Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców z dziećmi 6-letnimi
Cele edukacyjno - wychowawcze:
-kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, tworzenia dobrego klimatu, więzi emocjonalnej, wspólnotowej,
-kształtowanie umiejętności słuchania i wypowiadania się na zadany temat,
-rozwijanie sprawności manualnych, wokalnych oraz ruchowych,
-kształtowanie właściwej postawy wobec rodziców i stwarzanie miłej atmosfery wspólnej i kulturalnej zabawy.
Metody:
Praca z tekstem, zabawa dydaktyczna, metody twórczego myślenia, burza mózgów, praca plastyczna, inscenizacja.
Środki dydaktyczne:
Nagranie piosenki, magnetofon, kartoniki z napisami TAK i NIE, zdania o wiośnie, kolorowe kółka do losowania grup, pudełko z pytaniami, wiersz J. Brzechwy „Wiosna”, opaski na głowę do inscenizacji, strój kucharki, kartki A-3, kredki, tamburyn.
PRZEBIEG ZAJĘĆ.
Powitanie rodziców.
Wspólne koło dzieci-rodzice. Zabawa „Iskierka przyjaźni” i „Zabawa biwakowa”.
Krótka rozmowa o celu spotkania.
Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy „Wiosna”, omówienie treści utworu.
Wspólne przypomnienie cech charakterystycznych wiosny.
Zaśpiewanie piosenki o wiośnie (Marzec czarodziej).
Zabawa dydaktyczna TAK-NIE. Nauczyciel czyta zdania o wiośnie, jeśli są prawdziwe dzieci podnoszą do góry kartonik z napisem TAK, jeśli zdania są fałszywe kartonik NIE.
Zabawa ruchowa „Karuzela”, „Pingwin”, wspólne zabawy ruchowe w kole z tamburynem.
Rozmowa o tym jak należy się odżywiać, szczególnie wiosną, żeby być zdrowym i się nie przeziębiać.
Inscenizacja na podstawie wiersza „Na straganie”.
Zabawa dydaktyczna „Pudełko”. Dzieci siedzą w kole i przekazują sobie kolejno w rytm muzyki pudełko z pytaniami. Gdy muzyka przestaje grać, osoba, która trzyma pudełko w ręku losuje z niego karteczkę i odpowiada na pytanie.
Rysowanie w 3-osobowych zespołach pracy plastycznej pt. „Świat wiosną”. (Losowanie grup za pomocą kolorowych karteczek).
Podsumowanie zajęć. Refleksje dzieci i rodziców.
Opracowała: Ewa Olesińska