Scenariusz
III Jak zachować się podczas nieobecności rodziców w domu
Prowadząca: Agata Kozioł
Uczestnicy: dzieci sześcioletnie
Cele:
Dziecko zapamięta, że:
w czasie nieobecności dorosłych nie otwiera drzwi nawet znajomym, a także innym dzieciom,
wypełnia zlecenia rodziców i w ten sposób zapobiega przykrym zdarzeniom,
potrafi uzasadnić potrzebę przestrzegania zasad własnego bezpieczeństwa,
będzie umiało zapobiegać przykrym zdarzeniom i zachowywać się prawidłowo w wypadku nieobecności dorosłych w domu.
Metody:
słowna - rozmowa, żywe słowo,
czynna - działania dzieci,
oglądowa - obserwacja.
Forma:
zajęcie z całą grupą,
praca indywidualna.
Pomoce:
Scenariusz bajki „O Kotku Mądralku i Kogutku Złotobutku”
Kukiełki do treści bajki,
nagranie magnetofonowe, magnetofon, wzór sylwetki kota.
Materiał programowy:
Wychowanie moralno - społeczne,
Wychowanie umysłowe,
Wychowanie estetyczne
Wychowanie zdrowotne.
Przebieg zajęcia:
1.Dzieci wchodzą w rytm melodii, marsz przedszkolaków, siadają przed sceną.
Przypomnienie sytuacji znanej z domu rodzinnego, wprowadzenie w akcję bajki.
Czy zdarzyło się wam kiedykolwiek zostać samemu w domu?
2.Realizacja treści bajki: „O Kotku Mądralku i Koguciku Złotobutku” - przedstawienie kukiełkowe z udziałem dzieci.
3.Rozmowa z dziećmi na temat treści bajki.
Kto z was zapamiętał: gdzie kotek chodził? Co robił w lesie?
4.Zabawa ruchowa wg Labana - marsz do lasu, ścinanie gałęzi - rąbanie drzew, turlanie klocków po polanie, zbieranie grzybów i powrót do przedszkola.
5. Dalsza rozmowa:
Kto pamiętał, co robił w domu Kogutek?
O czym przypominał Kot Mądralek Kogutkowi, kiedy wychodził z domu?
Czy Kogutek posłuchał nakazów Kotka Mądralka?
Komu otworzył drzwi?
Dlaczego to zrobił?
6. Przypomnienie słów piosenki Kotka - wspólne opanowanie treści i melodii.
Zapamiętanie morału.
7. Praca indywidualna - wykonywanie sylwety kotka, która będzie im przypominała, jak należy się zachować; maskotka będzie „dobrym doradcą - Mądralkiem”.
(wycinanie sylwety z kartonu, zapełnianie plasteliną wg własnych pomysłów)
8. Podsumowanie zajęcia, ocena prac.
SCENARIUSZ TEATRZYKU KUKIEŁKOWEGO
„O Kotku Mądralku i Kogutku Złotobutku”
Udział biorą:
Leśny Stworek,
Kotek Mądralek,
Kogutek Złotobutek,
Wrona,
Lisica
Scenariusz jest oparty na znanej bajce ludowej. Akcja rozgrywa się w lesie, dekoracja powinna więc uwzględniać miejsca zdarzeń.
Leśny Stworek - Dzień dobry, dzieci. To ja, Leśny Stworek. A to mój las. Chciałem wam opowiedzieć o tym, co się zdarzyło w moim lesie. Chcecie posłuchać? W starym lesie za górami w małej chatce z okienkami żyli sobie Kot Mądralek i Kogutek Złotobutek. Kot w lesie pracował, drwa rąbał srebrną siekierką, aż iskry leciały, a Kogutek Złotobutek chaty pilnował, strawę warzył, sprzątał, prał, prasował - jednym słowem gospodarzył. Co rano Kotek Mądralek wstawał razem za słonkiem, ziewał głęboko - O O O O! Szybko mył się, ubierał, zjadał jajecznicę ze skwarkami, którą mu Kogucik usmażył, brał na ramiona srebrną siekierkę i wychodził do lasu. Ale nim wyszedł z domu, tka mówił do Kogutka:
Kotek -Pamiętaj, mój kochany Złotobutku, zostajesz w domu sam. Zamknij dobrze drzwi i nikomu nie otwieraj. Słyszałem, że lisica Chytruska poluje w okolicy. Nie otwieraj nikomu, bo to może być ona. Porwałaby cię i zjadła.
Kogutek - Dobrze, będę pamiętał.
Leśny Stworek - I Kotek szedł do pracy, a Kogutek izbę posprzątał, pozamiatał podłogę, ugotował zupę i zmęczony usiadł. A tymczasem za oknem ktoś śpiewał piosenkę:
„Kogutku, Kogutku, piękny Złotobutku.
Wyjrzyj przez okienko po grochu ziarenko”
Zaciekawił się Kogutek, wygląda przez okienko, mało dzioba o szyję nie rozbije.
Kogutek - Któż tak pięknie śpiewa? Kto mnie woła? Chyba okno otworzę, bo nic nie widzę!
Wrona (nadlatuje)- Kra, kra - o la Boga, chyba Kogutek zapomniał o tym, co mu Mądralek mówił. Kra, kra, kto mu przypomni?
