SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
Data: 4.06.2011r.
Grupa wiekowa: 6-latki
Prowadzący: Faustyna Iskrzycka
Temat zajęć: „Kotek”
Temat kompleksowy: „Kotek Puszek i jego historia”
Cel ogólny: Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności
wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;
Zapoznanie dzieci z nową techniką plastyczną - szkicowanie.
CELE SZCZEGÓŁOWE (uczeń)
Potrafi wykonać ćwiczenia ortofoniczne w oparciu o fragmenty utworu
zna sposób życia i odżywiania kota domowego i jego różnorodne rasy;
umie rozpoznawać i respektować umowne sygnały podczas zabaw dydaktycznych
potrafi posługiwać się liczebnikami głównymi i przeliczać do 6, określać liczbę elementów liczebnikiem i odwzorowywać zbiory za pomocą liczmanów;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych
wykazuje zainteresowanie sztuką
utrzymuje odpowiednie tempo pracy
METODY PRACY:
podające: rozmowa, wiersz, objaśnienia, opis;
eksponujące: pokaz, obserwacja;
problemowe: zadań stawianych do wykonania;
praktyczne: samodzielnych doświadczeń;
aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss;
FORMY PRACY:
z całą grupą, zespołowa i indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
wiersz Juliana Tuwima „Kotek”, sylweta kota i ilustracje (w „dymkach”) do kolejnych zwrotek wiersza;
utwór „Le Basque” - magnetofon z CD,
tablica ze zdjęciami kotów różnych ras;
fartuszek i maskotka kotka;
dzwonki chromatyczne, tamburyno;
tarcze;
kotki-bazie;
kartki ze szkicem kotka, węgiel, lakier do włosów;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie
Dzieci witają się piosenką „Wszyscy pięknie się witamy” i ustawiają się w kole.
Zapowiedź „gościa” - kotka
Nauczycielka śpiewa piosenkę „Kotek Puszek”, ilustrując treść piosenki maskotką-kotkiem, a dzieci uważnie słuchają i potem odpowiadają na pytania nauczycielki.
Przywitanie „gościa” - ćwiczenia ortofoniczne i emisyjne
Każde dziecko wita kotka słowem „miau”. Następnie dla kotka śpiewają na melodię „Wlazł kotek” słowa „miau” przy akompaniamencie dzwonków chromatycznych.
Zabawa taneczna wg Batii Strauss „Le Basque”
Dzieci ustawione w parach, jedno za drugim, pierwsze dziecko ucieka przez 4 takty, drugie je goni - „kotki się bawią” - na akcenty - uderzają nawzajem o swoje dłonie i mówią „miau”, a potem wirują dookoła trzymając się za dłonie.
Recytacja wiersza „Kotek” Juliana Tuwima
Nauczycielka recytuje wiersz „Kotek” ilustrując jego treść obrazami. Dzieci, po wysłuchaniu, odpowiadają na pytania nauczycielki (np. Co chciałby kotek?, Co mu się śniło?, Jakie wydawał odgłosy? Co robił w czasie snu? itp..)
Prezentacja zdjęć kotów rożnych ras.
Dzieci określają wygląd kotów, ich budowę, wielkość, kolor. Opowiadają też o sposobie życia i odżywiania kotów domowych.
Praca dzieci - „Kotki”
Dzieci tworzą pracę za pomocą węgla i kredy, na szkicu sylwetki kota,
otrzymanym od osoby prowadzącej zajęcia i utrwalają prace za pomocą lakieru w
sprayu.
Zabawa ruchowa „Kotki piją mleko”
Nauczycielka kładzie na dywanie 4-6 kolorowych tarcz - „misek dla kotków”, dzieci ze swoimi kotkami maszerują po sali, na przerwę w akompaniamencie przykucają przy dowolnej misce - „kotki piją mleko”. Nauczycielka prosi przy każdej tarczy-misce o przeliczenie, ile kotków pije z niej mleko.
Zabawa dydaktyczna „Koty i kotki”
Dzieci siedzą w małych zespołach przy tarczach ze swoimi sylwetami kotów, na tarcze nauczycielka wykłada bazie - czyli „kotki”. Nauczycielka wydaje polecenia, ile „kotków” dzieci mają ułożyć obok swoich kotów, np. do kota przyszły 4 kotki (dzieci układają 4 bazie) lub uderza w tamburyno np. 3 razy a dzieci układają odpowiednia ilość „kotków”.
1