.
Na powitanie wszyscy razem.
Hip, hip, hura. Hip, hip, hura. Hip, hip, hura
Z całego serca, pełnym gazem.
Witamy was, witamy was, witamy was.
2. Zabawa powitalna w kręgu:
Dzieci, rodzice i nauczyciel siedzą w kole. Nauczyciel recytuje treść powitanki, rodzic z dzieckiem powtarzają, pamiętając o odpowiednich gestach:
„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas ( uderzamy dłońmi o uda)
jestem ja ( dzieci wskazują na siebie)
jesteś ty ( wskazujemy na kolegę)
raz, dwa, trzy ( klaszczemy w dłonie).”
3. Zabawa plastyczna „Moja rączka” - przygotowanie wizytówek z pomocą rodziców i dzieci. Rodzice obrysowują ręce dzieci i swoje, wycinają oraz piszą imiona dzieci i własne. Przypinają wizytówki w widocznych miejscach na ubraniach.
4. Rozmowy w kręgu na temat „Co ta rączka potrafi” - wypowiedzi
rodziców o tym co dzieci umieją robić najlepiej.
5.„Gadający miś” - otrzymując misia, dziecko mówi swoje imię, rodzic- swoje imię i co jego dziecko lubi najbardziej ( do wyboru: potrawa, zwierzątko, ulubiona dobranocka…).
6.Rozmowa kierowana przez nauczyciela:
- Czy wiecie, gdzie się znajdujemy?
- Co to jest przedszkole?
- Co dzieci robią w przedszkolu?
- Jak należy zachowywać się w przedszkolu?
Nauczycielka mówi dzieciom o najważniejszych zasadach panujących w przedszkolu, nie zniechęca ale zachęca do polubienia przedszkola jako miejsca wspaniałych zabaw i nauki.
7.„Słonko świeci, deszczyk pada” - zabawa orientacyjno-porządkowa.
W rytm tamburyna lub muzyki.
Na hasło „słonko” -wszyscy spacerują, rozglądają się, kłaniają napotkanym osobom, na hasło „deszczyk” - dziecko biegnie do swojego rodzica chroni się pod „parasolem”, który „robi” rodzic.
8. „Balonik” - zabawa integrująca
Wszyscy tworzą koło i uczestniczą w zabawie recytując:
„Baloniku nasz malutki, rośnij duży, okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach.
Przebrał miarę no i bach.”
Wszyscy upadają a wybrany rodzic „klei balon” - w ciszy dotyka delikatnie głów, dotknięta osoba wstaje, mówi swoje imię i kłania się.
9. Swobodna zabawa, zapoznanie się z zabawkami znajdującymi się w sali. Nauczycielka zaprasza dzieci do wspólnego rysowania, rozdaje kolorowani każdemu dziecku, informuję dzieci, że z ich prac zostanie stworzona ich pierwsza wspólna wystawa, którą będą podziwiać ich rodzice.
W tym czasie nauczycielka rozdaje rodzicom ankiety do wypełnienia w domu, dotyczące umiejętności, samodzielności ich dziecka.
10. Elementy rytmiki „Rymowana gimnastyka dla smyka”
11. Odpoczynek, dzieci leżą na plecach. Wdech ręce podnoszą za głowę, wydech opuszczają. Nauczycielka opowiada, co czeka ich jutro w przedszkolu.
12. Rozmowa o pobycie w przedszkolu z pomocą misia, każdy próbuje dokończyć zdanie „ Pierwszy dzień w przedszkolu był…”.
Nauczycielka żegna się z dziećmi, rozdaje słodycze i zaprasza na kolejne spotkanie.