Zawołajcie razem! Uważaj Kogutku! (dzieci wołają)
Leśny Stworek - Ale Kogutek był taki ciekawy, chciał zobaczyć, kto częstuje go ziarenkami, że zapomniał o dobrych radach Mądralka. Otworzył okienko i wychylił się, a Lisica tylko na to czekała. Chwyciła go i wlecze do swojej nory. A przerażony Kogucik wołał z całych sił:
Kotku, koteczku, ratuj mnie biednego, porwał mnie lis okrutny i wlecze do lasu ciemnego. Lis szybko uciekał i już był daleko, a kogucik wciąż wołał o pomoc.
Wrona - Kra, kra - wołajcie razem, może kotek usłyszy: „Kotku, koteczku, ratuj!” (2 razy)
Leśny Stworek - Usłyszał Kotek Mądralek wołanie. Ile sił w nogach popędził przez las i dogonił lisicę. Z całej siły zamachnął srebrną siekierką i uratował Kogutka
Wrona - Kra, kra - a masz, a masz. Ty lisico Chytrusko - zmykaj do swej nory. A ty Koguciku pamiętaj, że nie wolno nieznajomym otwierać! Teraz w domu odpoczniemy, zjemy zupkę i pośpiewamy przy gitarze.
Leśny Stworek - Na drugi dzień znów Mądralek, jak co dzień wstał, zjadł śniadanie, siekierkę na ramię założył i wychodząc powiedział:
Kotek - Pamiętaj, mój Złotobutku, idę dzisiaj daleko w las i mogę cię nie usłyszeć, nie zdążę przybiec. Pamiętaj, nie otwieraj nikomu ani drzwi, ani okna.
Kogutek - Tak, tak - kukuryku, pamiętam i obiecuję, że nikomu nie otworzę. Kukuryku!
Leśny Stworek - I poszedł sobie Kotek drwa rąbać, a Kogutek dom pięknie wysprzątał. Obiad ugotował, siadł przy oknie i słucha, jak ptaki śpiewają.
Wrona - Oj, tak, tak! Śpiewają, kra, kra!
Leśny Stworek - A idźże ty wrono i nie przeszkadzaj. Zobacz lepiej, co u Kogucika słychać.
Kogucik - Wszystko już zrobione. Odpocznę sobie trochę. Ale co to za hałasy? Słyszycie dzieci?
Lisica (nie pokazuje się)- Kogutku, Kogutku, Śliczny Złotobutku wyjrzyj przez okienko po grochu ziarenko.
Leśny Stworek - Ale Kogucik siedział cichutko i nie otworzył okna, wtedy chytra lisica zmieniła głos i zaśpiewała tak:
Lisica - Szła dziewczynka z koszyczkiem, rozsypała pszeniczkę. Kurki pozbierały, Kogutkowi nie dały!
Kogucik - Jat to nie dały, jak to nie dały!
Leśny Stworek - Drzwi otworzył i przed dom wybiegł. A Lisica tylko na to czekała. I łap, cap go pod pachę schowała, i do lasu ucieka!
Wrona - Kra, kra - lecę po Mądralka!
Kogucik - Kotku, koteczku, ratuj mnie biednego, porwał mnie lis okrutny i wlecze do lasu ciemnego.
Leśny Stworek - Pomóżcie dzieci wołać o pomoc, bo kot jest daleko i może nie słyszeć.
Dzieci (wołają)- - Kotku, koteczku, ratuj mnie biednego (2 razy)
Leśny Stworek - Ale kotek był daleko i nie usłyszał, a lisica już w norce myśli, jaki obiad zrobić z Kogutka. Dobrze, że poczciwa Wrona szybko lata. Może zdąży do Mądralka. O, popatrzcie dzieci!
Wrona - Mądralku, Mądralku, nieszczęście! Oj, okropne nieszczęście!
Kotek - A czemu tak kraczesz wrono? Czy coś się stało
Wrona - Oj, nieszczęście. Mówcie dzieci, co się stało, bo mnie tchu już brakowało
Kotek - Lisica porwała Złotobutka? Czy to prawda? I w norze siedzi? Już wiem co zrobię!
Leśny Stworek - I poszedł Mądralek do pustego domu, wziął gitarę i przed norą lisicy usiadł, i zaśpiewał pięknie:
Kotek - Grajże mi muzyko, grajże mi wesoło, Wyjdźże z norki lisku, dam ci gąskę na półmisku.
Leśny Stworek - Wyszła Lisica z nory, a kot na nią pazurami, po nosie ją podrapał, śliczną sukienkę rozdarł i fryzurę potargał. Uciekła Lisica gdzie pieprz rośnie! A Kot Mądralek Kogutka Złotobutka do domu przyprowadził. Teraz już wie, że obcemu się drzwi nie otwiera. A kiedy mu się czas dłuży, zanim kotek z lasu wróci, śpiewa sobie tak:
Kogutek - Kiedy jestem w domu sam, i pilnować domu mam, wtedy drzwi na klucz zamykam i nikomu nie odmykam.
Zaśpiewajcie z nami, Wrona nauczy was słów)
Wrona - O już lecę, lecę do dzieci, nauczyć ich tej piosenki.
Wrona (pacynka) i aktor - wychodzi do dzieci i uczy ich słów piosenki.