Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a

Data: 21.10.2009r.

Ośrodek tematyczny: Pożegnanie października

Temat dnia: Barwy października.

Cel główny: Uwrażliwianie na piękno przyrody.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Uczniowie uczą się śpiewać piosenkę „Każdy miesiąc kolor ma”.

  • Taktują na trzy.

  • Wyklaskują rytm w takcie trójmiarowym.

  1. Nauczyciel wyraziście czyta wiersz „Liście” i tekst piosenki „Każdy miesiąc kolor ma”.

  2. Nauczyciel zadaje pytanie:

  • Jakimi barwami zadziwia nas październik?

  1. Uczniowie oglądają liście i wypowiadają się swobodnie nt. barw poszczególnych liści.

  2. Uczniowie mieszają różne barwy w celu otrzymania żądanego koloru.

  3. Uczniowie oglądają reprodukcję obrazu J. Chełmońskiego „Babie lato”. Wypowiadają się na temat piękna jesiennego pejzażu, jego kolorystyki.

  4. Uczniowie podzieleni na grupy malują jesienny pejzaż farbami plakatowymi na arkuszu dużego formatu rozłożonego na podłodze.

  5. Uczniowie poznają pisownię wyrazów złożonych z dwóch kolorów, np. czarno-zielony oraz odcieni barw, np. jasnozielony.

  6. Uczniowie układają i zapisują zdania z wybranymi nazwami kolorów.

  7. Uczniowie ilustrują wybrane zadanie.

  8. Figury geometryczne. Mierzenie długości odcinka - 1 centymetr.

  9. Uczniowie zaznaczają najkrótszą drogę między parą drzew, posługując się linijką.

  10. Uczniowie mierzą długość odcinków.

  11. Uczniowie rysują odcinki o podanej długości.

  12. Podsumowanie dnia i samoocena.

  13. Nauczyciel zadaje pracę domową.

Środki dydaktyczne:

magnetofon, płyta CD,

P. s. 62

K. 57 ćw. 1-3

P. s. 62-63

liście

farby, kartki

reprodukcje

duże arkusze papieru, farby plakatowe.

K. 57 ćw. 4

K. 58 ćw. 1

K. 58 ćw. 2

KM. 34

KM. 34, ćw. 1 linijka

KM. 34, ćw. 2

KM. 34, ćw. 3,4

K. 58 ćw. 3,4