SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
21.10.2010 r.
TEMAT BLOKU: Jacy jesteśmy.
TEMAT DNIA: Dziecięce charakterki.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności opisywania cech charakteru i wyglądu,
Kształtowanie umiejętności rozwiązywania zadań na odejmowanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie 20;
CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:
Dokonuje samooceny,
Opisuje cechy swoich kolegów i koleżanek,
Próbuje płynnie czytać tekst opowiadania,
Potrafi określić cechy charakteru bohaterów opowiadania,
Wykonuje starannie prace plastyczną,
Rozumie, że działaniem odwrotnym do dodawania jest odejmowanie,
Odejmuje liczby do pełnej dziesiątki,
Odejmuje liczby w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego;
METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):
Podające - pogadanka, praca z książką,
Praktyczne - ćwiczebne, zadań wytwórczych;
FORMY PRACY:
Indywidualna,
Zbiorowa,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karteczki z imionami dzieci,
Balony,
Papier kolorowy,
Włóczka,
Bibuła,
Klej, nożyczki,
LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:
„Cudaczek - Wyśmiewaczek i panna Obrażalska”, fragment książki „Cudaczek - Wyśmiewaczek” J. Duszyńskiej,
Zeszyt ćwiczeń do matematyki „Gra w kolory”;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa na powitanie:
„Literkowy pociąg”- za lokomotywą- osobą prowadzącą ustawiają się kolejno dzieci, których imiona zaczynają się na litery wymieniane w alfabetycznej kolejności. Każde dziecko „wsiadając” do pociągu głośno wymienia swoje imię zgodnie z kolejnością wywołanych przez prowadzącego liter. Jeżeli wszystkie dzieci „zajęły miejsca” w pociągu- zabawa ruchowa w pociąg do piosenki „Jedzie pociąg”. Tekst konduktora rozpoczynający zabawę;
Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka.
Konduktorze łaskawy, zawieź nas do Warszawy
Trudno, trudno to będzie, tyle dzieci jest wszędzie.
Niech tu wsiądzie grupa ta, która na „ a” imię ma, która na „b” imię ma, która na „ c” imię ma itp.
2. Pogadanka na dywanie - wprowadzenie do tematu:
- co to są cechy charakteru?
- jak możemy opisać wygląd?
Nauczycielka prosi kilkoro dzieci o wymienienie ich cech charakteru lub wyglądu.
3. Przygotowywanie wizytówek „Jaki jestem”:
Nauczycielka rozdaje dzieciom karteczki z ich imionami zapisanymi pionowo (zał.1). Następnie proszą swoich kolegów z sąsiednich ławek, aby dopisali do nich przymiotniki pasujące do jego cech wyglądu lub charakteru (forma krzyżówki). Zwrócenie uwagi, że wizytówki nie mogą być dla nikogo przykre.
Na końcu zebranie wizytówek i przyczepienie ich na tablicy. Podsumowanie: rozmowa na temat tego, że każdy z nas jest inny i ma cechy pozytywne i negatywne.
Sprawdzenie zadania domowego - ćw. zad.1, s. 70, s. 71 zad. 1 i 2.
4. Opowiadanie „Cudaczek - Wyśmiewaczek i panna Obrażalska”:
Omówienie ilustracji w podręczniku - s. 56:
- jaka jest dziewczynka przedstawiona na obrazku?
- jakie ma cechy?
- po czym można to poznać?
Głośne, indywidualne czytanie z podręcznika tekstu przez uczniów.
Rozmowa na temat opowiadania:
- kto śmiał się z panny Obrażalskiej?
- jak wyglądał Cudaczek - Wyśmiewaczek?
- co było jego pożywieniem?
- dlaczego panna Obrażalska się obrażała?, o co się obrażała?
5. Zabawa z balonikami:
Każde dziecko ma balonik. Nauczycielka przedstawia Cudaczka - Wyśmiewacza i pokazuje balonik, który jak Wyśmiewaczek „nie je, nie pije, tylko śmiechem żyje”. Uczniowie nadmuchują swoje baloniki gdy nauczycielka wymienia negatywne cechy (Cudaczek ma pożywienie w postaci nieodpowiednich zachowań) i wypuszczają gdy nauczycielka wymienia pozytywne cechy.
6. Wykonywanie postaci Cudaczka - Wyśmiewaczka z baloników - nadmuchany balonik należy zawiązać włóczką - włosy, doklejanie oczu, ust i nosa.
7. Rozwiązywanie zadań matematycznych - przekroczenie progu dziesiątkowego:
Uczniowie zbierają się na dywanie ze swoimi pracami - przeliczanie baloników, układanie zadań z treścią i zapisywanie rozwiązań na tablicy.
8. Sprawdzenie zadania domowego z matematyki - zad. 3, s. 72.
9. Wprowadzenie odejmowania z przekroczeniem progu dziesiątkowego jako odwrotności dodawania:
Rozwiązywanie zadań z treścią:
1. Dziewczynki miały 8 baloników żółtych i 4 zielone - dzieci układają liczmany na planszach.
Ile baloników miały razem? Uczniowie rozwiązują zadanie na planszach manipulując liczmanami. Nauczycielka sprawdza wykonanie wszystkich. Chętne dziecko zapisuje rozwiązanie na tablicy. Nauczycielka rysuje oś liczbową na tablicy i zaznacza rozwiązanie. Wspólne układanie odpowiedzi.
2. Dziewczynki miały 12 baloników. Niestety 4 baloniki porwał wiatr. Ile baloników zostało dziewczynkom? Rozwiązywanie zadania na planszy - usunięcie najpierw dwóch baloników z jednej planszy, a następnie dwóch z drugiej. Zapisanie przez nauczycielkę rozwiązania na tablicy i na osi liczbowej. Wspólne ułożenie odpowiedzi.
Rozmowa:
- co zauważyliście?
- jak możemy łatwo odejmować?
10. Rozwiązywanie zadań w zeszytach ćwiczeń - z. 1 - 5, s. 73, 74.
11. Zadanie domowe: karta pracy nr 16.